Polscy biskupi apelują do wiernych: zostańcie w domach  - zdjęcie
15.03.20, 11:15Polscy biskupi apelują do wiernych: zostańcie w domach/Vatican News

Polscy biskupi apelują do wiernych: zostańcie w domach

18

Zostańcie w domach! – apelują polscy biskupi do wiernych, w związku z ogłoszeniem w kraju stanu zagrożenia epidemicznego. Jednym z ograniczeń jest wprowadzenie zakazu zgromadzeń powyżej 50 osób. Dotyczy to także uroczystości religijnych.

Na wprowadzone ograniczenia natychmiast zareagował przewodniczący episkopatu abp Stanisław Gądecki. Poprosił on wszystkich biskupów diecezjalnych o wydanie decyzji, aby podczas Mszy czy nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób.
Poszczególni biskupi apelują do wiernych, aby w tych dniach pozostać w domach, korzystając z udzielonej dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy świętej.

Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski przypomniał, że uczestniczyć w liturgii można dzięki środkom społecznego komunikowania. „Bardzo proszę o to, aby w niedzielę korzystać ze Mszy świętych radiowych oraz telewizyjnych, być może także internetowych z różnych wspólnot czy parafii, żeby w domach wspólnie przeżywać niedzielę jako Dzień Pański, jako dzień przypominający o zwycięstwie Chrystusa nad grzechem, śmiercią i szatanem” - powiedział abp Jędraszewski.

Polscy biskupi proszą o modlitwę, szczególnie w intencji personelu medycznego, który opiekuje się chorymi. Apelują także o pomoc seniorom, szczególnie narażonym na zachorowanie.

Kościoły w Polsce mają pozostać otwarte.

 

 

vaticannews.va

Komentarze (18):

