Sekretarz KEP: Państwo i Kościół muszą chronić wolność religijną - zdjęcie
20.05.15, 15:21Bp Artur Mizinski sekretarz KEP (fot. Youtube)

Sekretarz KEP: Państwo i Kościół muszą chronić wolność religijną

6

Konferencja na temat relacji między stosunkami państwo-Kościół a polskim prawem odbyła się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Sekretarz generalny Episkopatu Polski biskup Artur Miziński wziął udział konferencji.

Ks. prof. Józef Krukowski, prezes Stowarzyszenia Kanonistów Polskich wyjaśniając tematykę spotkania odwołał się do Soboru Watykańskiego II, podczas którego zostały proklamowane katolickie zasady relacji między państwem a Kościołem. W tym roku przypada 50. rocznica zakończenia obrad soborowych. To dzięki Soborowi nastąpiło otwarcie nowej epoki w dziejach relacji między państwem a Kościołem.

Jak tłumaczył ks. prof. Krukowski:

Istota tej nowości polegała na rezygnacji przez Kościół z idei państwa katolickiego, a przyjęciu rzeczywistości, jaką jest państwo świeckie, a więc „rezygnację z opieki nad Kościołem ze strony państwa i jednocześnie narzucania pewnych ograniczeń wolnościowych”

Według biskupa Artura Mizińskiego zasady relacji państwo-Kościół , które zostały wypracowane na Soborze Watykańskim II są „owocem ewolucji i dojrzewania stanowiska Kościoła w tej kwestii”.

Najistotniejsze postulaty to pluralizm światopoglądowy, wolność religijna, wzajemna autonomia państwa i Kościoła oraz ich współpraca na rzecz dobra obywateli.

Jak tłumaczył bp Miziński:

-Pluralizm światopoglądowy i religijny zastąpił wizję idealnego państwa katolickiego jako monolitu, w którym rządzący i rządzeni wyznają tę samą wiarę. Taki pluralizm jest procesem nieodwracalnym, ale nie może być utożsamiany z relatywizmem lub prowadzić do uznania społeczności państwowej jako zlaicyzowanej, czyli antyreligijnej.

Natomiast wolność religijna zapisana jest w samej naturze ludzkiej. Zarówno Kościół, jak i państwo mają obowiązek uznać ją i zapewnić jej ochronę.

Wolność religijna jest ściśle związana z odpowiedzialnością moralną, a podstawą takiej wolności jest ludzka godność wynikająca z faktu stworzenia człowieka na obraz i podobieństwo Boże.

Według ks. prof. Krukowskiego, po okresie komunistycznym w relacjach państwo-Kościół „zaistniały zmiany na lepsze”. Podkreślił, że potrzebna jest głębsza refleksja na temat uniwersalnych zasad relacji państwo-Kościół.
Prof. Bogdan Szlachta, politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego stwierdził, że potrzebna jest dyskusja na temat postulatu laickości państwa.

Taka debata może być interesująca, tylko pytanie, czy idziemy w tym kierunku jako społeczeństwo, by ewentualnie myśleć o sferze publicznej jako wolnej od zakorzenień grupowych, co jest niebezpieczne dla tradycyjnych grup i instytucji społecznych jak rodzina; czy też chcemy wyprzeć możliwość takiej debaty?

Konferencję zorganizował Wydział Prawa Kanonicznego UKSW i Stowarzyszenie Kanonistów Polskich.

KZ/Idziemy.com.pl

Komentarze (6):

anonim2015.05.20 15:53
KEPska ta nauka, niekatolicka.
anonim2015.05.20 16:39
Posoborowie goni w piętkę ...szykkując biczyk na własną dupę!
anonim2015.05.20 17:41
"Przez sam fakt ustanowienia wolności wszystkich kultów bez rozróżnienia, prawda jest pomieszana z błędem, a święta i niepokalana Oblubienica Chrystusa, Kościół, poza którym nie ma zbawienia, zrównany jest z sektami heretyckimi, a nawet z żydowską wiarołomnością. Co więcej, obiecując przychylność i wsparcie sektom heretyków i ich sługom, toleruje się i aprobuje nie tylko ich osoby, ale także ich błędy. Jest to wyraźnie tragiczna i zawsze godna potępienia herezja, którą św. Augustyn wyraził tymi słowy: "Stwierdza ona, że wszyscy heretycy są na właściwej drodze i mówią prawdę, co jest absurdem tak monstrualnym, że nie mogę uwierzyć, aby jakakolwiek sekta rzeczywiście to wyznawała." (Pius VII, Post tam diuturnitas)
anonim2015.05.20 18:47
Trąci mi diagnozą zachodnioeuropejską i kapitulacją w jeszcze nie przegranej bitwie. Czy polski kościół musi się wzorować na decyzjach kościoła w Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii? Może jednak Polska ma jakąś misję w Europie i nie powinniśmy z góry odpuszczać idei restytucji katolickiego państwa narodu polskiego. Wróćmy do nauk św. Stanisława, Piotra Skargi, św. Andrzeja Boboli, św, Jana Pawła II.
anonim2015.05.20 21:58
A muzulmanow i innych mniejszosci religijnych ta wolnosc tez ma dotyczyc? I kosciol (jak sie domyslam katolicki) bedzie o nia dbal?
anonim2015.05.20 22:37
A także wolność od religii.