Redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" odpowiada ks. Dariuszowi Oko - zdjęcie
30.12.13, 13:20Ks. Dariusz Oko (fot. archiwum prywatne)

Redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" odpowiada ks. Dariuszowi Oko

60

W rozmowie z portalem wpolityce.pl ks. Dariusz Oko w ostrych słowach ocenił działalność „Tygodnika Powszechnego”. Gazetę nazwał koniem trojańskim w Kościele i piątą kolumną.

Na krytykę duchownego zareagował Piotr Mucharski, redaktor naczelny „Tygodnika”. „To jest oczywiście bzdura. Nie wiem, na jakiej podstawie ks. Oko wypowiada takie brednie. Podejrzewam, że chodzi mu o to, że nasz młody redaktor apelował do księży, żeby zrezygnowali z czytania listu o gender na święto Rodziny. Jednocześnie nasz dziennikarz pisał też o tym, że po prostu nie powinno się czytać listów zamiast wygłaszania homilii” – powiedział na antenie radia TOK FM.

Mucharski dodał, że episkopat i Kościół nie są wyjęte spod krytyki, zaś „TP” nie nawołuje do żadnego buntu, a jedynie zarzuca biskupom „lekkie oderwanie od rzeczywistości”.

„Zdaje się, że być może została urażona duma ks. Oko. Z rozmowy dla wpolityce.pl z grubsza wynika przekonanie, że episkopat w tym liście streszcza poglądy ks. Oko. To może tu się zagotowała ambicja, że tak znakomity list traktujemy jako przesadzony albo i wręcz zbędny” – mówił Mucharski.

Redaktor naczelny „TP” dodał, że redakcja pisma nie czuje się jednocześnie Judaszem i Kainem, a bycie zwolennikiem gender nie jest tożsame z postawą antykatolicką czy antykościelną.

MBW/TOK FM

Komentarze (60):

anonim2013.12.30 13:26
"bycie zwolennikiem gender nie jest tożsame z postawą antykatolicką czy antykościelną." Jakby zamiast słowa "gender" wstawić- socjalizm to redaktor Mucharski zupełnie jak Bolesław Piasecki.
anonim2013.12.30 13:30
Hola ,Hola Panie red.nacz.! Mainsztrremownia wskazywała iz ten list jest od "wielu wiernych" a nie od sterowanego dziennikarzyny i z hukiem podali jako ich wielkie poburzenie! Manipulujecie towarzyszu redaktorku naczelny!Manipulujecie!
anonim2013.12.30 13:36
A może ten list was poirytuje tow .redaktorku.?Przepraszam Redaktora Łukasza Warzychę za umieszczenie bez jego zgody treści niniejszego listu :! Przewielebni Księża Biskupi! Pragnę Wam bardzo podziękować za jasne i klarowne stanowisko w sprawie niebezpieczeństw, jakie wynikają z lewicowych, neomarksistowskich ideologii (w tym ideologii gender) dla tradycyjnych fundamentów, na jakich opiera się społeczeństwo. Na taki właśnie głos – jednoznaczny, stanowczy i nie pozostawiający wątpliwości – czekaliśmy. Bardzo ważne jest, żeby dotarł on do wszystkich wiernych, gdyż wielu z nich może nie rozumieć niebezpieczeństwa czy wręcz nie zdawać sobie sprawy z jego istnienia. Ideologia gender, agresywne działania homoseksualnego lobby (a właściwie lobby, oznaczanego dziwacznym skrótem z kilku liter), lewicowe naciski w sferach, o których wspominacie w Waszym liście – wszystko to są czynniki, prowadzące do realizacji skrajnie groźnego projektu, jakim jest rozmontowanie społecznych więzi i zbudowanie na nowo społeczeństwa na modłę wyobrażeń i fobii garstki zadufanych w sobie aktywistów, chcących eksperymentować na żywym organizmie. To po prostu powtórka z marksizmu-leninizmu. Właśnie w takich razach głos Kościoła jest potrzebny i oczekiwany. I to głos jasny i jednoznaczny – tak – tak i nie – nie, bez rozmywania reguł i zasad. Istnieje grupa ludzi, nazywających się również członkami Kościoła, którzy próbują Was pouczać w tych