Jan2020.03.16 21:20
Dlaczego administrator wpuszcza obrażliwe komentarze jesteście w końcu portalem katolickim, bo od pewnego czasu zaczynam mieć wątpliwości. Do czytających zaprzestańcie komentować wypowiedzi głupców bo kto się zadaje z takim to niech uważa aby go nie przeciągnął na swoją stronę. Lepiej pomódlcie się za tych tępogłowych aby dobry BÓG dał im łaskę nawrócenia bo nie wiedzą co czynią.
aaa_kotki_dwa2020.03.15 20:37
Co jest z Wami ludzie małej wiary? Ośmielacie się wątpić w miłosierdzie boże? Zasuwajcie do kościołów i chłeptajcie skażoną bakteriami kałowymi wodę święconą, ale już!
epidemiolog2020.03.15 18:54
Dlaczego abp. Depo namawia wiernych do harakirii, aby maczali palce w wodzie święconej?
Polak Ateista Dumny Gej 2020.03.15 13:55
A ja tylko zadzieram kiece i pier...ć się lece! Właśnie wydalam ostatnie szare komórki i przygotowuje odbytnice. ░░░░░░░░░░░█▀▀░░█░░░░░░ ░░░░░░▄▀▀▀▀░░░░░█▄▄░░░░ ░░░░░░█░█░░░░░░░░░░▐░░░ ░░░░░░▐▐░░░░░░░░░▄░▐░░░ ░░░░░░█░░░░░░░░▄▀▀░▐░░░ ░░░░▄▀░░░░░░░░▐░▄▄▀░░░░ ░░▄▀░░░▐░░░░░█▄▀░▐░░░░░ ░░█░░░▐░░░░░░░░▄░█░░░░░ ░░░█▄░░▀▄░░░░▄▀▐░█░░░░░ ░░░█▐▀▀▀░▀▀▀▀░░▐░█░░░░░ ░░▐█▐▄░░░░░░░░░▐░█▄▄░░░ ░░░▀▀▄░░░░░░░░▄▐▄▄▄▀░░░ Mam HIV, koronawirus może skróci moją samotność.
satyr2020.03.15 12:29
Te stare pierdziele dopiero ugięły się pod wpływem opinii publicznej. Moim zdaniem za nawoływanie świadmie do brania udziału w zbiorowiskach w takich okolicznosciach powinni odpowiadać z kodeksu karnego. Śmierdzące i pasożytujące gnidy.
anonim2020.03.15 12:20
G. Braun: Gwałt na prawdzie historycznej - prezes P. Tyma nie widzi świata poza tradycją nazistowską youtube.com/watch?v=jLLbBWQhpsU
Atheisten sind dumm - besagt Einstein.2020.03.15 12:14
Woda święcona przegrała z koronawirusem. A tak wciskali że z Szatanem sobie nawet radzi. No i gdzie są dzisiaj ci wszyscy dyplomowani egzorcyści?
s r a m biskupom w ryje2020.03.15 12:13
Zostańcie w domach! a jeszcze parę dni temu banda koloratkowych pajacy i pedofilów zapraszała do kościołów!
Szok!2020.03.15 12:10
"Zostańcie w domach! – apelują polscy biskupi do wiernych" Terlikowski i Lisicki szlochali jak to czytali!
dolipin2020.03.15 12:09
Módlmy się w kościołach o nawrócenie grzeszników i o umocnienie w wierze dla wszystkich katolików , w tym także kapłanów bo to dla nich wielka próba, szczegolnie dla tych którzy nawołują żeby nie przychodzić na Mszę Św do kościoła w niedziele
kacpi2020.03.15 11:43
Polscy biskupi to sludzy diabla
MT (1)2020.03.15 11:34
Nic nie zdarza się bez powodu. I wojny, i huragany, i epidemie. Wierzący w Boga upatrują w nich Bożego gniewu. Pomijam co sądzą ci, którzy w Niego nie wierzą, którzy z Niego szydzą. I robią to tylko z prymitywnej nienawiści do Niego i do wierzących w Niego. Nienawidzą choć brak im racjonalnych powodów do takiej nienawiści. Nawet nie potrafią być obojętni wobec wierzących, muszą ich nienawidzić. To swoiste paliwo dla ich podłej egzystencji. Paradoksalnie, głównie nienawidzą ci, którzy nieustannie głośno wyrażają swoje rzekome przywiązanie do wszelkich wolności i swobód religijnych innych. Taka wynaturzona "tolerancja" tylko wtedy, gdy ma służyć realizacji własnego fałszu i własnej podłości. Ta epidemia ma miejsce w czasie szczególnym. W dobie globalnego i bezpardonowego ataku na Boga i wierzących. I przede wszystkim ma miejsce w okresie chrześcijańskiego Wielkiego Postu. Reżim epidemiologicznej kwarantanny a nie kalendarz świąt chrześcijańskich wymusza na wściekłych z nienawiści do Boga przymusowy post. Muszą go posmakować. Czy tego chcą, czy nie. Wierzący w Boga wiedzą, że to nie jest przypadkowy zbieg i czasu i rodzaju wydarzeń. Cofnięto prawo do wszelkich manifestacji, również tych wrogości do Boga. Zakazano parad rzekomej