Kard. Willem Eijk: To kryzys. Potrzeba jasnej doktryny! - zdjęcie
17.05.19, 09:15

Kard. Willem Eijk: To kryzys. Potrzeba jasnej doktryny!

13

Kościół potrzebuje większej jasności w sprawach wiary. Od tego zależy powodzenie nowej ewangelizacji. U wielu katolików panuje jednak pod tym względem wielki zamęt – zauważa kard. Wim Eijk, prymas Holandii. W obszernym wywiadzie o kryzysie współczesnego Kościoła przypomina o spustoszeniu, jakie spowodowało w jego kraju odejście od katolickiego nauczania.

 

Arcybiskup Utrechtu wskazuje na dwa krytyczne punkty, które dziś przyczyniają się do pogłębiania zamętu wśród wiernych. Pierwszy to interkomunia wprowadzona przez niemiecki episkopat, a drugi to brak jasności w sprawie sakramentów dla osób rozwiedzionych, które zawarły nowy związek. Kard. Eijk podkreśla, że nie może być tak, by w tym samym Kościele dwa episkopaty przyjmowały różne i wykluczające się rozwiązania. A tak jest na przykład z dopuszczaniem do komunii protestantów, których małżonkiem jest katolik. Episkopat Niemiec wydał dokument, który de facto na to pozwala. Tymczasem małżeństwa mieszane są nie tyko w Niemczech, ale także w sąsiedniej Holandii, gdzie biskupi trwają przy katolickiej praktyce.

Oznacza to, że podczas komunii protestanci z małżeństw mieszanych podchodzą do ołtarza ze złożonymi na piersi rękami nie po komunię, lecz po błogosławieństwo.

Kard. Eijk przypomina zniszczenia, jakie dokonały się w jego kraju na skutek ultraliberalnych reform w jego rodzimym Kościele po Soborze. Kiedy w 1965 r. rozpoczynał liceum, wszyscy bez wyjątku chodzili z rodzicami do kościoła. Kilka lat później z całej klasy w kościele pozostał tylko on i jeszcze jeden kolega. Na katechezy przychodzili jeszcze księża. Mówili na nich o wszystkim, tylko nie o Jezusie. W konsekwencji dzisiejsze pokolenie dziadków nie zna wiary i dlatego nie mogło jej przekazać ani swym dzieciom, ani wnukom.

Prymas Holandii zauważa, że Kościół w jego kraju radykalnie się zmienił. Katolików jest mało, ale młodzi, którzy dziś przychodzą do kościoła przyjmują bez zastrzeżeń katolickie nauczanie i trwają w żywej relacji z Panem Jezusem. Inne jest też nowe pokolenie kapłanów, ożywił się kult maryjny. „U nas w Holandii się to wszystko rozpoczęło, ale mam nadzieję, że również my staniemy się źródłem odnowy” – dodaje kard. Eijk w wywiadzie dla Life Site News i L’Homme Nouveau.

Podkreśla on, że przy trwającym jeszcze zamęcie, bardzo ważne jest dbanie o jasność w sprawach wiary, solidną katechezę również dorosłych. W kontekście kryzysu, który przechodzi dziś Kościół, prymas Holandii apeluje do świeckich, by nie wątpili w moc modlitwy, sakramentów i osobistych wyrzeczeń. Zaleca im również codzienny udział w Eucharystii. Za jedną z kluczowych kwestii uznaje wytrwałość w głoszeniu Ewangelii. Przypomina, że ludzie mają prawo do całej Ewangelii, również z tymi słowami Jezusa, które mówią na przykład o nierozerwalności małżeństwa. Naszym obowiązkiem jest również przestrzeganie ludzi przed piekłem – zauważa kard. Eijk. Ze szczególnym apelem zwraca się natomiast do rodziców, aby w sposób jasny rozmawiali ze swymi dziećmi o wierze i modlitwie. Mówiąc o przyszłości Kościoła w Holandii, przyznaje, że jest dobrej myśli. „Wierzę w moc Chrystusa. On zatryumfuje. