Sąd, który skazał ,,Nergala” za znieważenie wizerunku Matki Boskiej, teraz umarza postępowanie. Ordo Iuris zapowiada złożenie zażalenia - zdjęcie
19.08.21, 13:56fot. yt/radio tok fm/screen

Sąd, który skazał ,,Nergala” za znieważenie wizerunku Matki Boskiej, teraz umarza postępowanie. Ordo Iuris zapowiada złożenie zażalenia

38

• Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie umorzył postępowanie w sprawie Adama D. „Nergala” nie dopatrując się w jego zachowaniu znamion czynu zabronionego.

• Sprawa dotyczy obrazy uczuć religijnych poprzez publiczne zdeptanie wizerunku Matki Boskiej.

• W lutym 2021 r. muzyk został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 15 tys. zł i zapłatę kosztów sądowych. „Nergal” oraz prokurator złożyli sprzeciw od wyroku. Sprawa trafiła do rozpoznania przez innego sędziego.

• Prawnicy Instytutu Ordo Iuris, którzy występowali w charakterze pełnomocników dwóch z czterech pokrzywdzonych, zapowiadają złożenie zażalenia na postanowienie o umorzeniu postępowania karnego.

*****

- Rozstrzygnięcie Sądu Rejonowego w ocenie pokrzywdzonych jest absolutnie niesłuszne. Adam D. doskonale wiedział, że publikuje fotografię obraźliwą dla chrześcijan i uczynił to za pośrednictwem mediów społecznościowych, służących do publicznego przekazywania określonych komunikatów nieograniczonej liczbie osób. Oskarżony doskonale zdawał sobie sprawię, że jego post będzie szeroko komentowany w mediach. Pokrzywdzeni, wbrew prezentowanej linii obrony oskarżonego, zostali narażeni na zapoznanie się z krzywdzącym dla nich zdjęciem bez własnej woli – wskazuje adw. dr Bartosz Lewandowski – Dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris, pełnomocnik pokrzywdzonych.

Adam D. ps. „Nergal” 25 września 2020 r. opublikował za pośrednictwem swojego publicznego profilu na portalu społecznościowym Facebook zdjęcie, na którym depcze butem obraz Maryi z napisem „O, Matko Miłosierdzia, módl się za nami”. Po publikacji fotografii, do Ordo Iuris zgłosił się mężczyzna, który poczuł się pokrzywdzony tym wpisem. Instytut złożył w tej sprawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 196, czyli obrazy uczuć religijnych poprzez znieważenie przedmiotu kultu. Stosowne zawiadomienia złożyły również inne osoby.

Początkowo, Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów w Warszawie odmówiła wszczęcia dochodzenia. Jej zdaniem, rozpoznanie wizerunku Maryi nie było możliwe, skoro został on przygnieciony butem. Ponadto, w opinii prokuratury, osoby odwiedzające profil Adama D. powinny być świadome, jakiego rodzaju treści się tam pojawiają. Instytut Ordo Iuris złożył zażalenie na to postanowienie, które zostało uwzględnione, a postępowanie przygotowawcze zostało w tej sprawie przeprowadzone w całości.

Ostatecznie, prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie skierował do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Adamowi D. „Nergalowi”, zarzucając mu popełnienie przestępstwa z art. 196 KK. Podstawą skierowania aktu oskarżenia był obszernie zebrany materiał dowodowy, w tym specjalistyczna opinia biegłego. Sąd Rejonowy, uznając, że sprawstwo i wina oskarżonego nie budzą wątpliwości, 15 lutego 2021 r. wydał wyrok nakazowy, w którym skazał muzyka na 15 tys. zł grzywny i prawie 3,5 tys. zł kosztów sądowych.

Prokurator oraz obrońca oskarżonego złożyli od wyroku sprzeciw, a sprawa trafiła do rozpoznania przez sąd w innym składzie. 18 sierpnia Sąd Rejonowy wydał postanowienie o umorzeniu postępowania karnego, nie dopatrując się w zachowaniu Adama D. znamion przestępstwa. Uczynił to bez przeprowadzenia rozprawy i bezpośredniego przeprowadzenia dowodów, w tym przesłuchania świadków.

- To jest kolejne zachowanie Adama D., który dokonuje publicznego znieważenia obiektu kultu religijnego nie w celu prezentowania własnej kreacji artystycznej, ale wyłącznie w celu dotknięcia osób wierzących. To rażąco wykracza poza granice wolności wyrażania poglądów gwarantowanej w art. 54 ust. 1 Konstytucji RP, jak również szeregu aktów prawa międzynarodowego – dodaje adw. dr Lewandowski.

Postanowienie nie jest prawomocne. Prawnicy Instytutu Ordo Iuris zapowiadają złożenie zażalenia na tę decyzję.

