Ks. Godlewski: Grzech sprowadza śmierć - zdjęcie
19.10.21, 15:04fot. pixabay.com

Ks. Godlewski: Grzech sprowadza śmierć

9

Rz 5, 12.15b.17-19.20b-21; Łk 12, 35-38.

1. Dzisiejsze Słowo pokazuje coś, co każdy świadomie żyjący chrześcijanin zna z własnego doświadczenia:

GRZECH SPROWADZA ŚMIERĆ.

Autentycznie tak jest. Patrząc na swoje życie widzę, jak

wspaniale

jest żyć w bliskości Boga i w Jego łasce, a jak źle żyć z dala od Niego, w grzechu.

Znam smak tych chwil, kiedy lekkomyślnie rezygnowałem z bliskości Boga, godząc się na taki czy inny grzech.

Wiem, jak bardzo gorzko jest uświadomić sobie, że oto sprzedałem przywilej dziecięctwa Bożego za jakąś marną "miskę soczewicy" (por. Rdz 26-28).

Pamiętam, że grzech, choć dopóki trwa, barwi moje życie sztucznymi kolorami, jednak gdy pozostaję sam, konsekwencją grzechu jest niekiedy wręcz brak chęci do życia, a na pewno brak radości z tegoż życia.

2. Chociaż obiektywnie grzech i zło jest śmiertelnym zagrożeniem, bardzo niebezpiecznym byłoby przypisanie mu mocy, której nie posiada.

Szatan dąży przecież do tego, by w naszych oczach urosnąć do jakiejś siły równej Bogu (jak w znaku yin yang), jeśli nie większej od Niego. Wmawia nam, że sam kontakt z jakimś symbolem, przedmiotem, artefaktem rzekomo zainfekowanym złem może mimowolnie otworzyć mnie na jego oddziaływanie i zniweczyć wręcz siłę łaski obecną we mnie przez nie tylko Chrzest, ale i sam fakt bycia człowiekiem stworzonym na obraz i podobieństwo Boże.

3. Tymczasem Słowo mówi dziś jasno: "NIE TAK MA SIĘ RZECZ Z GRZECHEM, JAK Z ŁASKĄ".

Chociaż na pozór te dwie siły wydają się być w proporcji 1:1, to jednak Paweł pokazuje, "O ILEŻ BARDZIEJ" oddziałuje łaska.

Chociaż grzech wdziera się różnymi drogami, to jednak spotkanie z ŁASKĄ niweczy wszelkie grzechy!

Nie opanuję grzechu i nie uda mi się sfortyfikować wszelkich bram, przez które wchodzi.

Jednak jeśli zainwestuję w bardzo proste, pozostawione przez Jezusa Chrystusa przestrzenie spotkania z Jego łaską, a więc

SŁOWO (modlitwa tekstem Pisma Świętego, Różaniec, wszelkie inne formy pobożności, które z zasady powinne być oparte o Słowo)

i SAKRAMENTY (życie Chrztem i odnawianie jego łaski przez Spowiedź i Eucharystię),

zło będzie wobec ukrytej w tych darach MOCY ZBAWCZEJ kompletnie bezradne.

Nie muszę zatem szukać nie wiadomo jak wyszukanych, dziwacznych form rzekomej walki duchowej, jak "zamykanie furtek", "Msze o uwolnienie", czy innego rodzaju współczesne formy polowania na czarownice.

Wystarczy, że będę się trzymał tego, co przez Kościół daje mi Bóg.

Bo "NIE TAK MA SIĘ RZECZ Z GRZECHEM, JAK Z ŁASKĄ"!!!

4. I jeszcze jedno.

Skoro "czyn sprawiedliwy Jednego" sprowadził na cały świat zbawienie, to nie mogę się już wymówić od czynienia dobra, jeśli nawet wydawałoby mi się, że jestem w tym kompletnie sam.

Jeśli wykonuję czyny Jezusa Chrystusa - a więc staram się, często wbrew wszystkiemu i wszystkim, postępować tak, jak On postąpiłby na moim miejscu - to zawsze będzie to CZYMŚ WIĘCEJ, niż nawet najgłośniejsze i najbardziej wyeksponowane zło dokoła mnie.

Nie mogę się przecież zwolnić z czuwania i czynienia woli Pana nawet "o drugiej czy trzeciej straży nocnej", a więc w samym środku "panowania ciemności".

