Polacy boją się chorób i utraty zdrowia. Pandemia wzmogła te lęki, jednak covid-19 nie znajduje się w czołówce chorób, których najbardziej obawiają się Polacy - wskazują wyniki badania przeprowadzonego przez Polską Izbę Ubezpieczeń.

- Polacy boją się o zdrowie swoje i najbliższych. Martwi ich brak dostępu do opieki medycznej, ale też brak pieniędzy na leczenie poważnych chorób - powiedział Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń, prezentując raport pt. "Mapa ryzyka Polaków".

Zgodnie z wynikami badania Polacy najbardziej obawiają się chorób nowotworowych - taką odpowiedź wskazało aż 81 proc. badanych.

Prawie tak samo bardzo Polacy boją się utraty sprawności - tę odpowiedź zaznaczyło 80 proc.

W dalszej kolejności znajduje się uszkodzenie mózgu skutkujące stanem wegetatywnym, którego obawia się 76 proc. badanych.

Na czwartej pozycji wśród największych obaw Polaków związanych ze zdrowiem znajduje się pozbawienie dostępu do opieki medycznej. Tego obawia się 71 proc. badanych.

59 proc. ankietowanych przez Polską Izbę Ubezpieczeń obawia się chorób mentalnych/psychicznych, a 48 proc. badanych - zakaźnych chorób wirusowych. 

47 proc. badanych wskazało, że obawia się cukrzycy. Za cukrzycą znajduje się otyłość - tę odpowiedź wybrało 40 proc. badanych.

Co ciekawe, samej pandemii koronawirusa obawia się jedynie 13 proc. badanych.

jkg/rp