TYLKO U NAS! KOMUNIKAT Z FRONTU [---10---] Epidemia przyspieszyła.  Zmiana trendu czy chwilowe zakłócenie trajektorii? - zdjęcie
03.04.20, 16:45

TYLKO U NAS! KOMUNIKAT Z FRONTU [---10---] Epidemia przyspieszyła. Zmiana trendu czy chwilowe zakłócenie trajektorii?

89

 

Zdiagnozowane wczoraj (2.04) 392 nowe przypadki zakażenia koronawirusem to największy wzrost zarażonych od początku epidemii. Podobnie największa jest liczba odnotowanych wczoraj 14 zgonów. Niezależnie od ewidentnych ludzkich dramatów trzeba jednak patrzeć na te dane trzeźwo. Biorąc pod uwagę okoliczności i to z czym walczymy, gorsze statystyki nie zmieniają faktu, że według dostępnych informacji wciąż jesteśmy na względnie dobrej drodze, mimo tych bezwzględnie niekorzystnych liczb zamykających dzień wczorajszy. Pokazuje to ilustracja 1. przedstawiająca aktualną rzeczywistą trajektorię epidemii wraz z prognozą z B z 31.03. Faktyczna liczba zakażeń 2946 była większa o 151 od prognozowanej 2795 , czyli o 5,4%.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Ilustracja 2. Trajektorie epidemii koronawirusa w Polsce w skali logarytmicznej (oś pionowa). Trajektoria rzeczywista (kolor niebieski) i prognozowana (kolor brązowy; tzw. prognoza B z 31.03) przy założeniu malejących przyrostów procentowych liczby zakażeń (patrz ilustracja 2.).  Okienko w lewym górnym rogu pokazuje w powiększeniu aktualny fragment trajektorii. Czerwona linia prosta przedstawia prognozę z 25,03 zakładającą kontynuację ówczesnego wykładniczego rozwoju epidemii, od którego na szczęście udało się odejść.  Całość przedstawiona jest na tle wykresu zaczerpniętego zartykułu Dylana Matthewsa na portalu Vox (TUTAJ). Za punkt 0 przyjęty jest dzień, w którym liczba zarażonych przekroczyła 100. W Polsce był to 14.03. Uwaga: dane dla innych krajów nie są aktualizowane.

 

 

 

W nieubłaganej logice rozwijającej się epidemii liczby zakażeń i zgonów rosną, bo prawdopodobieństwo zakażenia jest proporcjonalne do liczby zakażonych osób, więc jeśli ich jest więcej, więcej osób zakażają. Zanim nie wyhamujemy skutecznie tego procesu liczby muszą rosnąć, a my możemy jedynie je lepiej lub gorzej ograniczyć. Żeby racjonalnie ocenić sytuację, musimy analizować to jak rosną, na ile udaje nam się ten wzrost spowolnić i odnosić go do analogicznych sytuacji, a nie porównywać z czasem bez epidemii. Dlatego też obiektywną miarą stopnia rozprzestrzeniania bądź hamowania epidemii jest przyrost procentowy. W tym ujęciu wczorajsze informacje nie oznaczają tak znaczącej zmiany jaką sugerować by mogły liczby bezwzględne, co można ocenić na podstawie ilustracji 2.


 

Ilustracja 2. Dzienne przyrosty procentowe liczby zakażonych koronawirusem i linie służące do wyznaczenia ogólnego trendu: krańcowe (górna i dolna jako pomocnicze) i środkowa, będąca podstawą wyliczenia prognozy. Prognoza się sprawdza tym bardziej, im bardziej wzrosty procentowe utrzymują się na brązowej linii środkowej. Liczba 15,3% wynikająca z wczorajszych danych "odstaje" od dotychczasowego trendu. Za dwa trzy dni przekonamy się, czy jest to zmiana trendu, czy przypadkowa fluktuacja.

 


 

Interpretując te dane warto zauważyć, że przyrost 15,3% plasuje się poniżej poziomu, który był normą, a nawet osiągnięciem, jeszcze niecały tydzień temu. W stosunku do pozytywnej tendencji zmniejszania tego parametru, cofnęliśmy się więc o około 5 dni. Następne dni pokażą, czy była to przypadkowa fluktuacja, jakie zdarzały się już wcześniej, czy zmiana tej tendencji.

Oczywiście 15,3% liczone z 2554 zakażeń 1 kwietnia (=392)  to znacznie więcej niż 17,9% liczone z 1389 zakażeń z 27 marca (=224). W liczbach bezwzględnych liczby zakażeń są więc coraz większe. Jak wcześniej zostało powiedziane, taka jest logika rozwoju epidemii. Liczby te pokazuje wykres 3.


