TYLKO U NAS! Andrzej Sadowski: Mamy więcej własnych pieniędzy, niż Unia nam da - zdjęcie
26.07.20, 15:00Fot. Andrzej Sadowski

TYLKO U NAS! Andrzej Sadowski: Mamy więcej własnych pieniędzy, niż Unia nam da

59

Eryk Łażewski, Fronda.pl: Premier Mateusz Morawiecki twierdzi, że mamy bardzo dobry, nowy budżet europejski. Czy Pan zgadza się z tą opinią?

 

Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie Rzeczypospolitej: Realnie pieniądze tzw. europejskie mają ograniczony wpływ na rozwój Polski. Polacy i przedsiębiorcy mają dzisiaj setki miliardów złotych, które mogliby zainwestować we własnym kraju, jeśli rząd zlikwidowałby administracyjne blokady dla wykorzystania tych pieniędzy. Gdyby pan Premier poświęcił część swojej energii, którą użył dla zyskania bardzo warunkowych korzyści, na dokonanie zmiany w Polsce, to jej obywatele oraz Polska jako państwo mieliby znacznie większy kapitał na inwestycje i infrastrukturę, niż wszystkie razem wzięte tak zwane pieniądze europejskie. Gdyby każda prywatna inwestycja za prywatne pieniądze miała też na murze tabliczkę, jaką mają te z udziałem europejskim, to niebieskie ginęłyby. W dodatku są to pieniądze „znaczone”, czyli można je użyć tylko na to, co uważa Komisja Europejska, a nie na to, co jest rzeczywiście potrzebne obywatelom i Polsce.

Wspomniany już przez mnie budżet Unii Europejskiej składa się z dwóch części: wieloletnich ram finansowych ustalanych na okres 7 lat i tak zwanego „Funduszu Odbudowy”. I pytanie: skąd właściwie ma być finansowany ten „Fundusz Odbudowy”?

Po pierwsze: warto przypomnieć, że część pieniędzy, które polski rząd otrzymuje z Unii Europejskiej jest cashbackiem i pochodzi z polskiej składki za pieniądze polskiego podatnika. Policzmy uczciwie wszystkie koszty transakcyjne związane z otrzymaniem z Unii tak zwanych „darmowych pieniędzy”, w tym m.in. koszt stu kilkudziesięciu tysięcy urzędników, którzy zajmują się owymi pieniędzmi. Doliczmy też koszt obsługi tego pieniądza oraz wiele innych. Wtedy dopiero zobaczymy, ile te darmowe pieniądze kosztują i jaka jest ich realna wartość netto, po obliczeniu wszystkich kosztów i czasu po stronie polskiego podatnika.

Po drugie: te pieniądze nigdy nie miały realnie ważącego wpływu na rozwój innych krajów Unii Europejskiej. Wystarczy chociażby skorzystać z analiz i doświadczenia Hiszpanii.  Rzetelna, a nie propagandowa, ocena skutków oddziaływania tak zwanych „pieniędzy europejskich” ujawnia jak ograniczony wpływ miały owe pieniądze na to, co się w Hiszpanii i w jej gospodarce stało. Najwięcej Hiszpania zyskała zmieniając jakość swojego ładu instytucjonalno-prawnego. Dlatego polityka powinna opierać się na wiedzy, a nie na mitach i ideologii. Jeżeli dziś polski rząd odwołuje się do medycyny jako „twardej” nauki i argumentami z jej obszaru próbuje nas nakłonić do określonych zachowań, to powinien też skorzystać z doświadczeń i analiz wskazujących na ograniczony wpływ pieniędzy europejskich na rozwój i trwały, a nie sztucznie wywołany dobrobyt. Koncentracja uwagi polskiego rządu na grze operacyjnej z biurokracją unijną, przy zaniechaniu zmian w kraju, nie przyniesie trwałych efektów, jak dokonanie zmian w Polsce i odblokowania możliwości inwestycyjnych w pierwszej kolejności dla obywateli. W naszym kraju co prawda inwestują międzynarodowe korporacje, ale na podstawie indywidualnie przyznawanych przywilejów. Polityka uprzywilejowania jak widać nie przyniosła jakościowej przemiany. Dziś Polacy, aby zainwestować we własnej ojczyźnie, zakładają firmy i fundusze inwestycyjne w Luksemburgu, tylko dlatego, że mogą w ten sposób łatwiej i szybciej oraz bezpieczniej inwestować w Polsce.

Kolejne pytanie, to prośba właśnie o rozwianie mitów. Czy Fundusz Odbudowy UE ma szansę odegrać rolę „Planu Marshalla”? A więc odbudować gospodarkę Europy, zwłaszcza Polski, po cowidowym lockdawnie?