Przepięknie to Słowo wybrzmiewa we wspomnienie bł. Jerzego Popiełuszki, który także przypomina, że DOBRO ZAWSZE ZWYCIĘŻY!

Bł. Jerzy, módl się za nami!

Dobrego dnia 🙂 +

 

mp/facebook/ks. karol godlewski

Komentarze (9):

Adeptus2021.10.20 9:16
"Nie muszę zatem szukać nie wiadomo jak wyszukanych, dziwacznych form rzekomej walki duchowej, jak "zamykanie furtek", "Msze o uwolnienie", czy innego rodzaju współczesne formy polowania na czarownice. Wystarczy, że będę się trzymał tego, co przez Kościół daje mi Bóg" Oczywiście, że "furtki złego ducha" i ogólnie modne teraz szukanie ""zagrożeń duchowych" oraz mania egzorcyzmów to szczególna patologia i natężenie zabobonu... Ale odejście od tego jest półśrodkiem - cała religia chrześcijańska to stek zabobonów, w swym rdzeniu. Wiara w to, że różaniec, czytanie Biblii, sakramenty czy inne "tradycyjne formy pobożności" są potrzebne do ochrony przed złem, jest tak samo zabobonna, jak palenie na stosie słoników i książek o Harrym Potterze, sypanie soli egzorcyzmowanej, czy "msze z modlitwą o uwolnienie". Wiara, że "łaska Jezusa zbawia" niczym się nie różnic od "bałwochwalczej wiary w moc przedmiotów i rytuałów". Jeśli katolicyzm pozbędzie się nowomodnych, "charyzmatycznych" przesądów i rytuałów, które przyszły z nurtów zielonoświątkowych, to będzie krok w dobrym kierunku, ale tylko krok. Powinien pozbyć się wszelkich przesądów... czyli de facto wyrzec chrześcijaństwa. adeptusrpg.wordpress.com
Rodryg2021.10.20 1:43
Tak, dlatego zapewne Jan Paweł 2 umarł a Jerzy Urban żyje i ma się dobrze :D
Polak2021.10.19 20:50
Karol, czy poza sekciarskimi bajeczkami zdarzyło ci się trafić na cokolwiek co choćby sugerowałoby jakikolwiek wpływ zabobonów na zdrowie?
kujawianka2021.10.19 20:43
PAN BÓG NIE RYCHLIWY ,ALE SPRAWIEDLIWY! JEŚLI POLACY SŁUCHAJĄ OWSIAKA,KTÓRY WAS OKRADA Z WASZYCH PIENIĘDZY,BO PRZED NIKIM SIĘ NIE ROZLICZA I MÓWI,ŻE PIEKŁA NIE MA I RÓBTA CO CHCETA-TO RÓBCIE! ZA KAŻDY GRZECH ODPOWIECIE PRZED BOGIEM A NIE PRZED OPOZYCJĄ I OWSIAKIEM. ŻYCIE JEST KRÓTKIE A WIECZNOŚĆ W PIEKLE!POZDRAWIAM WSZYSTKICH KOPERTOWICZÓW.ZŁODZIEI VAT, ZŁODZIEI AMBER GOLD,ZŁODZIEI OFE, ZŁODZIEI,KTÓRZY ZLIKWIDOWALI POLSKIE FIRMY,ZŁODZIEI PODWYKONAWCÓW AUTOSTRAD W POLSCE I WSZYSTKICH INNYCH ZŁODZIEI ZA RZĄDÓW PO-PSL I SLD!
Kubiak2021.10.19 19:48
Ksiądz Karol się lubi chwalić jakie to wspaniałe życie wiedzie. Tylko czy tym kogoś nakarmił albo przyodział?
Ateista2021.10.19 18:46
Poproszę o definicję grzechu.
Po 11 ...2021.10.19 17:02
Grzech sprowadza śmierć, a ponieważ WSZYSCY umierają, więc wszyscy są .... ups
Diabeł2021.10.19 16:47
Wy jesteście winni bo nie przeszkadza wam sodoma i jesteście jej cegłami - tłumacząc to miłością, pokorą, wspólnotowością i szerzeniem nowego życia - KTO UWAŻA ŻE DOPILNOWANY HAREM to burdel i rozwiązłość ten jest winny. I choćby był niewinnym pastuszkiem księżulkiem idiotą ten musi być torturowany wieczność.
Anonim2021.10.19 15:40
To jakim cudem kotojebca jeszcze żyje?????😁😁😁