sprawach. Twierdzą, że problematyka, z jaką mierzycie się w swoim liście, jest marginalna, nie ma znaczenia i nie stanowi problemu. Jest to prawda w tym sensie, że mamy do czynienia z działaniami bardzo małej grupki, ale też jest to grupka relatywnie ogromnie wpływowa i stosująca wyjątkowo perfidne metody manipulacji. Ich aktywności nie można lekceważyć. Skąd zatem apele, abyście się tymi kwestiami nie zajmowali? Wariant optymistyczny jest taki, że ich autorzy są zbyt mało przenikliwi, by dostrzec zagrożenie. Wariant mniej dla nich korzystny to ten, że doskonale zdają sobie z sprawę z konsekwencji i zagrożeń, ale w swoich apelach kierują się takimi czynnikami jak środowiskowe lojalności albo poprawność polityczna. Sens ich wypowiedzi sprowadza się do tego, aby Kościół nie zajmował stanowiska w jakichkolwiek sprawach poza ściśle teologicznymi. Tymczasem Kościół ma nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek wypowiadać się w sprawach ważnych społecznie. Takie jest nasze oczekiwanie – niestety, w tym trudnym okresie zbyt rzadko spełniane. Tym bardziej cieszy wyraźny i stanowczy głos w sprawie ideologii gender. Nie tylko nie jesteśmy nim zniecierpliwieni, nie tylko nie mamy go dosyć, ale przeciwnie – czekamy na więcej. Z wyrazami głębokiego szacunku Łukasz Warzecha
anonim2013.12.30 13:37
@Tom661 A wg ciebie kobieta to samica i mężczyzna to samiec?
anonim2013.12.30 13:38
Akurat - panie redaktorze - ja uważam, że bycie zwolennikiem gender jest tożsame z postawą antykatolicką i antykościelną.
anonim2013.12.30 13:44
@habukak Masz wypalony prostacki umysł!Brak ci intelektualnej inicjatywy.
anonim2013.12.30 13:47
@PawelBronowski "Redaktor naczelny „TP” dodał, że redakcja pisma nie czuje się jednocześnie Judaszem i Kainem" Nie rozumiesz przewrotności tego cytatu?.Skoro tak nie czuja to rzeczywiście tak czuja
anonim2013.12.30 13:50
@Tom661 Jestes żałosnym niedouczonym dupkiem ,który nie ma poojęcia o roli kobiet w KK. Naczelnym tego przykładem jest rola NMP!!.
anonim2013.12.30 13:55
@Tom661 Naczelnym tego przykładem jest w KK rola NMP!! Wiesz co oznacza skrót. NMP?!
anonim2013.12.30 13:58
List biskupów jest nadzwyczaj trafny i akurat takie listy nie podobają się Tygodnikowi? Dziwne.
anonim2013.12.30 14:03
O arbiter. Skończyły ci się już wakacje? Poczytaj właśnie, poczytaj, a zrozumiesz dlaczego papierzak nie zajmuje się takimi pierdolami jak gender srender.
anonim2013.12.30 14:09
@Tom661 Ks .prof.Oko nie nawołuje bo ma taki kaprys! A zapomniałeś o Wandei w tej rewolucji ? Nie odpowiedziłaęś o skrócie NMP!.
anonim2013.12.30 14:13
@Piogal Dziwi mnie, że redakcja TP w ogóle odpowiada komuś takiemu jak Pan Oko... Zazdrościsz?!Co?! Dla przypomnieni to jest ksiądz dr.prof.
anonim2013.12.30 14:19
A dajcie spokój - czy to pierwszy raz niby katolickie pismo jest wrogie katolicyzmowi i Kościołowi? Przecież nawet Jan Paweł II upominał o to Tygodnik. To pismo jest podskórnie Kościołowi wrogie i lansuje księży "postępowców", którzy się z Kościołem nie zgadzają i chcą jego naukę naginać.
anonim2013.12.30 14:20
@arbiter @Tom661 @PawełBronowski http://www.youtube.com/watch?v=MAdDAw_06uQ http://www.youtube.com/watch?v=VQN_MHFsK6E Tu macie 2 wykłady na temat gender. Na yt jest w cholerę wypowiedzi Ks. Oko. http://www.youtube.com/watch?v=5oGL7njQwrg Tu film obalający genderową "naukę" o rolach płciowych Czy to wystarczy? WSZYSTKO co krytycy mówią na temat gender jest prawdą, argumentów jest mnóstwo. Dowiem się wreszcie jaką macie na to odpowiedź?