Ilustracja 3.  Bezwzględna liczba zdiagnozowanych zakażeń w Polsce (linia zielona) oraz liczba nowych zakażeń zdiagnozowanych w ciągu dnia (linia niebieska) określająca szybkość rozwoju epidemii (nowe zakażenia/ dzień). Skala liniowa.


Wzrost liczby nowo zdiagnozowanych zakażonych może np. wynikać z ujawnienia zakażeń  wśród Polaków sprowadzonych zza granicy.  Jeśli tak jest rzeczywiście to może czekać nas zapowiadane przez ministra Szumowskiego zwiększenie liczby zakażonych. Przekonamy się również jak zapowiadana zwiększona liczba testów wpłynie na wzrost liczby zdiagnozowanych zakażeń.

Włączenie takich dodatkowych czynników rozwoju i monitorowania epidemii może zmienić trend widoczny w dotychczasowych okolicznościach, pozbawiając podstaw dotychczasową prognozę. Trzeba to będzie zaakceptować jako fakt, z którym się nie dyskutuje i robić dalej swoje. Nikt nie obiecywał, że będzie łatwo, tak jak nikt nie obiecywał bezwarunkowego sprawdzenia prognozy. Od początku bazuje ona na założeniu utrzymania trendu wynikającego z dostępnych danych, a więc tych danych wcześniej niedostępnych z zasady nie mogła uwzględniać. Oczekiwanie tego dowodzi albo kłopotów z logicznym myśleniem albo złej woli.

Doświadczenia ostatnich kilku dni pokazały jednak, że można skutecznie ograniczać ekspansję wirusa i jest to niewątpliwie fakt optymistyczny, zaś to że, a to, że dostrzeżone nieszczelności systemu trzeba zatykać jest po prostu oczywiste. Oczywista jest również konieczność ograniczeń w kontaktach międzyludzkich. Ma to służyć wypłaszczeniu trajektorii epidemii, żeby liczba zakażeń nie przekroczyła granic wydolności systemu opieki medycznej. Przekroczenie tych granic  spowodowałoby dodatkowo zwiększoną liczbę zgonów.

Podsumowując dane z dnia wczorajszego trzeba dodać, że powiększyła się nie tylko liczba zakażeń i zgonów, ale również proporcja zgonów do sumy zakażeń (roboczy współczynnik śmiertelności), osiągając wartość 1,93%, co pokazuje tabela 1.

Tabela 1. Zmiany roboczego współczynnika śmiertelności zakażeń koronawirusem w Polsce.


Gorsze statystyki nie powinny nas skłaniać do defetyzmu ani tym bardziej do złośliwej satysfakcji. Fakty są jakie są i trzeba się z nimi zmierzyć. Za dzień, dwa okaże się, czy to pogorszenie trendu, czy chwilowe odchylenie od niego, ale to i tak nie może zmienić naszej determinacji w walce z epidemią.

Żeby lepiej ocenić naszą sytuację, warto ją również odnieść do zaktualizowanych danych z innych krajów,  co pokazuje ilustracja 4.  To zestawienie pokazuje, że na zbliżonym etapie rozwoju epidemii (w 19. dniu od przekroczenia 100 zachorowań) wypadamy nienajgorzej w jej wygaszaniu na tle krajów, z którymi zwykle się porównujemy.  Obyśmy nasze opóźnienie wykorzystali do lepszego przygotowania się na najcięższy etap, który wciąż jest przed nami.

Ilustracja 4. Trajektorie epidemii w różnych krajach począwszy od przekroczenia 100 zdiagnozowanych zakażeń koronawirusem (źródło: Johna Burn-Mardoch  TUTAJ) zestawiona z polską trajektorią opracowaną przez autora (tą samą co na ilustracji 2., ale bez liczb, żeby nie zaciemniać wykresu.


Grzegorz Strzemecki


 

KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 1 ---] Czy walka z wirusem nie jest gorsza od samej choroby?

 

 

 

KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 2 ---] O co toczy się gra

 

 

 

KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 3 ---] Czyżby najlepszy dzień w walce z wirusem?

 

 

 

KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 4 ---] Światełko w tunelu

 

 

 

KOMUNIKAT Z FRONTU [---5---]. Trajektoria epidemii naprawdę się zmienia! Nowa prognoza

 

 

 

KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 6 ---] Grzegorz Strzemecki: Epidemia naprawdę zwalnia i to trzeba pokazać!

 

 

 

KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 7 ---] Epidemia zwalnia drugi dzień z rzędu!

 

 

 

KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 8 ---] To już widać - wygaszamy epidemię

 

 

 

KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 9 ---] Postępuje wyraźne wygaszanie epidemii

 


 

Epidemia napiera, a jej hamowanie trwa.