 

mp/ordoiuris.pl

Komentarze (38):

antoni.s2021.08.20 10:35
Ok, ale czy jako ofiara przestępstwa nie powinna być przesłuchana lub chociaż przedstawić sądowi pełnomocnika?
Pol2021.08.20 6:21
Dziś się z tego cieszy i chlubi ale kiedyś siądzie i rzewnie zapłacze a czas ucieka nieubłaganie panie nergal
Anonim2021.08.20 7:17
Dowody na te brednie poprosze
Maciej Piwowar2021.08.20 7:58
@ Anonim Proszę Nie bądź IDIOTOM.
Anonim2021.08.20 9:19
jestem starym obleśnym pederasta spłodzonym przez dwóch SBków pederastów!
Anonim2021.08.20 5:52
Katolicki szariat w akcji!
Polak2021.08.20 4:42
Finansowani przez Kreml sekciarze mogą pokwikiwać, ale tylko tyle im zostało - nawet pod rządami pisowskiej mafii ich bezsensowne zabobony są traktowane z takim brakiem powagi na jaki zasługują.
antoni.s2021.08.19 21:40
A znieważona co na to?, mówi coś?
Anonim2021.08.19 22:20
Tak, że czeka na Ciebie, ale wszystko w swoim czasie.
ela pawlowska2021.08.20 11:19
Tak. Mówi, że to nie ona na tym obrazie jest
poPO=kurw.., zlodzieje, mordercy2021.08.19 21:10
nergal i tak ma ohydny ryj a za znieważanie Najświetszej Marii Panny i tak dostanie swoje ...w swoim czasie!!! Bóh nie pozwoli zeby opetany pies opluwał Matke Jego Syna!!!
BRAWO NERGAL!!!2021.08.19 18:44
SPAL TYM KLESZYM CHUUJOM PLEBANIE!!!
obywatel2021.08.19 18:37
Nie dodalem do tresci, ze gdyby ktos nawet przez przypadek podeptal fotografie sedziego matki, to co by powiedzial? Ten facet ma kase. Diabel/kto w niego wierzy/ daje prosperite na 7 lat. A jak ten okres minie, to sie wszystko wali. Choroba tez dopadnie. Lepiej z Bogiem nie walczyc.
Palestyna2021.08.19 18:37
To nie sąd to żydoski sanhedryn
Czy to mozliwe?2021.08.19 18:29
Podeptanie publiczne wizerunku Matki Boskiej, to nie obraza uczuc religijnych? A gdyby ktos z podeptal fotograwie sedzi, to by bylo mu przyjemnie? Cieszyl by sie? Diabel juz wszedzie kreci ogonem
wizerunku Matki Boskiej2021.08.19 18:42
a skąd wiadomo jak Maria wyglądała ty pisowski ćwoku?
Anonim2021.08.20 10:15
Jakiś czas temu wszech-naziole wieszali wizerunki polskich polityków na szubienicach - według sądu to ich nie znieważało, a sami zainteresowani się jednak znieważeni poczuli. Przyprowadź teraz matkę Boską żeby powiedziała czy i ona się poczuła znieważona, ale sytuacja analogiczna , więc nawet jeśli się poczuła to to jej osobista sprawa.
Ooo!2021.08.19 18:22
Powiście sobie i innym w toalecie na papierze toaletowym fotografię z swoją mamą, pozwólcie aby na fotografii waszych mam dorysowywano różne dziwne rzeczy to już takie przyjemne nie będzie.
logika2021.08.19 17:05
Linia obrony Nergala mogłaby być taka, że jako człowiek głęboko wierzący jest przeciwny czynieniu wizerunków świętych, bo będą one zawsze niedoskonałe, wszak jedynym doskonałym twórcą jest tylko Bóg...
A2021.08.19 16:15
Proponuję aby rzeczona Matka Boska została powołana na świadka. Bosek zresztą też.
Anonim2021.08.19 16:05
nerguś nie martw sie ,nikt m. boskiej na ocy pikne nie widzioł ,to o jakim łobrazonym wizerunku mowa?
frondomariusz kóry brzydzi się2021.08.19 16:00
lektury własnej frondy :) BYŁO matole! BYŁO już o tym na portalu! https://www.fronda.pl/a/kasta-basta-postepowanie-wobec-nergala-umorzone,165649.html
mr.on2021.08.19 15:55
Niestety ale czasy kiedy to religia chrześcijańska była religią ortodoksyjną - wyprawy krzyżowe , Święta Inkwizycja i inne takie - to już dawno minęły. Teraz religia chrześcijańska bardziej przypomina tradycję - ot nawet zajadli komuniści obchodzą Święta Bożego Narodzenia. Dlatego też różne dziwne typy pozwalają sobie na to na co nie pozwolą sobie w przypadku innych religii - opluwanie. A sądy w Polsce są takie jakie są , co drugi sędzia ma swego oficera prowadzącego a ten , który wierzy w niezawisłość sędziów to jest tak naiwny jak ten co wierzy , że ogień nie sparzy .