anonim2013.12.30 14:20
Dr. prof. ale akademii teologicznej, bardzo łatwo jest się habilitować z guseł, udając, że to nauka :D
anonim2013.12.30 14:33
Arbiterku. Wielokrotnie to dostałeś ty tutaj zmasakrowany, ty i twoja głupota :D pracuj na nowego jana pracuj :D
anonim2013.12.30 14:34
Bana. Nie jana :D
anonim2013.12.30 14:36
@Piogal (z wikipedii) "W 1991 obronił pracę doktorską z filozofii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Od 1992 pracownik naukowy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i rezydent Parafii Świętej Jadwigi w Krakowie. W 1996 obronił na PAT pracę doktorską z teologii, a w 2011 habilitację z filozofii." Czyżby? @arbiter Ok, w tej kwestii się pomylił. Ale szkodliwość gender to zupełnie inna kwestia. Ten filmik został tak "zmasakrowany", że wycofano się z finansowania gender. 1. Dlaczego na genderyzm przyjmują ignorantów? (w sumie żeby wykładać gender to trzeba być ignorantem). To daj mi link jakie argumenty ma Środa. Bo na żaden argument przeciwników jej odpowiedzi nie słyszałem.
anonim2013.12.30 14:37
@arbiter Pan arbiter ma problemy ze sobą i kłopoty z okiem. Należy mu współcuć, że niedowidzi. Choć prognozy, że odzyska wzrok są nikłe.
anonim2013.12.30 14:38
@apologeta2 :D Skoro to " bzdury i kłamstwa", to tym bardziej powinieneś odpowiadać, obal argumenty z podanych przeze mnie linków to pogadamy.
anonim2013.12.30 14:41
Jeżeli redaktorzy tygodnika katolickiego jawnie wzywają ksìęży do nie odczytywania pasterskiego listu biskupów, kierowanego do wiernych, to jest to jawne wezwanie duchownych do nisubordynacji oraz łamania dyscypliny kościelnej. Jeżeli redaktorzy katolickiego tygodnika odmawiają biskupom prawa do nauczania wiernych poprzez listy pasterskie, to znaczy że ci redaktorzy poważają sam sens posługi biskupiej. Jeżeli to co piszą na frondzie jest prawdą, Tygodnikowi Powszechnemu powinno być odebrane prawo posługiwania się przymiotnikiem "katolicki".
anonim2013.12.30 14:42
Karierowicz Mucharski na wszystko ma gotową odpowiedź. Najlepiej zwalić na młodego, niedoświadczonego redaktora. Ja Mucharski jestem najmądrzejszy. Takich pyszałków obecnie w Polsce jest na kopy. Powinni w najlepszym wypadku sprzątać ulice, a nie piastować urzędów czy redakcyjnych stołków, z uwagi na ułomność pychy.
anonim2013.12.30 14:56
Cały świat to śmieje się z Piogala!!!! A należy mu współczuć bo ma problemy z rozumem, także swoim.