Komentarze (89):

Antoni2020.04.5 6:25
Panie Grzegorzu skończ Pan z pisaniemtych pseudonaukowych bredni. Jaki koń jest każdy widzi !
wicek2020.04.4 18:16
Panie Strzemecki, jak dzisiaj wygląda sytuacja?
Robot2020.04.4 18:01
Tu TRZEBA dodac ze liczba ZAKAZONYCH to liczba ZNANYCH zakazonych. IDIOCI.
TVN242020.04.4 17:20
Dlaczego Naczelny Wygaszacz Epidemii, Grzegorz "Janusz" Strzemecki już nie nadaje z linii frontu? Tak dobrze mu szło z tym wygaszaniem, a teraz cisza jak w kościele po śmierci organisty.
Ogladaj hity online2020.04.4 16:38
Oglądaj 365 dni oraz inne hity kinowe w domu! https://filmvod.pl Świetna wyszukiwarka filmów oraz seriali online. Nie przegap dzisiejszego hity oglądaj online Na komputerze czy tablecie!
Zarabiaj nawet 500zl dziennie2020.04.4 14:48
Hejka :) Szukasz pracy albo chcesz zarabiać zdalnie z domu? Ja osobiście od ponad roku inwestuje już tylko i wyłącznie na platformie https://inwestcrypto.com.pl . Na start nie wymagało to ode mnie żadnej wiedzy, wszystkiego się nauczyłam tam od specjalisty który doradzał mi co i jak robić. Aktualnie zarabiam około 1,5tyś euro tygodniowo przy inwestycji tylko 300euro. Wszystkie informacje i pomoc ekspertów znajdziesz na https://inwestcrypto.com.pl
Urszula2020.04.4 12:48
Grzesiu, Grzesiu, sprawa się rypła. :D
Ogladaj Dom z papieru s4! ( Lacasa de papel )2020.04.4 12:12
SERIAL DOM Z PAPIERU La casa de papel 4 Zapraszam Nowy sezon długo oczekiwanego serialu! https://filmvod.pl/movies/ spacer.png Tagi: SERIAL DOM Z PAPIERU La casa de papel player, Dom z papieru vod, SERIAL DOM Z PAPIERU La casa de papel premiera, Gdzie obejrzeć "SERIAL DOM Z PAPIERU La casa de papel " online? SERIAL DOM Z PAPIERU La casa de papel 2020 Cały film Filmy online 2020 Całe filmy online
Arek2020.04.4 11:59
Bzdury... może już byś się zorientował, że piszesz brednie???
...2020.04.4 11:54
Co z tym waszym spłaszczeniem krzywej, o której pier.do.liliście przez cały tydzień?
heinrich2020.04.4 11:43
Nie ma tego Pana od pików a one znowu rosną? Ludzie chorują , będą chorować i co smutne umierać. Teraz szamani, różnej maści znachorzy, ba fałszywi prorocy , leniwi i słabi dziennikarze nieznający swojej profesji próbują zakłamywać nieudolnie rzeczywistość. Arogancja i anarchia powoli w kraju ciągle wzrasta jak i manipulacja góry. Przestańcie wreszcie pieprzyć...., i wziąć się do pracy
LOT DO DOMU2020.04.4 10:24
bardzo proszę usuńcie te pseudonaukowe wypociny,wirusologia to nieco trudniejsza dziedzina od uganiania się za gejami w radiu maryja druga matka skurka się znalazła
Tom2020.04.4 10:04
@WojtekP, skoro lekarz jest tępy, to jaki poziom musi prezentować polityk... Swoją drogą, proponuję, abyś w razie zachorowania i konieczności skorzystania z pomocy lekarza, pamiętał o swoim wpisie...
ups2020.04.4 9:47
Spoko, "wypadamy nienajgorzej" z ortografią....
WAWA2020.04.4 8:43
@WojtekP "Za połowę zakażeń odpowiadają lekarze i ich tępota" Powtarzasz to, co wciskają ci oficjalne media. A o rzeczywistej sytuacji z nich się nie dowiesz. Około 17 proc. zarażonych w Polsce, to pracownicy medyczni. https://www.mp.pl/kurier/232138 Czy oni sami bagatelizują zasady bezpieczeństwa i dlatego się zarażają, czy może nie mają tej ochrony osobistej, którą powinni mieć? Opowiem o sytuacji, którą znam bezpośrednio. Dwie lekarki wyjechały w końcu lutego na tygodniowy pobyt do Włoch. Gdy wyjeżdżały, epidemia była w Chinach, a we Włoszech pojedyncze przypadki. Gdy wracały, Włochy były już jednym ze światowych epicentrów, chociaż tam, gdzie przebywały, oficjalnie zarażeń nie było. Po powrocie natychmiast skontaktowały się z Polskimi służbami. Jeśli nie macie objawów, nie ma przeciwwskazań, byście poszły do pracy - usłyszały. Same sobie - w poczuciu odpowiedzialności za innych - narzuciły trzytygodniową