Ryby, ryby, kupujemy ryby... ale nie TAKIE!!! - zdjęcie
20.12.19, 14:41

Ryby, ryby, kupujemy ryby... ale nie TAKIE!!!

7

Ryby postrzegane są, jako jedne z najbardziej zdrowych produktów spożywczych, jednak intensywna hodowla w znacznym stopniu zmniejsza ich walory odżywcze. Badania naukowe potwierdziły, że intensywna i niemal klatkowa hodowla ryb wpływa na pogorszenie ich kondycji fizycznej, co wymusza stosowanie bardzo dużej ilości antybiotyków oraz innych leków. W efekcie wszystkie te substancje kumulują się w mięsie ryby i później trafiają do naszego organizmu siejąc w nim ogromne spustoszenie. Dwa przykłady - łosoś hodowlany i panga.

 

ŁOSOŚ HODOWLANY odbiera ci zdrowie...


Łososie norweskie są hodowane na fermach, ryby tuczy się w klatkach zanurzonych w wodach fiordów. Karmione są najtańszą paszą, któa zawiera m.in. odpady zwierzęce – wieprzowinę, kurczaki, ryby do tego wzbogaconą antybiotykami, barwnikami typu np. Salmo Fan, aby uzyskać pomarańczowy kolor mięsa.

Miejsca hodowlane nigdy nie są czyszczone, na dnie zalega olbrzymia ilość odchodów i martwych, zmutowanych ryb, do tego jest olbrzymie zagęszczenie. Farma to wylęgarnia chorób i pasożytów.


Szacuje się że ponad 600.000 ryb hoduje się w „zupie” pełnej śluzu, ekskrementów, chemii i patogenów źródło 1 źródło 2 , które trafiają do oceanów i supermarketów. Ryby rodzą się zmutowane, zniekształcone, z widocznymi nowotworami, otwartymi pyszczkami – ale to nie problem dla producentów – obcina się łebki lub wycina miejsca chorobowo zmienione i ryba trafia do sprzedaży.

Jak ostrzegają norwescy lekarze - łososia szczególnie nie powinny jeść kobiety w ciąży i dzieci, ze względu na dużą zawartość niebezpiecznych toksyn, najwięcej toksyn zawiera tłuszcz (białe smugi).

Naukowcy po zbadaniu zawartości toksyn podali do mediów : „Należy unikać łososia hodowlanego jak ognia.”

Ponadto, koncerny farmerskie lobbują, aby UE zwiększyła dziesięciokrotnie dopuszczalność pestycydu Endosulphan w paszy. Jest to pestycyd zakazany w wielu krajach ze względu szkodliwość dla zdrowia.

 

Tania panga - smacznego...

Panga to niezdrowa słodkowodna ryba z Wietnamu, która pochodzi z wyjątkowo zanieczyszczonej rzeki Mekong. Ryby faszerowane są hormonami, aby pobudzić je do rozmnażania. Hormony te pochodzą z moczu kobiet w zaawansowanej ciąży. Poza tym panga karmiona jest paszą zrobioną z mączki rybnej, witamin, ekstraktów soi i manioku. Po filetowaniu panga również poddawana jest chemizacji – wielu eksporterów tej ryby aplikuje w nią takie syntetyczne substancje jak polifosforany i niefosforowe dodatki typu MTR-79.

Panga jest rybą chudą, zarówno w wersji hodowlanej, jak i żyjącej w naturalnych środowisku. Ryba w 100 g zawiera około 100 kcal i stanowi źródło pełnowartościowego białka. Nie jest jednak cenną rybą ze względu na bardzo niską zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 - w 100 g mięsa panga hodowlana zawiera tylko 0,09 g kwasów omega-3, kilkukrotnie mniej niż ryba występująca w środowisku naturalnym - 0,46.

Panga nie wyróżnia się też wśród innych ryb zawartością witamin i składników mineralnych. Podobnie jak w przypadku kwasów tłuszczowych wielonienasyconych, zawartość większości witamin i składników mineralnych jest wyższa w rybie żyjącej w naturalnym środowisku. Składniki mineralne oraz witaminy zawarte w 100 g tej ryby tylko w kilku procentach pokrywają dzienne zapotrzebowanie dla osoby dorosłej.

Zasadniczo zaleca się też unikanie TILAPII.


A więc jakie ryby jeść?

Na pierwszym miejscu trzeba postawić śledzia. Warto też sięgnąć po karpia, dorsza, pstrąga, mintaja. W sieci przepisów jest pełno, trzeba tylko poszukać. Ale pamiętajmy, przy rybach najważniejsze, to sposób pozyskania - co złowione, to nie hodowlane

 

Komentarze (7):

lucjanhenryk2019.12.21 6:07
Niektórzy z ryb wolą rypanie......... .....prawda Anulu?....
Grizzly2019.12.20 21:28
Ryby tak ale morskie - niewielkie i te, co krótko żyją: śledzie, sardynki, szproty. Ryby słodkowodne może są i dobre ale nie mają 1/100 tych właściwości co morskie!
Anula. 2019.12.20 20:11
Kot niezłomnego Wodza Narodu, zajada puszki rybne dla kotów, a jaki błyszczący i wypasiony!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Grizzly2019.12.20 21:23
POlszewicy - psychopaci, socjopaci, półgłówki lewackie! Jesteś typowym matołem i PO-je-bem!
rolmops2019.12.20 17:00
Ryby z zanieczyszczonych mórz i oceanów są również toksyczne .
Adrian. 2019.12.20 14:47
Jarosław też bierze niezliczone ilości leków przeciwbólowych i antybiotyków, a przybył do Sejmu, o kulach z przytupem. Bierzcie przykład z Wodza i nie dajcie się propagandzie Koncernów Wrogo Ustrojowych !!!!
guess who 2019.12.20 14:45
Smacznego, zygociarze! https://gloswielkopolski.pl/krotoszyn-3-miesiace-wiezienia-dla-mezczyzny-ktory-na-targowisku-zabijal-karpie-za-pomoca-gilotyny-zdjecia-wideo/ar/13955231