anonim2013.12.30 14:56
TP już dawno powinien stracić prawo do używania w podtytule słowa "katolicki". Niech pan redaktor nie udaje, że jego dziennikarze nie są pełni euforii w temacie gender - np. artykuł pani B. Radzik. Niech też dobrze poczyta nauczanie papieży, a dostrzeże, że gender można pogodzić z katolicyzmem tak samo jak komunizm... czyli nijak. Bredniami śmiało można nazwać to, co można wyczytać pozytywnego o gender w TP. Zresztą TP już nieraz był przeciw biskupom, nieraz ze służbami PRL-u (Judasz i Kain to delikatne określenia), a jak wygląda to dziś dowiemy się dokładnie za parę lat po kolejnej książce jakiegoś historyka. A co bardziej inteligentni już widzą czyją tubą jest TP. Swoją drogą ciekawe co by powiedział pan Mucharski, gdyby jakiś ksiądz rzucił hasło: nie czytajmy TP. O! To by było larum! Prześladowanie wolności wypowiedzi! Kneblowanie ust! A tu jaka troska o liturgię! Należy mówić kazanie, a nie czytać listów. Tylko, że troska z gruntu fałszywa! Czyżby pan redaktor i jego koledzy i koleżanki z pracy nie czytali Pisma Świętego? Istotną częścią Nowego Testamentu są właśnie listy pisane przez Apostołów (biskupi są następcami apostołów i to bez względu na to co myśli lub raczej wyduma sobie naczelny TP! Sic!), a więc z prostego rozumowania ich następcy tak samo mogą i powinni pisać listy do wspólnot wiernych. Te nauki trzeba przyjąć z pokorą jako upominanie w Panu. Odrzucając nauczanie biskupów czy lekceważąc je odrzuca się i lekceważy nauczanie apostołów. Do Piogala: twoje zdanie, jako zapaleńca LGTB (dokładniej homoseksualisty) ślepo wrogiego Kościołowi, mnie całkowicie nie zaskakuje, dziwię się tylko wytrwalej obecności na tych stronach, ale ma to też pozytywny wydźwięk póki tu się pojawiasz jest szansa na nawrócenie. Niestety widzę, że część tu piszących tak naprawdę nie zna listu biskupów, w ogóle nie rozumie podstawowych terminów: równouprawnienie, tolerancja, godność osoby, docenienie kobiety i powtarza jak mantrę slogany genderowców, które tak naprawdę znaczą nienawiść, walka, przemoc (polecam relacje z manifestacji i akcji "pokojowych" nie tylko za granicą - Argentyna, Niemcy, - ale także u nas w kraju - Poznań, gdzie profesorowie genderowcy wraz ze swymi studentami wywołują "naukową" dysputę poprzez skakanie po stole i ławkach, wrzaski itp.
anonim2013.12.30 15:12
"a bycie zwolennikiem gender nie jest tożsame z postawą antykatolicką czy antykościelną." - nie jest? Może ktoś zlituje się nad biednym redaktorem naczelnym i wykaże oczywiste błedy? Dobrze stało się, że ten list wyszedł. Widac jak na dłoni kto jest kim.
anonim2013.12.30 15:18
"...nie powinno się czytać listów zamiast wygłaszania homilii” To biskupi w liście nie mogą się zwrócić do wiernych, bo to się nie podoba jakiemuś księdzu. KK ma obowiązek bronić według Ewangelii rodziny. Mamy przykład z innych państw, że gender jest nauką sprzeciwiającą się Ewangelii. Zadam pytanie redaktorom z Tygodnika, czy Papież Franciszek też się myli nie popierając gender. Czy Benedykt XVI też się mylił pisząc "Kościół powtarza swoje wielkie "tak" dla godności i piękna małżeństwa jako wiernego i płodnego wyrazu sojuszu między mężczyzną a kobietą. Zaś "nie" mówi takim filozofiom jak gender. Benedykt XVI
anonim2013.12.30 15:31
@Tom661 USA-United States of America/Stany Zjednoczone Ameryki. Ja odpowiedziałem.Czy jeżeli wiesz to sprawia ci trudność napisania jak opętanemu ?! Egzorcysty ci cza!!
anonim2013.12.30 15:37
@PiogalJestes niedouczonym pedalskim dupkiem ,który predzej pisze jak myśli! Ks.Profesor Dariusz Oko!: Święcenia kapłańskie przyjął 14 maja 1985[1]. W 1991 obronił pracę doktorską z filozofii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Od 1992 pracownik naukowy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i rezydent Parafii Świętej Jadwigi[2] w Krakowie. W 1996 obronił na PAT pracę doktorską z teologii, a w 2011 habilitację z filozofii. Nie tylko dr ale jeszcze habilitowany filozof!. Teologia to inny temat.
anonim2013.12.30 15:52
Habukokowi ogon się pali!