kwarantannę w mieszkaniu jednej z nich. Nie dostaną za ten czas ani grosza - wyzerowały swoją pulę urlopową. Mimo nalegań, odmawiano im zrobienia testów. W końcu jedna z nich, po wielkiej znajomości doprosiła się testu, a skoro wynik był ujemny, to i druga uznała, że prawdopodobnie nie jest zarażona. Gdyby do pracy poszły tuż po powrocie, tak jak sugerowały im służby, i - nie daj Boże - okazałyby się zarażone, całe placówki medyczne zostałyby wyłączone z działalności, a one stałyby się obiektem medialnej agresji - tak jak w kilku innych przypadkach, które znamy. Czy ktoś głośno powie, że służby odpowiedzialne za koordynowanie akcji popełniały kardynalne błędy? Nie. Rzekomo winni są lekarze.
Maria2020.04.4 6:57
Jak dla mnie ciekawy materiał!
jokR2020.04.4 0:48
"Staliśmy nad przepaścią. Ale daliśmy krok do przodu" Jak to towarzysze mawiali A tak poważniej mamy ścisłą korelację ilości testów z pozytywnymi wynikami (przy dynamicznym wzroście obu), co wskazuje na obecność w populacji na podobnym poziomie (5%) a to oznacza ok 2mln zainfekowanych na dziś. To stosunkowo mało, docelowo ma być 25-30mln, zatem wciąż jesteśmy w fazie 1 . Reszta zależy od decyzji - ile i czym będziemy chcieli wykrywać.
gumowa kaczka2020.04.4 0:09
lepiej może wrócić do gejów panie prorok
Vivian2020.04.3 23:52
Dzisiaj kolejne 437 zakażeń... Zmieńcie expierda, bo ten się zużył.
Urszula2020.04.3 23:26
Jesteśmy na końcu stawki jeśli chodzi o testy. Zakażonych jest na pewno znacznie więcej, ale rząd zajęty jest wyborami i ma w d...pie Polaków, koronawirusa i testy. https://www.medonet.pl/koronawirus/to-musisz-wiedziec,zasieg-koronawirusa-covid-19--mapa-,artykul,54726942.html
WojtekP2020.04.3 23:25
Za połowę zakażeń odpowiadają lekarze i ich tępota. Przyjmują do placówek medycznych i opiekuńczych ludzi bez kwarantanny i zakażają dziesiątki. Sami łażą po rożnych placówkach i przenoszą chorobę
gumowa kaczka2020.04.4 0:13
a drugą LOT DO DOMU -operacja nietoperz
F-35 triple ace on a bombing run2020.04.3 23:14
Rekord wzrostu pobity drugi dzień z rzędu. Kończ Januszu, wstydu oszczędź.
ak2020.04.3 23:13
437 osób zakażonych w piątek, 14 ofiar śmiertelnych. Kolejne "wypłaszczenie" krzywej. Ale wybory ! wybory ! Wszyscy do kopert !
Ogłoszenie2020.04.3 23:09
Na spacer wyprowadzę: młodzież do lat 18-tu - Usługa podstawoawa - 30PLN/h.Dzieci od lat 14-tu 50PLN/h.Opcje:przewijanie niemowląt-10PLN od pampersa. Z muzyką-dopłata 10PLN/h.Na smyczy - dotyczy tylko młodzieży powyżej 8 roku życia -10PLN/h.Na smyczy z obrożą kolczatką dla wyjątkowo agresywnych + pała -dopłata 20 PLN/h.Młode powyżej 15 roku zycia- wezmę na chate gratis. Ze względu na rządowe obostrzenia, jednorazowo mogę wyprowadzić tylko jedną sztukę.Gwarantujemy zachowanie odstępu 3m ( pies wilczur,sztywny drążek z włókna szklanego,inne) Warszawa i okolice, tel 375 764 923
anonim2020.04.3 23:05
Biorąc pod uwagę to, że często fronda.pl nie podaje źródeł swoich rewelacji, postanowiłem poprzez prostą, googlową kwerenndę sprawdzić, kim jest pan Grzegorz Strzemecki. Otóż niestety, nie było dane mi się dowiedzieć, jakie ten Pan ma wykształcenie, kim jest, czym zajmuje się na co dzień. Dlaczego? Ponieważ jedyne, co byłem w stanie znaleźć to cytaty z wypowiedzi tego Pana dla mediów skrajnie prawicowych - takich, jak telewizja Republika, Radio Maryja, czy pch24.pl. Rozumiem, że zarówno media z lewa, jak i z prawa mają swoich szamanów - jedni akceptują gejów, inni nie. Jedni modlą się do Boga o wyciszenie epidemii, inni chcą zamykać kościoły. Wreszcie, jedni uważają, że przełożenie wyborów jest niekonstytucyjne, inni, że przeprowadzenie ich w terminie to zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia. Uważam natomiast, że w obliczu panującego zagrożenia cytowanie tzw. "specjalistów" tylko dlatego, że są przeciwni ideologii LGBT jest wysoce dla Polaków oraz ich bezpieczeństwa szkodliwe. Cytując wypowiedzi ludzi jasno opowiadających się za danym porządkiem świata stajecie się niewiarygodni. Jedyne na co was stać to dodanie smutnej emotki do wizerunku Pana Strzemeckiego kiedy okazuje się, że wasz, pardon, "ekspert" się mylił? Fronda, give me a break :)