wolności, a w zasadzie prezentacji rozwiązłości wszędzie, z każdym i za wszelką cenę. Przymusowy post. Nie przypadek. Okres Wielkiego Postu wymaga refleksji. Ci, którzy Boga i Wielki Post lekceważą, tańczą być może swoje ostatnie tango na tonącym z wolna okręcie. W tym szczególnym czasie globalnej epidemii i jednocześnie chrześcijańskiego Wielkiego Postu wszystko wydaje się w końcu być na swoim miejscu. Przez to wszystko jest bardziej widoczne. Po tej epidemii nic już nie będzie takie samo. O tym wiedzą nie tylko wierzący. Wystarczy być normalnym człowiekiem. W każdej epidemii, a więc i w tej, ofiary wywodzić się będą zarówno spośród wierzących w Boga, jak i z niewierzących. Statystyczna prawidłowość i proporcje. Im więcej tych ofiar, tym głębsza refleksja. Rozmiary śmierci, która może dopiero przyjść i zadziwić swoją skutecznością, mogą wywołać przerażenie. U wierzących, i u niewierzących. Ale tylko jednych to wzmocni. I z tego wzmocnienia czerpać będą siłę do bardziej zdecydowanej niż dotychczas obrony przed złem. Dzisiejsi piewcy zła szybko o tym zapomną, staną się przez to jeszcze słabsi podczas kolejnej epidemii czy dziejowej katastrofy. któraś z nich będzie zresztą ich ostatnią.
kacpi2020.03.15 11:49
Tylko katolicki sekciarz mogl napisac takie bzdury ktory nie ma pojecia czym jest chrzescijanstwo
Katolicka Kretynizacja Polski2020.03.15 11:30
a łojciec inkasent przemówił już w swoich mediach, że koronawirus to kolejny atak na kościół i w związku z tym nie należy się niczym przejmować, przychodzić do kościołów i rzucać na tacę bo matka boska ich obroni?!
Polak Ateista Dumny Gej2020.03.15 11:25
Wszyscy katolicy są dziś mile widziany w katolickich przybytkach. Zapraszamy serdecznie PO KORONAWIRUSIKA
waz12020.03.15 11:28
Dwie cukinie ci potrzeba, żebyś zasadził sobie ! i przestał defekować !
Marcin.. 2020.03.15 11:18
Gdzie jest ten tchórz kulawy karzeł z Żoliborza, bożyszcze powiatowej Polski, mieszkańców wsi i małych miasteczek. Polski zacofanej, zakompleksionej, płaszczącej się przed Proboszczem i miejscowym kacykiem pis, gotowej zatłuc sztachetami wszystkich, którzy wątpią w ich nieomylność.Tylko zasiłek i 500+ to ich życie. Prezesik nie pojawia się w Sejmie, ale kasę na konto pobiera.Na Nowogrodzkiej też się nie pojawia, wali w majty ze strachu, że dołączy do brata i mamusi !! Może by wygłosił Orędzie do pisowskich obłąkańców? Nie on boi się wyjść ze swojej strzeżonej Żoliborskiej nory!!! Banda ochroniarzy za 108.000 tysięcy miesięcznie z naszych podatków, też może go poczęstować wirusem!!
violencja2020.03.15 20:26
Nie ubliżaj ludziom , nie ubliżaj mi.Zacznij myśleć i włącz na luz.Przestań posługiwać się stereotypami , nie zawsze sprawy takie są jak wyglądają. Pochodzę z wielkiego miasta , ale mam duszę wiejską i na wsi mieszkam /z wyboru/ od 1995 roku , pewnie zchamiałam wg Ciebie.Zakupy robię w małych miejscowościach . Nie jestem zacofana , tak jak wielu ludzi , których na wiosce spotykam, nie są zacofani.Mamy internet , wielu nie chodzi do kościoła i nie płaszczy się przed nikim , jednak cały czas trwa zasada oni i nasi-niestety.Nie dotyczy to przeważnie pisu , lecz odłamów wywądzących się jeszcze od czerwonych-taka jest prawda o Dolnym Śląsku -czerwonym zagłębiu. Kotku -sztachety???Aleś zacofany, dawno nosa ze swego bloku nie ruszyłeś i małą masz wiedzę o polskiej wsi, niektórym gospodarzom toś powinien buty wiązać. Zasiłki i + mnie nie interesują . Obłąkana pisem nie jestem , Dudą też i wielu tutaj także . To nie mój cel wyborczy , nie uogólniaj , wyluzuj , bo złość wyostrza Twój język. Mam niski wzrost , karłem nie jestem , Kaczyński też...no ale Ty jesteś idealny! Pozdrawiam:) P.S. Ubekiem byłeś? Tak tylko pytam.