anonim2013.12.30 15:54
Tadeusz_25 Czym innym jest jednak wyrażanie opinii sprzecznych z nauczaniem Kościoła przez jakiś tygodnik katolicki a czym innym jest jednak publiczne wzywanie księży do niesubordynacji czy publiczne kwestionowanie prawa biskupów do pisania listów pasterskich. Tu już nie chodzi o wyrażanie poglądów tylko o wzywanie do jakiegoś buntu. Wydaje się, ze TP jednak posunął się zdecydowanie za daleko i przebrał miarkę. Clericus Piogal jak zwykle popisał się swoją ignorancją. Wydziały teologiczne funkcjonują na calkiem publicznych uczelniach i nadają stopnie naukowe respektowane przez wszystkie wyższe uczelnie w Polsce. Z wypowiedzi Leszka Kołakowskiego clericus Piogal rozumie tyle co leszcz w potrawce z "Ody do młodości" Adama Mickiewicza. :D :D :D
anonim2013.12.30 16:11
Warto byłoby, aby w całej sprawie wypowiedział się JE Ks. kardynał, który w swojej archidiecezji wydaje katolickie pismo społeczno-kulturalne pt. Tygodnik Powszechny
anonim2013.12.30 16:12
Po wysmianiu przez norweskiego komika Heralda Ela bezpodstawności badań "gender" natychmiast zamknięto Nordycki Instytut Gender Studies z powodu braku podstaw naukowych. Hehehehheehee.!!!
anonim2013.12.30 16:22
"bycie zwolennikiem gender nie jest tożsame z postawą antykatolicką czy antykościelną" - jeśli tak twierdzą w redakcji TP to dla mnie jest już wszystko jasne. Ten tygodnik nie ma nic wspólnego z Kościołem Katolickim ani z jego nauczaniem.
anonim2013.12.30 16:23
Tygodnik Powszechny nie jest pismem katolickim - Ilość błędów teologicznych, a także podejścia niezgodnego z chrześcijańską antropologią w tym piśmie - jest zatrważająca... ...
anonim2013.12.30 16:30
Jeśli Redakcja TP <i>nie czuje się jednocześnie Judaszem i Kainem</i>, to może pora, by Eipskopat zakazał im podszywania się pod katolicyzm... I dobrze, że x.Oko nazwał wreszcie pewne rzeczy po imieniu.
anonim2013.12.30 16:32
W"Tygodniku Powszechnym" pracuja tacy etatowi "ministranci" jak Gurzyński w tvn. Co niektórym wydawało sie ze zatrudnią tyz Lemańskiego.
anonim2013.12.30 16:34
@Piogal Gdzie jesteś? Dokształcasz się w teologii?!
anonim2013.12.30 16:48
TP nie ma nic wspólnego z Kościołem Katolickim. Powstał aby wpierać księży konfidentów tzw. księży polskich. Kościół w czsie komuny mocno się od tego dystansował. To tak jak z Bolka zrobić bohatera.
anonim2013.12.30 16:51
Tygodnik Powszechny jest drapieżny szczupak w stawie rybnym: przegania episkopalne karpie, by nie tkwiły leniwie w zatęchłym mule, oddając sie błogiej delektacji powierzonym urzędem pasterskim. Dbajmy my wszyscy o nasz katolicki staw, póki go jeszcze mamy-przede wszystkim dpuścimy tam świeże, natlenione wody, by nie tylko tłuste karpie mogły tam egzystować, ale także np.pstrągi. A ks. Oko to z pewnością dobry duchowny, bynajmniej jako wybitny znawca teologii; ale się cokolwiek pogubił i jego głos jest bardziej wołaniem o ratunek dla niego samego.
anonim2013.12.30 17:11
@janek_kloss: Twój "szczupak" - na szczęście - obumiera, bo środowisko TP powoli zanika. Głośnie akcje w rodzaju wzywania do wypowiedzenia posłuszeństwa biskupom, to chyba tylko próba zaistnienia w mediach (bo samego TP chyba nie czyta nikt spoza ich własnego grajdołka) i przyciągnięcia do siebie jakichś jeszcze "ale-katolików".
anonim2013.12.30 17:21
"nie powinno się czytać listów zamiast wygłaszania homilii” List Pasterski Episkopatu Polski czy inny np. dziekana Wydziału Teologicznego "X" to zawsze rodzaj homilii. Nie przypominam sobie, żeby kiedykolwiek nie nawiązano w nich do Ewangelii z dnia.
