01.08.16, 13:15

Święto polskiej wolności! List prezydenta Dudy

Z okazji obchodów 72 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego list napisał prezydent RP Andrzej Duda. 

W Warszawie trwają uroczystości 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Specjalny list do uczestników uroczystego apelu pamięci napisał Andrzej Duda. Odczytał go w imieniu prezydenta szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch.

Jak napisał prezydent, 1 sierpnia to święto polskiej wolności. W Warszawie i innych miastach Polski, odezwą się głosy syren alarmowych. Słysząc je Polacy zatrzymają się, wyrażając tym gestem cześć i szacunek dla bohaterskich powstańców i mieszkańców stolicy.

Prezydent zaznaczył w liście, że dziś składamy powstańcom hołd, czcimy heroizm, odwagę i męstwo bohaterów naszej, polskiej wolności. Powstanie Warszawskie było zjednoczoną walką o nową Polskę, a wszyscy jego uczestnicy chcieli, by ojczyzna odrodziła się ponownie, lepsza i bardziej sprawiedliwa - napisał Andrzej Duda.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk z Niemcami w Warszawie zginęło około 18 tysięcy powstańców oraz około 150 tysięcy cywilów.

daug/IAR