Niger. Radykalny islam zagrożeniem dla chrześcijan - zdjęcie
16.02.21, 14:29fot. yt/france 24 english

Niger. Radykalny islam zagrożeniem dla chrześcijan

8

Umacnianie radykalnego islamu staje się coraz większym zagrożeniem dla chrześcijan w Nigrze. Ze względu na ich bezpieczeństwo miejsca nabożeństw utrzymywane są w tajemnicy, a godziny spotkań zmieniane w każdą niedzielę. „Heroizm wiary mieszkańców tego kraju jest ogromny, gotowi są oddać życie dla Chrystusa” – mówi pracujący w tym afrykańskim kraju ks. Mauro Armanino ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich.

Pochodzący z Włoch misjonarz wskazuje, że z powodu krwawych ataków islamistów życie wielu parafii zamarło. Nie ma też możliwości, by w głębi kraju pracowali zagraniczni misjonarze. Stolicę mogą opuszczać tylko w wojskowej eskorcie, w obawie, że zostaną uprowadzeni dla okupu. Przez dwa lata w rękach dżihadystów przetrzymywany był porwany w tym kraju ks. Pierluigi Maccalli, którego nakłaniano do przejścia na islam. Jego misja w Bomoanga nadal systematycznie odwiedzana jest przez islamistów, którzy grabią i zastraszają chrześcijan zabraniając im spotykać się na modlitwie oraz werbują ubogą młodzież proponując jej duże pieniądze i wygodne życie.

Ks. Armanino wyznaje, że sytuacja chrześcijan w ciągu ostatnich miesięcy systematycznie się pogarsza. Wspomina jednego z parafian, który przetrzymywany był w rękach dżidahystów. „Pokazali mu maczetę oraz kałasznikowa i kazali wybrać broń, od której chce zginąć. Czyniąc znak krzyża wskazał karabin mówiąc, że nie chce ginąć od narzędzia, którym pracował na utrzymanie rodziny” – opowiada misjonarz. Skończyło się na strachu i dwóch miesiącach niewoli w obozie, gdzie więziony był z innymi chrześcijanami. Byli głodzeni, bici i wyśmiewani. Ks. Armanino podkreśla heroizm wiary mieszkańców Nigru, którzy, mimo obaw o życie swych najbliższych, trwają przy Chrystusie.

 

Vaticannews.va/Beata Zajączkowska – Niger

Komentarze (8):

Darek2021.02.17 9:43
Czy dzielni wojownicy z Ordo Iuris już tam dotarli, czy jeszcze są w drodze?
AAAtomek2021.02.16 18:00
Czy Ordo Iuris wspomoże prawem i sprawiedliwością nigerskich chrześcijan przed Islamistami, czy pozostawi ich samych sobie....???????
Padre Canalio2021.02.16 17:13
Najgorszym zagrożeniem dla chrześcijan są ich kapłani, ci z górnej półki.
Anonim2021.02.16 15:47
U nas największym zagrożeniem są księża i biskupi> Smutne ale prawdziwe, dlatego straszą nas islamem.
Ależ tak!2021.02.16 16:00
To biskupi się w środku synagogi wysadzają w powietrze!
dla przypomnienia2021.02.16 15:38
Indianie Ameryki Północnej, Inkowie, Aztekowie, Majowie, Czukczowie - pozdrawiają chrześcijan.
Anonim2021.02.16 15:38
Aborygeni też pozdrawiają chrześcijan
A my "chrześcijanie" do reszty:2021.02.16 16:01
https://www.youtube.com/watch?v=eGOOxc_WW9U