anonim2013.12.30 17:25
@ BrOda Spoko-TP tak obumiera od ponad 60 lat i jakoś nie może dojść. Co prawda komunie udało się uciszyć tych katowykształciuchów na prawie 3 lata, ale jak widać, ta hydra religijnej narkomanii odradza się i to pomimo swojej niszowej letalności. Tylko dziwne, że głos ludzi związanych z tym środowiskiem nieczytanego grajdołka, spotyka się z tak szerokim rezonansem wielu środowisk, a szczególnie tych zaprawdę, zaprawdę katolickich.
anonim2013.12.30 17:42
Piogal, Kołakowski uprawiał nadzwyczaj sensowną filozofię zahaczającą o teologię pod koniec życia poczytaj Kołakowskiego, ale nie z okresu stalinowskiego, który zapewne cytujesz (o ile to nie Twój wymysł), tylko np. ,,Jeśli Boga nie ma'' ,,Czy diabeł może być zbawiony''
anonim2013.12.30 17:47
Redaktor Mucharski nawet tą wypowiedzią potwierdza fakt, że nauka Kościoła i znajomość Pisma Świętego jest mu obca. Otóż bycie zwolennikiem gender jest tożsame z postawą antykatolicką i antykościelną, ponieważ gender sprzeciwia się naukom zawartym w Biblii.
anonim2013.12.30 17:47
a to, co wypisują Ci ludzie z TP, tyle kłamstw, to nawet u Urbana nie widziałem, wziąłem do ręki parę numerów nie tak dawno, ale nie powtórzę więcej tego błędu Kościół - wrogiem egzorcyści - wrogiem duchowość - joga normalni katolicy - zaścianek przyszłość - ,,teologia feministyczna'' jakim prawem to pisemko (zresztą właściwie w całości piszące o tematach społeczno - kulturalnych, a nie wyznaniowych) tytułuje się katolickim, powszechnym? szerzą moc postępu - postępująca degenerację i zdziczenie, światowcy i materialiści
anonim2013.12.30 20:16
@janek_kloss: Od 60 lat? Nie porównuj TP za czasów Redaktora Turowicza z dzisiejszym. Leżą u mnie w piwnicy oprawione roczniki starego TP i raczej się ich nie pozbędę... Ale za redaktora, a potem nadredaktora Bonieckiego TP zamienił się w tubę lewackich ale-katolików i pseudo-katolików, ta gazeta nie ma już nic wspólnego z dawnym pismem.
anonim2013.12.30 21:45
Br0da, ja TP kupowałem za komuny dla felietonów Kisiela na ostatniej stronie. Artykuły innych autorów budziły u mnie różne, mniej czy bardziej brzydkie podejrzenia. Brawo Czcigodny Ksiądz Dariusz ! Konkretnie i celnie. Warto pamiętać, że modlitwą i argumentami wspiera go bardzo już liczne grono Przyjaciół. :)
anonim2013.12.30 21:53
No niestety bycie zwolennikiem gender jest postawą antykatolicka i nie pomoże tu zaklinanie rzeczywistości, a redaktorzy Obłudnika Powszechnego jak zwykle - Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek.
anonim2013.12.30 21:54
@Tonia Ty masz klapki na oczach ? Oczarowala cie czy zaczarowala ideologia gender Co ty wiesz o gender lub o kosciele ? Wyobraz sobie, ze nie tylko w Polsce wiekszosc jest przeciwna gender i nie tylko katolicy walcza z ta ideologia.
anonim2013.12.30 23:46
Jednocześnie nasz dziennikarz pisał też o tym, że po prostu nie powinno się czytać listów zamiast wygłaszania homilii” – powiedział na antenie radia TOK FM.,,,,,,, i mamy jasność _TOK FM-gadzinówka Rzeczypospolitej XXI wieku.
