Od miesięcy konserwatywne media na całym świecie piszą o istnieniu w Watykanie specjalnej komisji, która zajmuje się ,,nowym odczytaniem'' Humanae vitae Pawła VI. Chodzi przede wszystkim o sprawdzenie, czy należy nadal utrzymywać zakaz stosowania sztucznej antykoncepcji, czy też może był to jedynie zakaz ,,tymczasowy''.

Przez długi czas Stolica Apostolska unikała wyraźnej odpowiedzi, czy taka komisja istnieje, czy nie. Teraz Watykan przyznał, że rzeczywiście są prowadzone pewne prace.


Jak infoirmuje portal ,,Life Site News'', austriacka agencja prasowa KAP zdobyła konkretne potwierdzenie od kierownika archiwum Kongregacji Nauki Wiary, ks. Alejandro Cifresa. Nie wiadomo, czym skończą się te prace. KAP podaje, że wszystko stoi jeszcze pod znakiem zapytania, ale... są też widoki na przełom.

KAP zwraca uwagę na wykład włoskiego teologa moralnego Maurizio Chodiego, członka odnowionej przez Franciszka Papieskiej Akademii Życia. Profesor Chiodi ogłosił niedawno, że w świetle obecnego rozumienia tych spraw należałoby dopuścić stosowanie sztucznej antykoncepcji. Chodzi po prostu o odejście od przekonania o koniecznym powiązaniu aktu seksualnego z prokreacją. Według Chiodiego fakt, że encyklika Humanae vitae dopuszcza tylko naturalne metody gdy idzie o zabpoieżenie ciąży, nie powinno być rozumiane dzisiaj jako absolutna norma.


Według KAP stanowisko profesora Chiodiego nie jest odosobnionym głosem uczonego. Chiodi wykłada na papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, jego opinię wydrukował też katolicki dodatek do dziennika ,,Avvenire'', który podlega Episkopatowi Włoch.


Co sądzi o wszystkim papież Franciszek, nie wiadomo. Ojciec Święty powiedział swego czasu, że katolicy nie muszą ,,mnożyć się jak króliki''. Wielokrotnie wprawdzie chwalił Humanae vitae jako encyklikę profetyczną, ale nigdy w konkretnym kontekście zakazu antykoncepcji. Co więcej w adhortacji Amoris laetitia papież Franciszek zacytował Humanae vitae, ale wyłącznie ten passus, w którym ,,zachęca się do korzysania z metod opartych na naturalnych cyklach płodności'', nie powtarzając słów o zakazie stosowania metod ,,nienaturalnych''.

mod/Life Site News, KAP