Znajomość historii gospodarczej Niemiec wskazuje, że Niemcy dopiero po przywróceniu rynkowej gospodarki zaczęły się tak szybko rozwijać, że w dekadę, gospodarczo wyprzedziły swojego zwycięzcę Wielką Brytanię w wojnie, którą same wywołały! „Plan Marshalla” miał – jak sami Niemcy przeanalizowali – niezwykle ograniczony wpływ na ich gospodarkę. Posługiwanie się fałszywym mitem tego planu, zamiast wiedzy o nim, może prowadzić do błędnych decyzji politycznych, a w konsekwencji gospodarczych. Powoduje wyczekiwanie na mityczne pieniądze i wstrzymywanie się od działań we własnym kraju. Wydawanie tzw. pieniędzy europejskich nie jest żadną nadzwyczajną kompetencją. Przeprowadzenie zmian w rządzonej przez siebie Polsce, które sprawią, że Polacy i przedsiębiorcy zaczną masowo inwestować przechowywane dziś jak ziemniaki pieniądze jest miarą prawdziwego przywództwa politycznego. Jeżeli 2,5 biliona Euro specjalnie „wykreowanych” pieniędzy (tylko od 03.15 do 12.18) przez EBC nie wyciągnęło UE z krachu 2008 r., to czy „pojedyncze” miliardy mogą mieć naprawdę realny wpływ?  Skoro tamte biliony euro „wsiąkły” w strefę państw euro jak woda w piasek pustyni i nie miały praktycznie wpływu, to jak może mieć wpływ kilkakrotnie mniejsza kwota wydana na znacznie większym obszarze?  Miliardy te posłużą przede wszystkim do podtrzymania biurokracji, która zajmuje się w krajach Unii Europejskiej ich rozdawaniem. Dla budowy trwałego dobrobytu polskiego społeczeństwa ostatnie przyobiecane pieniądze nie mają znaczenia nawet symbolicznego.

Komentarze (59):

