Rabin, który się nawrócił: ,,Jestem Żydem, który uwierzył w Jezusa''  - zdjęcie
13.07.21, 17:27

Rabin, który się nawrócił: ,,Jestem Żydem, który uwierzył w Jezusa''

15

Nasze wyznanie nie ma konkretnej nazwy. Jesteśmy po prostu Żydami, którzy wierzą w Jezusa - Mesjasza, Syna Boga, ale nie nazywamy się chrześcijanami - mówi portalowi Fronda.pl Ariel Berkowitz, rabin judaizmu mesjańskiego.

Jest pan rabinem, wyznawcą judaizmu, którego wierni wciąż czekają na przyjście Mesjasza. Jednocześnie przyjął pan wiarę w Chrystusa, jako Syna Bożego. Dla osób powierzchownie interesujących się religiami takie połączenie zdecydowanie się wyklucza. Może nam pan wytłumaczyć, na czym opiera się pańska wiara?

Często ludzie zastanawiają się, jaka jest naprawdę moja wiara i o co razem z innymi wiernymi walczę. Nasze wyznanie nie ma konkretnej nazwy. Jesteśmy po prostu Żydami, którzy wierzą w Jezusa - Mesjasza, Syna Boga, ale nie nazywamy się chrześcijanami. Jesteśmy Żydami, żyjącymi zgodnie z tradycją. Jedyna różnica polega na tym, że przyjęliśmy wiarę w Chrystusa.

A jednak nazywa się was Żydami Mesjanistycznymi. Jesteście poniekąd „zawieszeni” pomiędzy judaizmem, a chrześcijaństwem – judaizm uważa was nawet za sektę chrześcijańską. Skoro uwierzył Pan w Chrystusa, dlaczego nie przyjął Pan w pełni chrześcijaństwa?

Ponieważ samo słowo „chrześcijaństwo” niesie ze sobą doktrynę i konkretne znaczenie. Z chrześcijaństwem wiążą się dane pojęcia i terminy. A ja jestem zwyczajnie Żydem, który uwierzył w Jezusa Chrystusa. Nie staram się tego nazywać.

W grudniu 1989 Sąd Najwyższy Izraela odmówił prawa do powrotu Żydom Mesjanistycznym z RPA Gary'emu i Shirley Beresford. W uzasadnieniu można było przeczytać: „Przez ostatnie dwa tysiące lat historii, lud żydowski decydował, że Żydzi Mesjanistyczni nie należą do narodu żydowskiego i nie mają prawa domagania się przynależności do niego. (...) Ci, którzy wierzą w Jezusa, są faktycznie chrześcijanami”Państwo Izrael wyklucza zatem Żydów Mesjanistycznych z przynależności do narodu. Jak Pan to skomentuje?

Przyczyna tego odrzucenia ma źródło w nas samych. Przez wiele wieków wierzyliśmy w Jeszuę i na wiele sposobów odrzucaliśmy naszych ludzi przez to, w jaki sposób żyli i w jaki sposób podążali za naukami Mojżesza. I dlatego nie możemy winić teraz Izraela za odrzucanie nas.

Uważamy, że jest wiele sposobów podążania przez życie i wyrażania swojej przynależności religijnej, czy etniczej. To odrzucenie ma też wiele wspólnego z historią. Znaczna część Żydów nie wie, kim był Chrystus. A to dlatego, że przez 1900 lat historii pomiędzy europejskim chrześcijaństwem a Żydami było zbyt wiele antysemityzmu.

W biblijnej hebrajszczyźnie nie ma terminu “historia”, ale jest termin “pamieć”. Zatem to, co się stało moim pradziadom, dotyczy też mnie i całej naszej kultury.

Nasz prezydent, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem, śp. Lech Kaczyński starał się poprawić stosunki polsko-izraelskie. Był przykładowo pierwszym prezydentem po II wojnie światowej, który wziął udział w święcie Chanuka. Jak Pan ocenia obecne stosunki polsko-izraelskie?

W historii naszych państw były dobre i złe okresy. Polacy byli źródłem ocalenia Żydów na wielu płaszczyznach prawie przez tysiąclecie. Były też pomiędzy nami problemy i nie trzeba być geniuszem, żeby o nich pamiętać. Ale myślę, że Żydzi też pamiętają, jak Polacy im pomogli i za to jesteśmy wdzięczni.

W 2009 r. prezydent Barack Obama zaprosił na uroczystości w amerykańskim Kongresie grupę polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz Żydów ocalonych z Holocaustu. Starano się wówczas pokonać wciąż popularne w USA stereotypy wykazujące, że więcej było Polaków, którzy współpracowali z hitlerowcami, niż tych, którzy ratowali Żydów. Ten stereotyp nieustannie powiela w swoich publikacjach Jan Tomasz Gross. Jakie jest pańskie zdanie na ten temat?

Nie znam faktów, ilu ludzi nam pomogło, ani stereotypów. Mogę powiedzieć tyle, ile wiem. Rozmawiając z polskimi Żydami w Izraelu wyodrębniłem dwa przykłady – zjawiska polskich pogromów po wojnie dononywanych na tych, którzy przetrwali i próbowali znaleźć dom, oraz przykłady tego, jak polscy chrześcijanie, ryzykując własnym życiem, pomagali Żydom. Których przypadków było więcej, nie wiem.

