Nauczycielka zasiadająca w radzie katolickiej szkoły w Toronto zaszokowała rodziców deklaracją, że wstąpienie do Gay-Straight Alliance (porozumienie homo-hetero) jest "idealnym rezultatem" dla katolickich uczniów.

Teresa Kelly, nauczycielka techniki w Bishop Marrocco/Thomas Merton Catholic Secondary School, wygłosiła pięciominutową przemowę w czwartek podczas zebrania rad szkolnych szkół katolickich w Toronto, która była odpowiedzią na próby zakazania, przez zarządcę Garry'ego Tanuana, działalności klubom zrzeszającym młodzież homo i heteroseksualną.

Zgodnie z jej opinią, członkostwo w GSA jest "ucieleśnieniem idealnie uformowanego katolickiego sumienia".

- Jako nauczyciel katolicki, uważam, że (GSA) zapewnia piękne miejsce, które jest bezpieczne, inkluzywne, i które chroni bezbronne dzieci - mówiła Kelly, która zasiada w radzie od 20 lat.

Utrzymywała, że nie ma "żadnego planu politycznego", kryjącego się za GSA, i określiła działania Tanuana, jako "archaiczne".

Kelly powiedziała, że wypowiada się na "zaproszenie" Dyrektora Edukacji Bruce'a Rodrigues. Po chwili poprawiła się, mówiąc, że przejęzyczyła się i nie chodziło o "zaproszenie", ale "pozwolenie".

W reakcji na oświadczenie Kelly, Damian Goddard, rzecznik Marriage Anti-Defamation Alliance i rodzic zasiadający w radzie szkoły, powiedział, że nauka Kościoła jest jasna w tej kwestii.

- GSA nie przynależą do szkół katolickich. GSA nie przynależą do żadnych szkół - nalegał.

Wskazał na fragmenty w Katechizmie Kościoła Katolickiego (paragraf 1783): "Sumienie powinno być uformowane, a sąd moralny wyjaśniony. (...) Wychowanie sumienia jest nieodzowne dla ludzi, którzy są poddani negatywnym wpływom, a przez grzech kuszeni do wybrania raczej własnego sądu, a odrzucenia nauczania opartego na autorytecie."

Zdaniem Goddarda, "GSA naraża dzieci na bliską okazję do grzechu. Kropka."

Działania Tanuana były odpowiedzią na "antydyskryminacyjną" ustawę nr 13, w której liberalny rząd Ontario zmusza szkoły do utworzenia GSA.

Pomimo, że biskupi Ontario i katolicki system edukacji, sprzeciwiali się i zaproponowali własną wersję "antydyskryminacyjnej" ustawy zgodnej z nauczaniem Kościoła, to po tym, gdy liberalną legislację przegłosowano, zgodzili się na powstawanie GSA.

Stało się tak pomimo słów kardynała Toronto Thomasa Collinsa, który uznał, że wraz z przepisem ustanawia się "bardzo poważne" zagrożenie dla wolności religijnej, która "odrzuca głęboko zakorzenione przekonania" katolików.

Wniosek Tanuana został odrzucony we wtorkowym głosowaniu. Niektórzy ze zwolenników otwarcie akceptowali GSA, a inni argumentowali, że przyjęcie wniosku spowoduje konfrontację z rządem.

MCC/LSN