diki2020.04.4 9:41
matematyka to matematyka.. i opisywany pan próbuje prostych aproksymacji i nie robi tego źle ...problem jest taki że ma złe dane ...ale na jego obronę można powiedzieć że nikt nie ma dobrych (rzetelnych) danych... bo ? bo nie da się zbadać całej populacji z częstotliwością co 7 dni ...i (a na dodatek nie da się zbadać kto już to przeszedł) i tyle w temacie... bo ? bezobjawowców i z lekkimi objawami nie badają ..a problem jest taki że cała populacja prędzej czy później (jak z każdą grypa) kontakt mieć musi ...bo np. wysyłamy dzieciaki do szkół (i po 1000 dzieci w szkole ) i wynoszą i przynoszą w innych dziedzinach podobnie.. więc nie krytykuj Pana za to co pisze bo nawet robi to sensownie ale jego dane są bez sensu... niczyja to wina ... ale się na tym skup ... bo tak się robi aproksymacje (nie inaczej) a nie na tytułach... generalnie ostatnio to mamy wysyp matołów z tytułami co wierzą np. w "Pancerna Brzozę" więc więc na przykład ja to "tytułów" mam "po dziurki w nosie" tak więc patrze na "warsztat" i na tym się skup : na analizie konkretnej wypowiedzi i czy dane do analiz mogą być poprawne.. bo jak nie są no to analizy rzetelne nie będą a do dyskusji np. podaj jaki jest procent bezobjawowców i lekkich objawów i uzupełnij analizy .. chętnie poczytam...
andrzej2020.04.3 22:57
To po jakiego grzyba te wszystkie wykresiki?
andrzej2020.04.3 23:00
Skoro pandemia tak po prostu wzięła i przyśpieszyła...
AAAtomek2020.04.3 21:08
KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 1 ---] Czy walka z wirusem nie jest gorsza od samej choroby? KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 2 ---] O co toczy się gra KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 3 ---] Czyżby najlepszy dzień w walce z wirusem? KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 4 ---] Światełko w tunelu KOMUNIKAT Z FRONTU [---5---]. Trajektoria epidemii naprawdę się zmienia! Nowa prognoza KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 6 ---] Grzegorz Strzemecki: Epidemia naprawdę zwalnia i to trzeba pokazać! KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 7 ---] Epidemia zwalnia drugi dzień z rzędu! KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 8 ---] To już widać - wygaszamy epidemię KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 9 ---] Postępuje wyraźne wygaszanie epidemii KOMUNIKAT Z FRONTU [---10---] Epidemia przyspieszyła. Zmiana trendu czy chwilowe zakłócenie trajektorii? KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 11 ---] Wygraliśmy! KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 12 ---] Epidemia wróciła! KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 13 ---] Epidemia zwolniła, światełko w tunelu! KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 14 ---] Epidemia Epidemia naprawdę zwalnia i trzeba to napisać na fronda.pl! KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 15 ---] R.I.P.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.3 21:25
Najlepszy był dzisiaj (cytuję z pamięci, bo zmienili): "Epidemia napiera, ale jej hamowanie trwa" zmieniony na: "Epidemia przyspieszyła. Zmiana trendu czy chwilowe zakłócenie trajektorii?" O!, znowu "trajektoria", czy autor ma dostęp do słownika?
Tfu2020.04.3 23:11
Czepiamy się pisowni ? ciągnij się POlszewiku
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.3 23:29
