Ten, kto kocha swoje życie, traci je, a kto nienawidzi swego życia na tym świecie, zachowa je na życie wieczne - zdjęcie
10.08.20, 06:25

Ten, kto kocha swoje życie, traci je, a kto nienawidzi swego życia na tym świecie, zachowa je na życie wieczne

14

PIERWSZE CZYTANIE

Bóg przyjął sprawiedliwych jak całopalną ofiarę

Mdr 3, 1-9

Czytanie z Księgi Mądrości

Dusze sprawiedliwych są w ręku Boga i nie dosięgnie ich męka. Zdało się oczom głupich, że pomarli, zgon ich poczytano za nieszczęście i odejście od nas za unicestwienie, a oni trwają w pokoju. Choć nawet w ludzkim rozumieniu doznali kaźni, nadzieja ich pełna jest nieśmiertelności.

Po nieznacznym skarceniu dostąpią dóbr wielkich, Bóg ich bowiem doświadczył i znalazł ich godnymi siebie. Wypróbował ich jak złoto w tyglu i przyjął ich jak całopalną ofiarę.

W dzień nawiedzenia ich przez Boga zajaśnieją i rozbiegną się jak iskry po ściernisku. Będą sądzić ludy, zapanują nad narodami, a Pan królować będzie nad nimi na wieki.

Ci, którzy Mu zaufali, zrozumieją prawdę, wierni w miłości będą przy Nim trwali, łaska bowiem i miłosierdzie dla Jego wybranych.

Oto słowo Boże.

EWANGELIA

Jeśli ktoś Mi służy, uczci go mój Ojciec

J 12, 24-26

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli ziarno pszenicy, wpadłszy w ziemię, nie obumrze, zostanie samo jedno, ale jeśli obumrze, przynosi plon obfity. Ten, kto kocha swoje życie, traci je, a kto nienawidzi swego życia na tym świecie, zachowa je na życie wieczne. Kto zaś chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną, a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa. A jeśli ktoś Mi służy, uczci go mój Ojciec».

Oto słowo Pańskie.

Komentarze (14):

Moly2020.08.11 12:34
Takie teksty duza wyjasniaja. Te katolicka nienawisc zycia widac w Polsce bardzo wyraznie obecnie. Stworzyc wroga i nienawidizic, nienawidzic i nienawidzic nieustajco. Coz za chora ideologia.
Glaudiusman2020.08.10 9:27
Ta strona jest z czytaniami na bieżącą niedzielę, z tekstami świętymi. Tymczasem jacyś żałośni lewacy pozwalają sobie na plugawe, obsceniczne teksty. Zupełnie nie liczą się z własnym losem i sądem, jakby kompletnie zaprzedali się w niewolę złemu. To przerażająca głupota.
Protestant2020.08.10 10:32
@Glaudiusman Ta strona jest z czytaniami (w kościołach katolickich) na bieżący dzień - w tym wypadku na poniedziałek, 10 sierpnia. Z tym, że tekstem z Księgi Mądrości zastąpiono poprawne pierwsze czytanie (2 Kor. 9,6-10). Owszem, dla Ciebie i dla mnie są to teksty święte, ale dla innych - niekoniecznie. Albo pozwalamy wypowiadać się wszystkim (jestem za tym), i wtedy narażamy się, że nie wszyscy docenią wartość tych tekstów, albo wprowadzimy formalny zakaz wypowiadania się przez niewierzących, co przecież byłoby sztuczne i nieweryfikowalne. Wypada jedynie apelować do niewierzących, by szanowali to miejsce i nie wprowadzali wulgarnego języka.
f232020.08.10 11:12
Ludzie nie wyznający Frądy są w większości.
Samogon2020.08.10 8:25
„…kto nienawidzi swego życia…” Taki bulshit to był ‘dobry’ 3000 lat temu, ale nie teraz. Kiedyś żydowski kapłan wyruchał niewolnikowi żonę (często niewolnikiem był poganin - nie żyd), i niewolnik miał cicho siedzieć, bo taka była wola boga. Kto w to jeszcze wierzy? Przecież to te bajki wymyślili Żydzi na własne potrzeby.
Apateista2020.08.10 8:12
"Mądrość" z tytułu tego artykułu jest absolutnym zaprzeczeniem prawa natury i człowieczeństwa. "Hipokryzja porażająca. To jak nawoływanie do zbiorowego samobójstwa w imię czegoś co jest iluzoryczne. To czarna magia w najgorszym wydaniu.
Joachim2020.08.10 8:18
Tak działają sekty. Zostaw nam swój majątek, będzie nam potrzebny do głoszenia prawdy. Potem pojedziemy do dżungli. zobaczysz jak łatwo się przenieść w inny wymiar.
Protestant2020.08.10 10:11
@Joachim Ale też tak działają rządy (wy dajcie nam swoje podatki, a my urządzimy wam państwo), sprzedawcy (dajcie nam swoje pieniądze, a my damy wam produkt, który uczyni was szczęśliwymi) itd. Sam fakt, że w użyciu są pieniądze, nie przesądza jeszcze o złych intencjach tych, którzy się nimi posługują. A przecież omawiane teksty nie mówiły nic o pieniądzach. To jedynie Twoje luźne skojarzenia.
Protestant2020.08.10 9:03
@Apateista Twoja obecność tutaj, oraz podejmowanie religijnych tematów przeczy nickowi, jaki przyjąłeś. Bo apateista, jest z definicji "człowiekiem obojętnym na kwestię istnienia lub nieistnienia Boga". A Ty, skoro zabierasz głos, obojętnym już nie jesteś. Nie rozumiem, dlaczego piszesz o hipokryzji? Zresztą czyjej? Jezusa, który wypowiedział te słowa, wierzących, którzy szukają ich zrozumienia, czy duchownych, którzy chcą, by słowa te dotarły do innych? Hipokryzja oznacza rozdźwięk pomiędzy myśleniem i mówieniem z jednej strony, a działaniem - z drugiej. Gdybyś napisał: "nie rozumiem tych słów" - byłbyś bardziej szczery. Jeśli zarzucasz komuś hipokryzję - to sugerujesz, że rozumiesz wszystko, znasz ukryte motywy ludzkich działań, a w dodatku rozpoznałeś ich nieszczerość.
Apateista2020.08.10 9:14
Autorowi zarzucam hipokryzję. Wyłącznie. Obojętna mi jest religia, ale ludzie już nie.
Protestant2020.08.10 9:43
Twoje oskarżenie byłoby sensowne, jeśli znałbyś wewnętrzne motywy autora. To nie żaden z redaktorów Frondy, ale - jeśli chodzi o drugie z czytań - ewangelista Jan, powołujący się na bezpośredniego autora tych słów - Jezusa. Czy uważasz, że to jak Jezus żył i umarł było niezgodne z treścią tych Jego słów? Czy - metaforycznie rozumiejąc słowa o ziarnie - "plonem" Jego oddania swojego życia (na krzyżu) nie są miliony ludzi, postrzegających w Jezusie inspirację dla swojej egzystencji?
katolik2020.08.10 7:53
Ciebie prosiiimyyyy, wysłuchaj nas Paaaaanie.
Katolik2020.08.10 6:59
Amen
babajaga2020.08.10 11:05
beeee! beeeeeee! beeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!