Dzisiejszy "Super Express" informuje, że rząd zamierza ograniczyć tzw. "trzynaste emerytury" dla osób uwikłanych w aparat bezpieczeństwa PRL. 

Jak podaje dziennik, emeryci i renciści już w maju dostaną dodatkową emeryturę w wysokości 888 zł "na rękę". Okazuje się jednak, że nie wszyscy, gdyż dodatku, oprócz emerytowanych sędziów i prokuratorów, mogą nie dostać osoby objęte ustawą dezubekizacyjną. 

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej powiedział w rozmowie z "SE", że chodzi o osoby, "które działały w tamtym systemie, funkcjonowały i narobiły wiele szkód czy zła". "Trzeba się nad tym zastanowić"- stwierdził wiceminister.

Ustawa dezubekizacyjna obniżyła świadczenia osobom, które służyły komunistycznemu systemowi. Zgodnie z tymi przepisami wysokość emerytury mundurowej nie może być wyższa od kwoty przeciętnej emerytury wypłaconej przez ZUS, czyli 2,1 tys. zł brutto, a wysokość renty- 1,5 tys. zł. "Super Express" wskazuje, że sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny będzie zajmować się projektem "Emerytura plus". Już w czwartek projekt może zostać przyjęty przez parlament.

yenn/Se.pl, Fronda.pl