Michał2021.08.19 15:36
Najlepsze jest to, ze tak naprawdę nikt nawet nie wie jak ta rzekoma matka boska wyglądała. Przecież za czasów jej rzekomego życia nikt nie utrwalił jej wizerunku na żadnym obrazie. A wizerunek Jezusa? No błagam. Przecież ewidentne na każdym obrazie jest to biały mężczyzna w wieku 30 lat z rudawa bródką -typowy europejczyk żyjący w średniowieczu. Wizerunek matki boskiej i Jezusa stworzono w średniowieczu na podobieństwo Europejczyków, aby ci mogli dojrzeć tam kogoś podobnego do ich samych, bo chyba nikt nie ma wątpliwości, ze gdyby wizerunek Jezusa i matki boskiej przedstawiał osoby o mocno ciemnej karnacji i ciemnych włosach, które przypominałyby bardziej przybyszów z bliskiego wschodu (czyli defacto miejsca skąd rzeczywiście Jezus i Maria pochodzili), którzy wyznają allaha, to raczej nikt w Europie nie uznałby ich za swoich bogów. Także katole, wierzcie sobie dalej w te banialuki, które już dawno przestały być aktualne i zostały wyparte przez naukę i inne światopoglądy bardziej pasujące do dzisiejszego świata. Serio, jak dla mnie ktoś może sobie wierzyć w te bzdury, ale tylko w swoim domu. Religia powinna zostac wyparta z przestrzeni publicznej, ponieważ przestrzeń publiczna a już napewno sady, powinny byc wolne od tak nieistotnych i nikomu nie potrzebnych spraw. Brawa dla sądu za racjonalność i umorzenie tej bzdurnej sprawy.
***2021.08.19 17:24
No widać u ciebie "pogłębioną wiedzę teologiczną", że to nikt nie wie, nie widział, nie słyszał...Mów za siebie! a jak jesteś ciekawy, to poczytaj co na ten temat miały do powiedzenia takie osoby jak np. Faustyna Kowalska, dzieci z Fatimy lub np. Katarzyna Emmerich itd. itd....Jak wierzysz że to są bzdury, to tylko w swoim domu i nie rozprzestrzeniaj tego publicznie...aha i nie myl twoich poglądów z racjonalnością.
Klapaucjusz2021.08.19 15:33
Sąd, który skazał ,,Nergala” za znieważenie wizerunku Matki Boskiej, teraz umarza postępowanie. Bo prezydent Duda stoi na straży wolności słowa.
Anonim2021.08.19 15:09
Wezwać wizerunek na świadka!😁😁😁
anonim2021.08.19 15:01
nie ma się co fanatykom dziwić. z całej wiary tylko te symbole im zostały. obowiązkowo na mszy się pojawić, na pielgrzymce się pokazać, krzyż ponosić na widoku, a najlepiej na posesji postawić i krzyczeć ile się da jacy to oni wierzący. poza tym to bliźniego by najchętniej w łyżce wody utopili, a nie pomogli. spróbuj mieć jeszcze inne poglądy od nich to zaraz zacznie się że antychryst itp
KASTA2021.08.19 14:55
Shalom :D
OLO2021.08.19 14:49
Miny na anonimy
YORK2021.08.19 14:49
Niezwlocznie pozamiatac sadownictwo opcja zero, brak imunitetow itd.
­2021.08.19 14:46
Skąd wiadomo, że był to wizerunek Miram ha-Nocrit?
Po 11 ...2021.08.19 14:21
"publicznego znieważenia obiektu kultu religijnego" --- co to jest obiekt kultu religijnego? Poproszę o definicję prawną z podaniem źródła.
janton2021.08.19 14:18
uważam ,że wizerunek by wybaczył ale fanatycy nigdy
mateuszjegliński2021.08.19 14:03
Widzisz anonim, 15tys to nic, bo za podarcie zdjęcia Stalina w gazecie u sowietów groził łagier, albo śmierć. I pamiętaj anonim, że rewolucja zawsze pozera swoje dzieci.
Anonim2021.08.19 14:05
Sowieci byli tylko nędznymi naśladowcami katoli, którzy za inna interpretacje "zasad religii" wyżynali całe narody.😁
Anonim2021.08.19 13:59
A co na to wizerunek? Dalej czuje się obrażony, czy już mu przeszło?😁😁😁
Anonim2021.08.19 13:59
Brawo sąd! 😁😁😁