Trzyczęściowy film dokumentujący działalność Ruchu Odrodzenia Żydowskiego w Polsce, można oglądać do lipca na odbywającym się właśnie w Berlinie 7 Biennale Sztuki Współczesnej.  

Członkowie organizacji w stolicy Niemiec zorganizowali też pierwszy kongres, podczas którego ogłosili swój manifest. Oprócz powrotu do Polski trzech milionów Żydów domagają się także wprowadzenia hebrajskiego jako języka urzędowego. Stworzyli też godło organizacji – orzeł biały w koronie na tle gwiazdy Dawida. 

- Od początku naszych wspólnych działań, od pierwszego filmu,  zakładaliśmy, ze działamy na poważnie. Że to nie jest "sztuka dla sztuki" – tłumaczy Sławomir Sierakowski w „Przewodniku Krytyki Politycznej”.  

Filmowa historia ruchu, która można oglądać na berlińskim biennale rozpoczyna się od sceny, w której Sławomir Sierakowski, redaktor naczelny „Krytyki Politycznej", ucharakteryzowany na zetempowca z lat 50., wygłasza płomienne przemówienie na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie, adresowane do trzech milionów Żydów. Wzywa ich do powrotu do Polski. W drugiej części Żydzi odpowiadają na apel Sierakowskiego i przyjeżdżają do Polski. Obok Pomnika Bohaterów Getta budują kibuc i powołują Ruch Odrodzenia Żydowskiego, na czele którego staje redaktor naczelny „Krytyki Politycznej”. 

Opowieść kończy śmierć Sławomira Sierakowskiego, który ginie w zamachu. Na pl. Piłsudskiego odbywa się jego pogrzeb. Mowę żałobną wygłasza m.in. Anda Rottenberg.  

Oczywiście Sierakowski wezwał Żydów do powrotu do Polski ... w roku 2012 roku. 

mm.Radio WNET