Publikacja nowej edycji Katechizmu Kościoła Katolickiego - zdjęcie
29.11.21, 21:40fot. wikipedia.org, domena publiczna/yt/screen

Publikacja nowej edycji Katechizmu Kościoła Katolickiego

6

- Dziś w Rzymie odbyła się prezentacja nowej edycji Katechizmu Kościoła Katolickiego, zawierająca komentarze 23 kardynałów na temat różnych aspektów nauczania Kościoła. Prezentacja tomu wydanego przez Tau Edizioni pod redakcją Marco Italiano odbyła się dziś po południu w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Z tej okazji odbył się także debata na temat znaczenia chrześcijaństwa w obecnych czasach - czytamy na portalu Vatican News.

Dzisiejszy katolicyzm można zobaczyć w praktyce, ale potrzebna jest bogata wiedza na temat doktryny Kościoła, aby móc ją wcielić w życie” – uważa kard. Francesco Monterisi, emerytowany archiprezbiter bazyliki św. Pawła za Murami, jeden z autorów komentarzy.

Konkretność chrześcijaństwa mierzy się przede wszystkim w miłości. Jego cechą charakterystyczną jest otwartość na wszystkich, bez względu na religię, rasę czy kolor skóry. Jednak by kochać trzeba mieć ten „background” w postaci solidnej wiedzy. Mam wrażenie, że wiedza na temat wiary katolickiej i jej moralności nie jest na takim poziomie, na jakim powinna być, mimo że żyjemy w społeczeństwie, w którym jesteśmy wszyscy przytłaczani informacjami. To nowe wydanie pozwala lepiej zrozumieć rzeczywistość doktryny Kościoła. Wprowadza nas w jego nauczanie, zwracając szczególną uwagę na ducha i praktykę sakramentów w codziennym życiu.“ - powiedział kard. Monterisi

Katechizm jest czymś stałym w naszej tzw. płynnej rzeczywistości, gdzie wielu ludzi uważa, że wszystko wie. To dotyczy także podstaw wiary. Wiedzę zdobywa się w internecie, prawda jest rozbita na drobne kawałki. Katechizm jest okazją do głębokiego i całościowego spojrzenia na to wszystko, co zostało nam przekazane przez tysiąclecia doświadczenia życia wspólnoty chrześcijańskiej. Wiadomości są pełne drobnych prawd, które mogą utrudniać rozumienie życia jako stworzonego przez Boga i jako społeczeństwa, które trzeba budować odpowiedzialnie. Wierzę, że dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebujemy miłości do naszego wspólnego domu i do naszego bliźniego, który w nim mieszka, mając taką godność jak my.“ - powiedział z kolei redaktor naczelny dziennika Avvenire, Marco Tarquinio.

 

mp/vaticannews.va

Komentarze (6):

Anna2021.12.1 13:01
Szkoda, że treść "katechizmu" nie jest dostępna za darmo w internecie. Tak jakby nikomu nie zależało, żeby wierni wiedzieli w co właściwie wierzą i jakie zasady ich obowiązują.
PILNE!!!2021.11.29 22:41
HANUKKAH wy PARCHY! TALMUD mendy i TORAH do łapy i to srracza jazda czytać!!!
Po 11 ...2021.11.29 22:07
Ciekawe czy na frendzlu będzie więcej o nowej edycji Katechizmu Kościoła Katolickiego, czy o Tusku? Obstawiam Tuska.
Ty żydku co jesteś po, CYT.:2021.11.29 22:33
"KUL, wydział prawa i też teologia." - Jak ci leci praktyka? Może nawet jesteś na półetatu w jesziwie Schudricha.
PILNE!!!2021.11.29 22:06
Jest on tak potężny objętościowo, że katolicy go nie przeczytają tym bardziej, że samej Biblii nie czytają. 90% katolików w Polsce nawet NT nigdy nie przeczytało. No ale dobra, czy katolicy z Frondy wiedzą np., że: Żadne objawienia prywatne, także te, które zostały uznane przez Kościół katolicki za autentyczne, „nie należą do depozytu wiary” (KKK 67)?
Anonim2021.11.29 23:40
no ,jak q-wa nie wiemy? wiemy wiemy,a 90% nie psecytało testamenta ,bo nie była dla nich sadnego zapisu w nieruchomosciach bońdź ruchomosciach,to po kay cytać ? i łoocy bolom