grimm2020.07.31 8:59
Działania prawne lub ich zaniechanie by zahamować/ograniczyć przedsiębiorczość Polaków jest wpisane w kolejne rządy naszego kraju. To jest działanie związane z neomarksistowską ideologią.
Mariusz2020.07.28 6:59
Jestem zaskoczony jak wielu komentatorów nie zrozumiało artykułu. Gość jasno tłumaczy, gdzie jest ściema z unijnymi pieniędzmi a wyzywają go od liberalnych masonów. Dramat.
Michał Jan2020.07.28 5:37
Jak stwierdził sam premier - oszczędności Polaków sięgają 900 mld złotych. Ale pis-macy tutejsi mają pamięć złotej rybki oraz brak zdolności skojarzenia dwóch prostych faktów.
Nic2020.07.27 21:27
No skoro mamy złotówke, to mamy tyle pieniedzy, ile sobie nadrukujemy. Za PRL-u było jeszcze lepiej - każdy smyk był milionerem :)
Mirek2020.07.27 20:34
Panie Sadowski . Pieniędzy to mamy ile mamy ale rozumu to ty człowieku nie masz za grosz . Dziwię się że takich debili cytuje prasa .
Szybka Randka2020.07.27 18:58
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu- www.lexlale.com.pl i wyszukaj mnie po niku: Monik5 napisz do mnie i spotkajmy sie!
XD2020.07.27 16:53
Zaraz będziemy mieli własną Wenezuelę XD
MaxFiend2020.07.27 14:15
W czym problem? Wystarczy wydrukować.
katolicka deratyzacja Polski2020.07.27 13:32
Jeszcze jeden liberalny mason.
edi2020.07.27 11:16
JEZUS DO św. FAUSTYNY - "Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Moje. (Dz. 1732)" Wybór Andrzeja Dudy pokazał ŻE POLACY SĄ WIERNI JEZUSOWI - A TO OZNACZA ŻE POLSKA BĘDZIE WZOREM DLA ŚWIATA - I TEGO DOKONA SAM BÓG ORAZ MATKA BOGA KRÓLOWA POLSKI MARYJA - i żadne złe duchy i opętani ludzie JUŻ W POLSCE NIE WYGRAJĄ !!
Wies2020.07.27 10:23
Rozumiem że liberałowi nie w smak działania rządu w tej dziedzinie ale co ma jedno z drugim wspólnego to nie wiem. Pieniądze krajowe są jak najbardziej przez rząd brane pod uwagę. Chyba że chodzi o słynne "zwolnienia podatkowe" dla "biznesu". Ale to już było i mam nadzieję ze nie wróci. Rozliczanie "firmowej" lodówki i limuzyn za 300 tyś w kosztach działalności nie zrobiło z Polski tygrysa gospodarczego.
PiS PO jedno Zło2020.07.27 9:33
oto jak skapitulował krzywousty pinokio :https://www.youtube.com/watch?v=xhyVsRat65U
katolicka deratyzacja Polski2020.07.27 11:24
Liberalizm to zawsze agentura masonerii. a z Unii wyjsc nie mozemy,dopoki 90% Polakow jest za Unia.
hahahah2020.07.27 8:14
TAK JEST PISURY!!!!!!!! CALA PRAWDA!!! EU was oklamuje, pedali, okrada, omamia, inflitruje, peirze mózgi!!! ZABIERA BOGA!!! na szaniec babcie i dziadki!!!! alez wy rurni jestescie!!! tak sie dac manipulowac garstce miernot z PIS. eh btrawo!!!!!! tylko Polski szkoda ;/ pozyteczni idioci wladzy
katolicka deratyzacja Polski2020.07.27 13:24
Antypolska Konfederacja to lewicowi anarchisci. Chca slabego panstwa w Polsce,i silnego w Rosji.
wicek2020.07.27 7:50
Pan Sadowski jak zwykle opowiada jakieś bzdury poparte utopijnymi teoriami. W tych bredniach jest zawsze jakieś "gdyby", które nigdy nie następuje. Nie wiem kto finansuje takich kolesi jak P. Sadowski i jaki w tym cel, bo samo to gadanie jest nic nie warte.
Elektor2020.07.27 6:47
Pan Sadowski oczywiście mówi prawdę. Niestety dopóki nie zabierzemy koryta, nie powymiera POPiSowe towarzystwo złodziei aferzystów pospolitych przestępców to nie wiem jak mamy się rozwijać. PiS, PO, PSL i SLD to banda sk...nów.
Glaudiusman2020.07.27 11:45
Jesteś niedouczony, skoro mieszasz jak Korwin mason wszystkie partie, tak jak on nazywając je bandą czworga z Chińskiego scenariusza. Ale JKM to już skończony i zgrany fart, gruntowy. PIS jest mimo wszystko zupełnie inny od reszty zdrajców, sprzedawczyków i żołdaków obcych służb. To patriotyzm i polski interes, a nie Reichu.
Elektor2020.07.28 8:45
Uważam, że nie zauważasz faktów tylko wierzysz pisowskiej propagandzie. W tej kwestii faktycznie patriotyzm, obrona Polski, rodziny nawet przedmurze chrześcijaństwa! Działania jednak podejmują całkiem inne.
Anonim2020.07.27 6:42