anonim2013.12.31 4:26
@ BrOda Co prawda ja czytam TP dopiero od 7 lat i trudno mi tak jednoznacznie powiedzieć, czy to czasopismo jest stałe w "katolickim aksjomacie"(cokolwiek to znaczy), czy ulega koniunkturalnej pogoni za poczytnoscią. Jednak w moim odbiorze i to już od pierwszych przeczytanych numerów, TP jest czasopismem podejmującym otwarcie każdy problem na styku człowiek i jego wiara. Stawiając człowieka w pierwszej kolejności, TP jest głosem Kościoła posoborowego, na którym padło rewolucyjne:"człowiek jest drogą Kościoła". Co prawda ten rewolucyjny aksjomat jest stary jak świat(a przynajmniej jak Ewangelia), to jednak Kościół czasu przedsoborowego jakoby go pomijał koncentrując się przede wszystkim na ochronie czystości dogmatu przed "herezjami" czasu nowożytnego. Ale Kościół powszechny i apostolski to nie Strażnica Syjońska chroniąca depozyt wiary, ale misja ewangelizacji wśród wszystkich narodów świata na zasadzie dialogu-wspólnego poszukiwania prawdy w uniwersalnym przesłaniu Dobrej Nowiny. Kościół katolicki w Polsce ma pewne problemy z tą otwartością i dlatego TP jest często w polemicznym sporze z niektórymi duszpasterzami cokolwiek opacznie przedstawiającymi katolickość Kościoła Chrystusowego.
anonim2013.12.31 4:34
@ AirWolf Zaprzeczam-ks. Oko z pewnoscią jest dobrze zorientowanym teologiem-nawet swego czasu był stałym współpracownikiem Tygodnika Powszechnego, a to o czymś świadczy. Ale chyba w pewnym momencie ten ksiądz utracił samego człowieka z pola widzenia, za bardzo koncentrując się na ideach.
anonim2013.12.31 8:26
Janek kloss Ja należę do byłych długoletnich czytelników TP. Obecnie czytuję tylko numery z lat 40 tych .Jeśli czytujesz TP od 7 lat to poiwnienieś zauważyć pewną zmianę. Otóż kiedyś tygodnik rzucał jakiś temat np. Karl Rahner i przez trzy numery była tam debata na temat jego teologii lub sprawa spowiedzi dzieci I komunijnych ( TP był przeciwny) , ale przez trzy numery była ciekawa dyskusja , obecnie nie dopuszczają innych poglądów . Zamykają się w swoim środowisku , zobacz ile osób przestało z nimi współpracować . A najlepsze przed nami
anonim2013.12.31 8:46
Nie wołajcie za księdza Oko, że....... , pilnujcie swojej wiary byście za kilka lat nie wstydzili się jak ksiądz Czajkowski i inni którzy stracili z oczu Prawdę.
anonim2013.12.31 9:05
TyGODnik - JaGODnik
anonim2013.12.31 9:17
Księdzu Oko życzę w Nowym Roku zdrowia i sił, by odpierać ataki. Będzie ich wiele. Ale jest ksiądz przy prawdzie i proszę nie odstępować!
anonim2013.12.31 15:57
Ten wątek jest dobitnym potwierdzeniem że nie każdy powinien mieć dostęp do mediów takich jak internet. Skoro mądrale w stylu Piogala, schowani za numerkiem IP, raczą się wypowiadać na tematy na o których nie mają absolutnie żadnego pojęcia, to może zdobędą się na cywilną odwagę by robić to z imienia i nazwiska na realnym forum publicznym?!
anonim2013.12.31 23:23
Kolosalnym nadużyciem jest używanie przez TP określenia " katolicki" bo z katolicyzmem już dawno przestał mieć cokolwiek wspólnego. Przeszedł zupełnie na pozycje lewackie i zamiast argumentów w polemice potrafi uzywać jedynie epitetów w rodzaju bzdury, brednie. Mówi palikotem. To nie biskupi są oderwani od rzeczywistości ale redaktorzy TP i całe to lewackie towarzystwo, które ich wspiera. Oni nie czują się Judaszem ani Kainem . Jak widać ludzie z TP tym się różnią od Judasza , że Kain i Judasz mieli mimo wszystko wrażliwe sumienie, które im podpowiadało, że uczynili zło. Natomiast ci tak zagłuszyli sumienie nie odróżniają dobra od zła. propagują równość między dobrem i złem na wzór równości płci. TP był kiedyś moim ulubionym tygodnikiem. A dziś ? Ciekawe , kto jeszcze kupuje takie pisma jak TP ? Lewacy mają GW i Newsweek, ludzie prawi maja prasę patriotyczną i katolicką. czyta ich pewnie tylko "trzecia płeć"
anonim2014.01.1 1:51
To wygląda żałośnie jak jakaś Tonia nie ma nic do powiedzenia i bredzi od rzeczy. Aby tylko zaistnieć w sieci.