W burakach jest mikrokosmos witamin i wapnia! - zdjęcie
08.04.16, 12:33

W burakach jest mikrokosmos witamin i wapnia!

1

Mało popularny w Polsce, ale znany od wieków czerwony burak należy do warzyw leczniczych. Niezwykłe właściwości ma jego surowy sok, który jest zdrowotnym eliksirem. Pić powinny go dzieci, młodzież, osoby dorosłe i seniorzy. Kobiety i mężczyźni. Sok buraczany nie tylko leczy wiele chorób i nas przed nimi chroni, ale ma również sporo innych cennych właściwości. Oto, co warto o nim wiedzieć.

Buraki naszpikowane są cennymi dla zdrowia związkami. Znajdziemy w nich m.in. witaminę C, A i z grupy B (zwłaszcza kwas foliowy), duże ilości żelaza, sód, potas, magnez, cynk, fluor, fosfor, wapń. Burak zawiera rzadkie metale, np. rubid, a także środki hormonalne i stymulatory biogenne podobne do estrogenów. Obecny jest w nim również błonnik. Najlepszym sposobem, by dostarczyć sobie tych wszystkich cennych składników, jest picie soku z buraków – codziennie albo przynajmniej raz na tydzień.

Zrób sobie sok

Taki sok można kupić w sklepie, ale znacznie lepszą opcja jest przygotowanie go na własną rękę, ze świeżych buraków. W jaki sposób? Jeśli nie masz sokowirówki lub wyciskarki, kilogram buraków należy starannie obrać, umyć i pokroić w ćwiartki. Ułożyć w dużym słoju i zalać przegotowaną, lekko osoloną wodą. Do buraków dorzucić kilka ząbków czosnku oraz ziele angielskie. Całość wymieszać, spróbować sok i ewentualnie doprawić solą lub cukrem. Słoik przykryć ściereczką i odstawić na 2-3 dni w ciepłe miejsce, gdzie buraki sfermentują. Gotowe. Po tym czasie otrzymany sok buraczany można rozlać do mniejszych butelek i trzymać je w spiżarni albo w lodówce. Świeży sok z buraków można wymieszać np. z sokiem marchewkowym albo dolać do niego kilka kropli oliwy z oliwek.

Burak stymuluje dobry nastrój

Burak zawiera bardzo dużo kwasu foliowego. Zatem jeżeli jesteś zmęczony, miewasz stany niepokoju i lęku, cierpisz na bezsenność, brak ci poczucia radości życia, jesteś roztargniony i masz kłopoty z pamięcią, a do tego zaburzenia w trawieniu - być może w twoim organizmie brakuje kwasu foliowego. Kwas foliowy jest witaminą z grupy B. Jest ważny w produkcji naszych “hormonów szczęścia”. Tymczasem trudno znaleźć człowieka, w którego organizmie znajdowałaby się wystarczająca jego ilość. Z udziałem kwasu foliowego powstają substancje neurostymulujące - serotonina i noradrenalina. Serotonina działa kojąco i uspokajająco, zapewnia też zdrowy sen. Natomiast noradrenalina uszczęśliwia. Jest odpowiedzialna za aktywność i dynamikę w ciągu dnia. Jeśli zabraknie noradrenaliny, ludzki organizm wydziela głównie adrenalinę - cielesny stymulator i hormon stresu. Noradrenalinę natomiast można nazwać hormonem optymizmu.

Burak źródłem zdrowia

Burak jest bogatym źródłem kwasu foliowego, porcja tego warzywa (100g) pokrywa np. około 20% dziennej, zalecanej normy spożycia dla kobiet między 19-60 rokiem życia. Należy podkreślić, że wśród schorzeń, za których występowanie obarcza się niedobór folianów w diecie wymienić można niedokrwistość megaloblastyczną i zwiększoną podatność komórek na transformacje nowotworowe. Niedobory folianów stwierdza się u kobiet w ciąży, alkoholików, osób w wieku podeszłym, a także młodzieży w wieku dojrzewania. Burak właśnie, został uznany przez medycynę naturalną za godny polecenia środek krwiotwórczy, zapobiegający anemii i wspomagający leczenie białaczki.

Burak zrobi z Ciebie supermena

Badania przeprowadzone przez angielskich naukowców z Uniwersytetu w Exeter na niewielkiej grupie ochotników pozwoliły stwierdzić, że zawarty w burakach azotan obniża wchłanianie tlenu podczas wysiłku fizycznego. Dzięki temu sprawia, że wolniej się męczymy. Badania polegały na przeprowadzeniu testów wytrzymałościowych (m.in. na rowerze treningowym) wśród 8 mężczyzn, którym wcześniej przez 6 kolejnych dni podawano 500 ml soku z buraków ćwikłowych. Następnie tym samym osobom przez 6 dni podawano placebo (którym był lekki środek nasercowy) i ponownie przeprowadzono testy wytrzymałościowe. Okazało się, że po spożywaniu soku z buraka grupa ta uzyskała średnio lepsze wyniki niż kiedy przyjmowała placebo. Udało im się utrzymać trening przez 1,5 minuty dłużej niż kiedy pili placebo (czyli średnio 11,25 minuty, zamiast niecałych 10). Naukowcy jeszcze nie są pewni, na czym polega dodatni mechanizm działania azotanu zawartego w burakach. Przypuszczają, że po spożyciu może on się przekształcać w tlenek azotu, który z kolei zmniejsza ilość spalanego podczas ćwiczeń tlenu.

Już we wcześniejszych badaniach stwierdzono dodatni wpływ buraków ćwikłowych na obniżenie ciśnienia krwi. Gdyby ostatnie odkrycie potwierdziło się, można by wykorzystać cudowne właściwości buraka w leczeniu problemów sercowo-naczyniowych, schorzeń układu oddechowego i trawiennego, jak również pomóc sportowcom poprawić wytrzymałość fizyczną.

Źródła: maratonizdrowie.blogspot/prawdaxlxplzdrowie.wordpress

Komentarze (1):

anonim2016.04.9 14:58
"Znachorstwo zrobi z Ciebie buraka!".