Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Paweł Rytel-Andrianik zwraca uwagę na - jak mówił - "globalną popularność" osoby błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki i żywy jego kult. W przededniu 35. rocznicy męczeńskiej śmierci kapłana, rzecznik podkreślał, że ksiądz Jerzy Popiełuszko, jest jedną z najbardziej znanych postaci na świecie i nadal skutecznie pomaga.

Rzecznik Episkopatu przekonywał, że błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko to patron, u którego pomocy mogą szukać wszyscy. Zauważył, że podobnie jak za życia, także po śmierci do błogosławionego zwracają się osoby z wszystkich chyba środowisk - m.in. "pracownicy różnych sektorów życia społecznego, studenci, osoby starsze, politycy, aktorzy".

- To błogosławiony, który swoim integralnym życiem, obroną praw i godności każdego człowieka, aż po męczeńską śmierć, przemawia do wszystkich i po dziś dzień, już z nieba, pomaga w trudnych życiowych sytuacjach - przekonuje rzecznik KEP.

Podkreśla, że o skuteczności wstawiennictwa błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki świadczą liczne świadectwa łask otrzymanych za jego przyczyną oraz stale palące się znicze i świeże kwiaty przy jego grobie.

Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik zwrócił także uwagę na nieustająco żywy kult błogosławionego księdza Jerzego. Przypomniał, że grób tego - jak mówił - "zwyczajnego i jednocześnie niezwykłego księdza", który znajduje się na warszawskim Żoliborzu, od czasu męczeńskiej śmierci kapłana odwiedziły 23 miliony osób. Pośród nich byli prezydenci i premierzy zachodnich mocarstw, hierarchowie kościelni, a także papieże: Jan Paweł II i Benedykt XVI.

Rzecznik Episkopatu dodał, że "globalna popularność legendarnego kapelana "Solidarności" ma swoje korzenie w tym, co powiedział o nim św. Jan Paweł II: "On jest patronem naszej obecności w Europie za cenę ofiary z życia, tak jak Chrystus".

yenn/IAR, Polskie Radio