Nie, czepiam się znaczenia słów. "trajektoria "to krzywa, którą zakreśla w przestrzeni poruszający się obiekt. A tu, żaden obiekt nie lata w przestrzeni....
Saki Faki2020.04.4 10:20
Lata u pisiorów w głowach takie małe g....ko, może ono zakreśla trajektorię 🤔
mirosław2020.04.3 20:07
Panie Grzegorzu odnośnie trajektorii .Armata strzela po paraboli ,zatem gdy położymy ją na bok będziemy mogli strzelać za rogu
anonim2020.04.3 19:53
Najlepiej ma się Szwecja: tam prawie nie robi się badań , stąd nikt w Szwecji nie umiera na korona wirusa. Oto jak sobie poradził libertyński rząd szwedzki z groźnym problemem: Nic nie wiemy o pandemii, u nas tego nie ma , bo my Szwedzi jesteśmy odporni na jakieś tam wirusy.
Vivian2020.04.4 0:01
Szwedzki rząd robi badania i są tam ofiary wirusa. Po prostu to jest zamożny i racjonalny kraj I świata, a nie cebulowa, w którym księża mają konsekrowane ręce a Agencja Rezerw Materiałowych wydaje pieniądze na gromadzenie węgla, natomiast lekarze i pielęgniarki masowo zarażają się od pacjentów, ponieważ brakuje im podstawowych środków ochrony.
Torchwood2020.04.3 19:51
"Gorsze statystyki nie powinny nas skłaniać do defetyzmu ani tym bardziej do złośliwej satysfakcji." Nie powinny. To co one pokazują, to bezsensowność takich codziennych "analiz". Trendy można rozpatrywać tygodniowo albo co dwa tygodnie, rozpatrywanie ich codziennie jest tylko tanią sensacją i "wróżeniem z fusów" nastawionym na większą ilość "clicków".
F-35 triple ace on a bombing run2020.04.3 19:41
> wciąż jesteśmy na względnie dobrej drodze "Naprzód! Do walki o plan 6-letni!"
Lewak2020.04.4 18:22
widać komuch wie co mówi ...nieraz dostał łachudra czerwona batem przez grzbiet w pogoni za planem
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.3 19:30
O, zmienili tytuł. Czyli krytyka i wyśmianie działa :))
Wierny2020.04.3 19:11
U Was nawet jak przyspieszała to zwalniała ;_)
a_l2020.04.3 19:01
Czekam na te wyliczenia, i gratuluję dobrej roboty, Oczywiście, że trzeba te interpretacje traktować z ostrożnością gdyż jest zbyt dużo zmiennych, ale żeby atakować za same prowadzenie badań? Trolle będą zadowoleni jedynie gdy będzie coraz więcej zgonów, bo w tym opatrują szansę na zmiany polityczne.
Tom2020.04.3 19:26
Zmiennych wcale nie jest za dużo, poza tym do każdego modelu zmienne powinny być odpowiednio dobrane, po to jest analiza zmienności, analiza korelacji, optymalny dobór predyktant, pozorna ortogonalizacja - mnóstwo rzeczy należy wykonać zanim dobierze się w ogóle postać analityczną. Pan Grzegorz niewątpliwie włożył w to sporo pracy, ale nakład pracy nie nie musi równać się dobremu wynikowi... PS Trolle może i tak...
Leo2020.04.3 19:50
Zatem stawiam pytanie, dlaczego w Niemczech jest dużo więcej przypadków zachorowań licząc od 100 przypadku ? przy jednocześnie mniejszej śmiertelności ? Bo robią 20x więcej badań na populacji większej tylko o 2,5 raza, dlatego ich "wykres" tak znacznie odbiega od "naszego". Sam jesteś trolllem do tego niezbyt ogarniętym, gdyż nie krytykowałem badań , tylko krytykowałem brak podstawowej informacji o liczbie przeprowadzonych testów. Czytaj ze zrozumieniem
Reytan2020.04.3 21:10
Niemcy falszuja dane o zakazeniach i o zgonach na wielka skale.
Leo2020.04.3 18:59
Śmieci na wejściu, śmieci na wyjściu. Tak mówią informatycy. Przerwijmy diagozowanie i od razu wykres się wypoziomuje. Podanie liczby przypadków bez podania liczmy przeprowadzonych testów jest bezsensu...
Śmiszne łapki2020.04.3 19:22
Śmiszne te łapki. Wcisnąłem zieloną, policzył czerwoną A, jakem już otworzył dziób: ...bez podania liczmy przeprowadzonych testów jest bezsensu... Oraz metody zbierania danych, podobno wczoraj PZH wydał nowe zasady liczenia.
Leo2020.04.6 17:41
ET go home. ..metody zbierania danych... Tak szczególnie u nas w szpitalu znają te metody, jak już pacjent zszedł to po co robić mu test, przecież nie żyje. Przecież wojewódzki nie będzie się fatygował.