Rozmawiała Magdalena Żuraw

(wywiad został opublikowany w 2011 roku)

Komentarze (15):

Wprost2021.08.17 11:24
Żydzi mesjanistyczni byli od dawna i są to taka ciągłość między Judaizmem a Nowym testamentem całkowicie logiczna.Dla mnie ciekawsze są rabinactwa których nauczyciele przeszli lub po śmierci otwierano ich listy w których pisali że Jezus jest prawdziwym prorokiem .Dodajmy żydzi mesjanistyczni tracą w Izraelu status Żydów .
miki2021.07.14 8:15
nie wnikając w teologiczne niuanse ... rabin powiedział ciekawą rzecz : chrześcijanin nie może być obywatelem Izraela ? ? ? a to ci ciekawostka.... nie wiedziałem..
Anonim2021.07.14 6:28
Czy polski kapłan, żydowskiego pochodzenia, usłyszał od buddyjskiego mnicha, że obóz Antychrysta zdominują ostatecznie Chińczycy?
Anonim2021.07.14 6:26
Chrystus mówił, że nie wolno wyrywać chwastów przed żniwami, aby nie wytracić roślin pożytecznych. U tych którzy nie uwierzyli, krwawa jatka jest jak najbardziej zasadna, bo bóg w którego wierzą, "wyprowadzi" z jatki dobro, a to co istnieje musi przestać istnieć, aby powstało coś nowego, które uznają za lepsze. Tak że stoimy przed Bogiem i historią, w zasadzie sami. Mylę o Kościele Powszechnym Jezusa Chrystusa.
sól2021.07.14 0:55
To czy ktoś się NAWRÓCIŁ to wie tylko PAN BÓG. A jak się "nawracają" Żydzi to "młodsi" bracia / Polacy wiedzą. Ten kto się prawdziwie nawrócił "nie trąbi tego" wszem i wobec. Pokora mu tego zabrania. Warto zauważyć , że ludzi "wierzących" w Jezusa jest wielu . Stąd tak wiele SEKT , heretyków , odłamów . Dlatego pytanie sprawdzające/ szczegółowe dotyczy : Jaka jest twoja wiara ? Czy opiera się na Artykułach Wiary JEDNEGO ŚWIĘTEGO KOŚCIOŁA RZYMSKO-KATOLICKIEGO (wszystkich), na Sakramentach Świętych sprawowanych w Kościele Katolickim, czy żywi się PRAWDZIWYM CIAŁEM i KRWIĄ Naszego Pana i Boga Jezusa Chrystusa > Jeśli NIE to NIE JESTEŚ moim bratem w wierze Katolików. Nawróć się , wyznaj grzechy i przyjmij Chrzest i NAUKĘ Jezusa Chrystusa w K.K. a jak nie to idź swoja drogą i NIE MIESZAJ ludziom w głowach.
Marek2021.07.13 22:30
Co w tym dziwnego? Żyd uwierzył w Żyda.
Anonim2021.07.13 21:49
Wydaje się, że los tych którzy nie uwierzyli w Chrystusa, będzie w rękach tych, którzy w niego uwierzyli, bo tylko on może nas ocalić. Jak widać, inni nawet nie podejmą wysiłku, wierząc że problem rozwiąże się sam, ze względu na swą absurdalność. Kwestia jakim kosztem.
A kogo2021.07.13 21:44
to obchodzi.
Hanys GórnoŚląski2021.07.13 21:42
Totalny brak konsekwencji: przyjęli wiarę w Jezusa Chrystusa, ale nie idą ścieżka jego nauk i nakazów. Durne to jak cały judaizm. Przypomnę że Jezus i jemu współcześni nie byli wyznawcami "judaizmu", bo ten wtedy nie istniał. Byli wyznawcami MOZAIZMU (tak to dzisiaj nazywają historycy religii) czyli religii Mojżeszowej opartej na Pięcioksięgu, X Przykazaniach i Świątyni Jerozolimskiej. I jak chodzi o przynależność narodowa nie był żydem lecz PALESTYŃCZYKIEM pochodzącym z plemienia Dawida.
mr.on2021.07.13 21:05
Wdzięczność Żydów względem Polaków została wyceniona na 300 mld. dolarów . To tyle w tym temacie.
­2021.07.13 19:59
Wszyscy apostołowie Jezusa byli Żydami.
Anonim2021.07.13 20:32
Nieprawda. Judasz byl narodowosci pisowskiej. Oni byli katolikami jeszcze przed Mojzeszem.
Lechu, .....!Aj,Waj!....2021.07.14 2:10
Pozbieraj resztki swojego rozumku i lecz się!. .. Aż ciężko czytać, tego co bredzisz!... Weź się chłopie w garść!... Tak ci przyjemnie jak się z siebie śmiejesz ...??? Jesteś masochistą!
Hanys GórnoŚląski2021.07.13 21:46
Jezus, cała jego Rodzina oraz uczniowie byli PALESTYŃCZYKAMI którzy mieli pochodzenie od któregoś z 12 pokoleń patriarchy Jakuba. Określenie "żyd" oraz "Żyd" (to bardzo ważne rozróżnienie) nie może odnosić się do Jezusa bo te terminy powstały dużo później, mniej więcej wtedy kiedy tłumaczono Pismo Święte na łaciński, czyli na Vulgatę.
Prawda2021.07.13 18:30
Żyd czuje Biznes a nie wiare w Chrystusa ----po 2 wojnie swiatej Żydzi urzadzli Narodowi Polskiemu Cholokałst w Polsce --Mordowali bez opamiętani -- na czele rządu Zyd ---Bierut jak wyjechał z Polski --Świtlo --nie odpowidał za nic bo był Żydem --