Reguła św. Benedykta: Posłuszeństwo drogą do Boga - zdjęcie
20.07.20, 12:59Fot. screenshot - YouTube (Opactwo Benedyktynów w Tyńcu)

Reguła św. Benedykta: Posłuszeństwo drogą do Boga

5

Opat, który zasługuje, aby stać na czele klasztoru, powinien zawsze pamiętać, jakie nosi miano, i czynami dawać wyraz swojej godności. Wiara widzi w nim w klasztorze zastępcę Chrystusa, skoro nazywa go Jego imieniem.Mówi przecież Apostoł: Otrzymaliście ducha przybrania za synów, w którym możemy wołać: «Abba, Ojcze!» (Rz 8, 15).

Dlatego też opat nie powinien uczyć, ani ustanawiać, ani rozkazywać niczego, co by było poza prawem Pańskim, ale polecenie jego, albo nauka niech zapada w serca uczniów jako zaczyn Bożej sprawiedliwości.

Niechaj opat zawsze pamięta, że przed budzącym bojaźń trybunałem Bożym będzie odpowiadał za dwie sprawy: za własną naukę i za posłuszeństwo swoich uczniów. I niech wie, że jeśli gospodarz ma zbyt mało pożytku z owiec, obwinia za to pasterza. Z drugiej strony jednak jeśli pasterz zajmie się z całą gorliwością niespokojną i nieposłuszną trzodą, usiłując na wszelki sposób leczyć choroby jej postępowania, Pan uniewinni go na sądzie swoim, tak że wraz z Prorokiem będzie mógł wołać: Sprawiedliwości Twojej w sercu nie skryłem. Wyjawiłem Twą wierność i pomoc; lecz oni wzgardzili mną i przeciw mnie wystąpili (Ps 40[39],11; Iz 1,2). I wówczas karą dla owiec nieposłusznych jego zabiegom będzie w końcu sama przemożna śmierć…
/ Fragment „Reguły” św. Benedykta /

Komentarze (5):

Anonim2020.07.20 13:37
Tak, tylko jak tę dojrzałość się osiąga? Czy przychodzi sama z wiekiem, czy też wymaga stałego stawania w prawdzie o sobie i o świecie?
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.20 13:36
wstrętny pedofil na zdjęciu!
Znajony Mnicha2020.07.20 13:49
Znam osobiście tego mnicha i mam zamiar podesłać mu link z twoim komentarzem! P.s. Mam nadzieję, że odszczekasz ten wpis lewacki terrorysto.
marianl2020.07.20 18:58
Proszę nie reagować, to już końcowe podrygi tej osoby.
robaczek 4.02020.07.20 13:31
TAK WLASNIE PODNOZKI!!!!! SLUCHAC PANÓW i nie wychylac sie czasami! ;] no kuźwa!!! nawet nie udają!!! a wy i tak łykacie ;] eh tylko Polski szkoda ;/