To2020.04.3 18:53
Uwaga, nastąpiła zmiana tytułu artykułu z "Epidemia napiera, a jej hamowanie trwa" na "Epidemia przyspieszyła". Doceniam to zawoalowane przyznanie się do błędu, tym bardziej, że już piątek popołudniu i tym więcej że to Fronda.
Katarzyna2020.04.3 18:42
Kończ waść, wstydu oszczędź! :-(
Maria2020.04.4 6:56
Człowiek aktualizuje dane, pokazuje to na wykresach .... Dla mnie jest to ciekawe
Jarek2020.04.4 10:38
Mario, temu człowiekowi dane dezaktualizują się każdego dnia. I widać, że są spóźnione o przynajmniej 3 dni. Dla mnie znającego statystykę to żenada. Chciałbym zobaczyć jakiś rachunek błędu z podaniem jego modelu.
Mietek2020.04.3 18:28
Wg jego obliczeń w 2037 roku będzie chorych 3 miliardy Polaków
R-Z2020.04.22 19:00
No nie. Nawet błędna analiza na podstawie danych z miesiąca nikogo nie upoważnia do prognozowania dalej niż na miesiąc. Jeżeli nawet z najlepszej analizy prognozujesz dalej niż na miesiąc to jesteś głupi i nie powinieneś się wychylać.
mordechaj2020.04.3 18:02
Za mało paranoików drukuje Fronda. Stanowczo za mało. "Pandemia napiera, ale się ...cofa" :))))))))))))))
anonim2020.04.3 17:35
Warszafka nam wczoraj rekord zrobiła - 142 zarażonych, to prawie połowa wszystkich wczorajszych przypadków z 19 województw. Wychodzą korona party i #bojkot-kfarantanny oraz inne kpiny z epidemii tzw celebrytów
prosty2020.04.3 18:57
Nie "Warszafka", ale Radom i Grójec.
Tom2020.04.3 17:34
Szanowny Panie Grzegorzu, Hamowanie jeszcze nie trwa, ono dopiero się zacznie, za kilkanaście dni. "Zanim nie wyhamujemy skutecznie tego procesu liczby muszą rosnąć" - jak w takim razie ten truizm wpisuje się w Pana słowa z poprzednich artykułów, Pan przeczy samemu sobie. "Za dwa trzy dni przekonamy się, czy jest to zmiana trendu" -to co nastąpi, nie będzie zmianą trendu, bo trend nie jest taki jaki Pan wyznaczył w swoim modelu. "...Włączenie takich dodatkowych czynników rozwoju i monitorowania epidemii może zmienić trend widoczny w dotychczasowych okolicznościach, pozbawiając podstaw dotychczasową prognozę. Trzeba to będzie zaakceptować jako fakt, z którym się nie dyskutuje i robić dalej swoje. Nikt nie obiecywał, że będzie łatwo, tak jak nikt nie obiecywał bezwarunkowego sprawdzenia prognozy. Od początku bazuje ona na założeniu utrzymania trendu wynikającego z dostępnych danych, a więc tych danych wcześniej niedostępnych z zasady nie mogła uwzględniać. Oczekiwanie tego dowodzi albo kłopotów z logicznym myśleniem albo złej woli." - albo znajomości poprawnych metod modelowania, których Pan nie chce uwzględnić w swoim wynalazku. "Fakty są jakie są i trzeba się z nimi zmierzyć." - no właśnie...
WAWA2020.04.3 17:29
Jest hamowanie, w sensie podjętego społecznego, zbiorowego wysiłku. Ale nie o tym była ta seria artykułów. Nie ma na razie hamowania w sensie spowolnienia rozwoju epidemii. Można najwyżej rozważać to co jest, na tle tego, co mogłoby być, gdyby naród nie siedział zamknięty w domach. Wniosek należy wysnuć następujący: kto jeszcze tego nie zrobił, niech się zaopatrzy w prowiant, w leki, wodę do picia, środki ochrony osobistej - nie tylko na najbliższe dni, nie tylko na święta, ale na miesiąc, a może dłużej. Oznak poprawy na razie nie widać.
bezlitosny internauta2020.04.3 17:24
Typowy cebulak z wąsamy.
TVN242020.04.3 17:31
Janusz jak malowany!
mirosław2020.04.3 17:18
Odnośnie tytułu. Icek napiera a Sarcia odpycha . Jaki będzie to ruch i co z tego wyjdzie, proszę o odpowiedz
wicek2020.04.3 17:18
Ta zwyżka to efekt poprzedniego łikendu gdy mądrzy ludzie, szczególnie z dużych miast, tłumnie ruszyli na miasto.
gumowa kaczka2020.04.3 17:24
raczej wiroLOTU
Brutus2020.04.3 17:16
normalnie Goebbels stanu epidemicznego, piekne ....
