Dziś w warszawskiej archikatedrze pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela zostaną zainaugurowane obchody 1050-lecia Chrztu Polski. Mszy Świętej będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

Jak podkreślił wczoraj na Zamku Królewskim w Warszawie arcybiskup Stanisław Gądecki, chrzest Polski był kluczowym wydarzeniem w historii naszego kraju. Ten jeden akt, wg słów Gądeckiego, dołączył nasz kraj do kręgu kultury śródziemnomorskiej, dając nam dostęp do całego dorobku cywilizacji i żywo wpływając na dalszy rozwój polskiej kultury i państwowości.

Choć dokładna rocznica wypada w roku 2016, polski Kościół zaczyna świętować już dziś na początku roku liturgicznego. Najważniejsze obchody przypadną na połowę kwietnia przyszłego roku, a odbędą się w Gnieźnie i innych miastach Wielkopolski. Na ich zakończenie na stadionie poznańskiego Lecha odbędzie się wielkie spotkanie ewangelizacyjne.

Wczoraj na Zamku Królewskim ogromną rangę wydarzenia podkreślał też wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński. Stwierdził on, parafrazując słowa Świętego Jana Pawła II że dziejów Polski nie da się zrozumieć bez Chrystusa i chrześcijaństwa. Dodał też, że to właśnie chrześcijaństwu zawdzięwczamy uformowanie się polskiej wspólnoty narodowej.

Podczas dzisiejszej mszy świętej w archikatedrze warszawskiej, metropolita warszawski wręczy przedstawicielom dekanatów okolicznościowe świece. Zaniosą oni światło do swoich dekanatów.

daug/tvp.info