To wielkie wyzwanie dla Kościoła. Ale pokazuje także, że Kościół gotów jest je podjąć, że wchodzi w tę duchowość franciszkańską.

To wielkie wydarzenie! Nie było wcześniej papieża, który nosił by takie imię. Franciszek I. Mówi się, że Kościół jest w kryzysie. Jestem przekonany, że ta duchowość franciszkańska może być na to lekiem. Biskup Rzymu, obierając to imię, pokazuje, w którą stronę będzie szedł. Bo na czym na duchowość franciszkańska polega? To przede wszystkim umiłowanie Kościoła, posłuszeństwo i duchowość braterska.

Co powiedział św. Franciszek do swoich współbraci? Bracia, do tej pory nic nie zrobiliśmy, nie zdziałaliśmy, zacznijmy od nowa! Nowy papież swoi przed dużym wyzwaniem, ale nie mam wątpliwości co do tego, że sobie poradzi. Właśnie korzystając z bogactwa franciszkańskiej duchowości.

Franciszkańska duchowość, co dziś szczególnie ważne, kładzie wielki nacisk na jedność – przecież tego dziś potrzeba w Kościele. Oraz nawrócenie. Ale nawrócenie, w którym zaczyna się od samego siebie, by dawać świadectwo.

Not. Marta Brzezińska