Trzymaj FRONDO ten artykuł jak najdłużej na pierwszej stronie. Morze przynajmniej do części rządzących polityków dotrze, że ochrona miejsc pracy to tylko jedna strona medalu. Po drugiej jest sukces polskiego biznesu, nie tylko jednoosobowej działalności gospodarczej, ale małego, średniego i dużego polskiego kapitału, który polskie państwo powinno wspierać nie tylko finansowo w epidemii, ale przede wszystkim tworzyć prawne i biurokratyczne warunki rozwoju. Proste prawo, pilnowanie uczciwej konkurencji i przyjazna administracja jest warunkiem tego, aby w perspektywie pokolenia osiągnąć poziom Zachodu i mieć od niego lepsze perspektywy.
Glaudiusman2020.07.26 22:18
Tylko Polexit może nas wyzwolić z pęt tej oszukańczej bandy. Tylko można liczyć na własne siły i pracę dla siebie, a nie na jakąś tam jedną Unię. Po co nam to dziadostwo biurokratyczne, paskudne jakieś. Polexit i koniec.
nina2020.07.27 4:28
Za to wnuki was na latarniach będą wieszać.
Jerzy2020.07.27 5:21
A wala. Pomarzyc sobie mozecie, katolskie frustraty.
Elektor2020.07.28 8:48
Popieram! Ale to nie z PiS. Pisowcy to zaciekli unioniści.
Krakus2020.07.26 21:46
Ta. Tylko wszystko drożejew zastraszającym tempie.
busters2020.07.26 21:45
Trzeba zlikwidować podatek "belki". Zysk dla państwa obecnie niewielki, bo tylko 3 miliardy złotych rocznie. To ludzi zniechęca do inwestowania, tworzy niepotrzebną biurokrację. Likwidując go, da się szansę ludziom w Polsce zarabiać, inwestować i bogacić się. Nie wiem, dlaczego PIS nie chce podjąć takiej decyzji?. Polacy mają zamrożone setki miliardów złotych.
Wydrukujemy wam tyle piniendzy2020.07.26 21:39
ile zechcecie. Tylko nas popierajcie.
Pisovskienė2020.07.26 21:43
I to jest nasz cel. Niech każdy Polak zarabia i 20 tys. zł/m-c. W końcu druk banknotów nie jest taki kosztowny.
Komik z PiS-u2020.07.26 20:53
Mamy tyle tych pieniędzy, że na wizytę u lekarza-specjalisty czeka się od pół roku do pięciu lat, a w szpitalach na śniadanie dostajesz dwie kromki chleba, odrobinę masła i dwa plasterki mortadeli.
pekata koperta ...2020.07.27 0:33
u grodzkiego bez czekania ...pomatolski hooj przyjmuje natychmiast
MT(*)2020.07.26 20:40
Mówię wam, dobrzy ludkowie. Łapcie i instalujcie FreeBSD albo Linuksa. Jest tyle różnych edycji do wyboru łącznie z Ubuntu Christian Edition.
Za panem Sadowskim2020.07.26 20:15
Brawo, brawo, brawo - to jest cala prawda o unii i pseudo z niej zyskach. WSZYSTKIE rzady mydla nam oczy tymi niby zyskami. Tylko Polexit zapewni nam dobrobyt i ... WOLNOSC. Unie jest diabelskim wymyslem, pamietajmy !!!
Szybka Randka2020.07.26 16:26
Szukam miłego i kulturalnego faceta Homo na sex spotkania lub stały zwiazek w wieku od 21 do 45lat. Mam na imię Adam lat 27, Zainteresowany? wiecej o mnie znajdziesz tutaj www.lexlale.com.pl Wyszukaj mnie po niku: Adams napisz do mnie i spotkajmy sie!
NO TO POLACZKI2020.07.26 16:14
WYPAD Z UE. WTEDY DOPIERO ZOBACZYCIE JAKIM GÓWNEM JESTEŚCIE
Anonim2020.07.26 16:19
A Ty od Trzaskowskiego oczywiście...
pastuchu sowiecko poniemiecki...2020.07.26 19:24
POmiocie ubeckiej kurvvy z PiSda jak puzon i kulawego stroza pomatola ...znow sie onanizujesz na frondzie ...
Anonim2020.07.26 15:57
Żeby tak nie było nudno to... https://whatnext.pl/poznalismy-smiertelnosc-koronawirusa/ ... https://whatnext.pl/w-laboratorium-powstala-hybryda-koronawirusa/ ... Przypominam Konfederatom, że oczywiście nic nie ma...
Anonim2020.07.26 16:18
Ps. W Szwecji prawie 79 tys zachorowań, 5 699 przypadków śmiertelnych. 4 x mniej ludności niż w Polsce. Co to tam było... Śzwecja wg. Konfederatów postępowała nadzwyczaj właściwie... Przypominają mi się szwedzkie rozwiązania problemu asymilacji "biednych murzynków", np. opaski antygwałtowe na ramionach albo integracyjne kursy strzelania z broni...
MT(*)2020.07.26 15:39
System operacyjny Microsoft Windows® to dzieło i narzędzie Szatana.
MT(*)2020.07.26 16:10
Kradniesz mojego nicka. Tylko na tyle stać cię niby-dowcipnie cwany prymitywie? A może jesteś ze szkółki tych UB-ecko SB-eckich doradców totalnego tęczowego lewactwa?
MT(*)2020.07.26 20:33
Nie ekscytuj się tak, koleś. Lepiej napisz do redakcji frondy, by komentować mogli tylko zarejestrowani użytkownicy. Bądź zdrów i szybki jak Jaro Kaczyński.
ile gwiazdek na wers?2020.07.26 20:43
