- Zakażenia nie są zależne od szczepień, bo szczepionka nie chroni przed zakażeniem. Przed zakażeniem chronią nasze zachowania. Jeżeli stosujemy odpowiedni pakiet zachowań, unikamy zakażeń – powiedział w wywiadzie udzielonym portalowi wpolityce.pl wirusolog, prof. Włodzimierz Gut.

W dniu dzisiejszym odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który przestrzegał przez wzrostem zakażeń koronawirusem do poziomu 50 tys. dziennie w następnym tygodniu. O tą sprawę został zapytany prof. Gut. Padło pytanie, czy polska służba zdrowia takie obciążenie wytrzyma.

- Służba zdrowia, to jak pani widzi: do tej pory liczba łóżek zajętych spadała i liczba respiratorów też spadała, więc raczej tak – odpowiedział ekspert odnosząc się do obecnej sytuacji epidemicznej w naszym kraju.

Jak zauważył profesor „Ilość zgonów się ustabilizowała na pewnym poziomie”. Liczbę zachorowań określił natomiast jako „zaskakującą”.

- Ale jeżeli przyjmiemy, że jest to kumulacja soboty i niedzieli, która została przebadana – niekoniecznie – dodał.

Odnosząc się do związku szczepień z zakażeniami stwierdził, że szczepienia nie zapobiegają zakażeniom. - Jeżeli podajemy szczepionkę, przygotowujemy się na zakażenie, ale nie unikamy go – wyjaśnił.

Odnosząc się do możliwych prognoz rozwoju sytuacji epidemicznej, którą w dniu dzisiejszym minister Niedzielski określił jako „piatą falę”, prof. Gut stwierdził, że nie zajmuje się on „fusologią”.

- Zobaczymy w najbliższych dniach, czy będzie dalszy wzrost, czy po prostu będzie poniżej tej kumulacji – dodał.

 

mp/wpolityce.pl