Izydor2020.04.3 17:13
Widzę że z Pana twardy zawodnik. Proszę powrócić do uprawiania p.i.e.r.d.o.l.o.l.o o zarazie LGBT i homoseksualizacji dzieci zamiast siać zamęt swoimi pseudoanalizami.
Palindrom2020.04.3 17:22
na twoim onecie zapewne są lepsze analizy…
Izydor2020.04.3 17:45
Coś co nie przeżywa siódmy raz z rzędu spotkania z wieczornym komunikatem MZ to nie jest to żadna analiza tylko przemyślenia wujka Grzesia. Jak się przez tydzień wujkowi Grzesiowi tłumaczy dlaczego jego metodologię można o kant dudy potłuc a on dalej swoje to już jest tylko i wyłącznie jego zła wola.
bezlitosny internauta2020.04.3 18:05
W myśl zasady "chcącemu nie dzieje się krzywda".
Micek2020.04.3 17:08
Hamowanie trwa. Wystawienie nogi na zewnątrz jadącego samochodu też jest w zasadzie hamowaniem
gumowa kaczka2020.04.3 17:02
subtelnie otarliśmy się o oksymoron ,niestety epidemia trwa a pomyłki typu niezabezpieczony LOT DO DOMU przyniosą negatywny skutek
Czytelnik2020.04.3 16:59
Rozbawiający jest ten jeden i ten sam troll, występujący albo jako Stachu, albo jako Dumny Cwel, albo jako PoJedenastejJuż Nietrzeźwy....
ladychapel2020.04.3 16:57
W Polsce od dawien dawna ciulatu sie zylo ale trwaja prace by zylo sie lepiej. Polska przegrywa z Anglia 4 do 0 ale walczy by wygrac
da da2020.04.3 17:02
powalcz z polskom jazykom towariszcz shemale
Turogniew syn Bladwinga2020.04.3 16:56
Znacie piosenkę Kazika „Mars napada”? https://www.youtube.com/watch?v=3gGFL0vb8cg
Władysław2020.04.3 16:55
Hekatomba, armagedon, kara Boska, różne są określenia i opinie... Ale ja o czym innym. Czy zwróciliście uwagę, jak w sposób nagły zdewaluował się nam majestat śmierci. Mówię tu o naszej, chrześcijańskiej cywilizacji, bo różnie u różnych nacji to bywa. Śmierć była i będzie czymś nieuchronnym, ale jednak zawsze każda pojedyncza śmierć budziła w nas refleksję. Jedną, pojedynczą, dedykowaną. A obecnie? Jest, jak w wierszu naszego Herberta, gdy gdzieś ginie 120 osób, to jest to tylko liczba... Smutne, a we mnie budzi jeszcze większe refleksje. Bądźcie zdrowi!
dr Aldona Kosacka-Żak2020.04.3 16:55
A ten nadal swoje! Kataryniarz!
Palindrom2020.04.3 17:18
"Nadal swoje" czyli co "nadal"? – liczy i analizuje? Przecież tego nie zakazano. A to, że dotąd opierał się na mało realnym modelu optymistycznym, który chyba właśnie zaczął korygować, to wg powód, by za korektę dotychczasowych błędów pochwalić, a nie sarkać i ganić.
Tom2020.04.3 17:39
Ciekawe jakby na podstawie takiej klasy modeli decyzje podejmować miało ministerstwo zdrowia... "za korektę dotychczasowych błędów pochwalić..." Czekam na pochwałę opozycji z Twojej strony, jak zaczną robić "korektę dotychczasowych błędów".
Jarek2020.04.3 17:50
Nie - biedny człowiek. Ale mi go nie żal. Sprzedał się i tyle.
a_l2020.04.3 18:51
To jest statystyka, masz dostępne te same dane, weź je i przeprowadź swoja analizę. Chętnie zobaczę i porównam obie. Może lepiej się na tym znasz? A jak nie potrafisz tego zrobić, to przynajmniej nie obrażaj ludzi. Mędrzec się znalazł!
Reytan2020.04.3 21:06
Jarek to przeciez idiota!
Jarek2020.04.4 9:34
Ja już wielokrotnie pisałem, że to bzdury, pokazałem również swoje wyliczenia. Pan Strzemecki otrzymał zadanie i go realizuje. Nie wiesz kim jestem - ale znam statystykę.
bezlitosny internauta2020.04.3 16:53
Jest Fronda? ✔️ Jest piąteczek? ✔️ Jest LOLcontent!!!
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.3 16:47
Coś jak we wrześniu 1939 ... faszyści napierają, ale ich hamowanie trwa.
to pytanie retoryczne 2020.04.3 17:27
znowu piszesz pod dwoma nickami? wczoraj ten sam "żart" pisałeś jako Stach
Tom2020.04.3 17:35
I dzisiaj jest jeszcze zabawniejszy niż wczoraj
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.3 17:47
Widać, czasem różne osoby mają podobne pomysły.