I po kiego diabła się ekscytujesz? Przychodzą tu dzieciaki sobie pożartować jak kiedyś na forum.o2.pl. Tam podszywy opanowano do perfekcji. Miej pretensje do frondy, że pozwalają komentować bez żadnych ograniczeń.
Karnovskienė2020.07.26 15:32
Jest coraz gorzej. Brakuje na pińcet. Zadłużenie w ciągu 5 m-cy wzrosło o 114 mld zł. PiS szykuje nowe podwyżki akcyzy.
Anonim2020.07.26 16:00
No popatrz, popatrz... Na całym świecie gospodarka kwitnie, po prostu eldorado, złote zamki ludzie nie chorują, nie umierają a u nas w Polsce dziadostwo, długi i w ogóle, zastój, dno, bagno, toniemy. W ogóle smród, brud i ubóstwo. I dlatego na pewno trzeba unieważnić wybory i postawić Marszałkissimusa na czele Najjaśniejszej Rzeczplitej.
Urszula2020.07.26 19:21
Pomyśl czasami, to nie boli. Inne kraje mają jakieś tam zasoby, jakieś zaskórniaki na ciężkie czasy, Polska wszystko przejada. Rządy innych krajów otwarcie mówią jak zmienia się na gorsze gospodarka z powodu wirusa tylko u nas Morawiecki głosi, że jest lepiej niż przed epidemią. Tylko czemu te ceny tak lecą w górę? I czemu nie oblicza się inflacji również w oparciu o ceny żywności? Wtedy zobaczymy ile wynosi rzeczywista inflacja.
Luc Le Blanc2020.07.26 20:37
A to widać na co dzień w sklepie. Może »Anonim« to jakiś poseł PiS-u i tego nie zauważa. Ale w mojej garmażerce ulubione pierogi kosztują co parę dni o 10 gr drożej na paczce 400 g.
Duda-Gracz2020.07.26 21:41
Tylko w Polsce inflacja rok do roku przekroczyła 4,4% jeszcze przed lock downem. A łączna inflacja za kadencji Dudy to prawie 8%.
JS2020.07.26 15:29
Farmazony w pseudo naukowej osłonie.
Anonim2020.07.26 15:25
Zbigniew Ziobro chce wprowadzić przepisy na mocy których prokurator mógłby zajmować majątek dowolnej osoby. Nawet uczciwemu obywatelowi, który nigdy nie popełnił przestępstwa. W dodatku żeby taki zabrany majątek odzyskać, to właściciel będzie musiał udowodnić, jego legalność.
MT(*)2020.07.26 15:24
Pan Sadowski - jako doradca Prezydenta RP - nie od rzeczy wspomina w swoim wywiadzie o iluzorycznych pożytkach jakie Polska ma obecnie z członkostwa w UE. Już dostajemy z tej UE niewiele więcej niż wpłacamy. Niebawem będziemy płatnikiem netto. Ogromna ilość pieniędzy UE idzie jedynie na utrzymanie ponad 100 tysięcy wysoko płatnych urzędników, którzy zajmują się podziałem tych środków, przede wszystkim zaś ideologiczną indoktrynacją lewacko-tęczową pod rygorem unijnych kar. Doradca Prezydenta RP stawia więc problem dość jasno - czy opłaca się nam dalej tkwić w lewacko-tęczowej niewoli unijnych komisarzy ideologicznych? Skoro taka dyskusja się zaczyna i jej sens sygnalizuje doradca Prezydenta RP, to mniemam, że w końcu - ku radości Polaków - zaczyna się realizacja planu opuszczenia tej zatęchłej ideologicznie organizacji jaką jest UE. Oby konsekwentnie, oby skutecznie, oby szybko !
grimm2020.07.31 9:01
niestety nie z tym rządem..
AAAtomek2020.07.26 15:17
Skoro macie tyle pieniędzy to dajcie coś na służbę zdrowia? Albo nakarmcie głodujące konie w stad stadninach, albo wybudujecie 1M mieszkań??????????
AAAsromek fredzlu pomatolski2020.07.26 19:23
co ci dal rudy hooj ...poniemiecki slugus ???
AAAtomek2020.07.27 7:52
Twój ojciec rudy hooj nic mi nie dał, a jeszcze wisi 5 zł za wino!
widz2020.07.26 15:15
No i widzicie pisowce, że nie warto ludzi okradać ...... w dobie internetu ludzie wszystko wiedzą .....
Jerzy2020.07.26 15:15
Wy macie, cymbale, tylko to, co ukradniecie. Teraz nastalo dla tych prymitywow prawdziwe eldorado. Zwykli Polacy za nie zaplaca, ale bedzie trwalo tylko przez jakis czas.
katolicka kretynizacja polski2020.07.26 15:11
Wstyd mi za moją rodzinę, że mnie na skürwysyna wychowali, moją siostre na kürwe. Na szczęście moja kürwa żydowsko-UB-cka matka i żyd-skürwysyn NKWD-wiec ojciec pozdychali. Kolej na mnie.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.26 15:10
sadowski PiSdowaty pajacu! te wasze wartości to zaawansowany faszyzm i okradanie państwa, do spółki z pedofilami w sutannach!
katolicka kretynizacja polski2020.07.26 15:13
i jestem starym hooyem żydowskim, należę do B'nai B'rith - Loża Izrael i nienawidzę polaczków-katoli. Jak każdy szanujacy się gudłaj uratowany przez katoli.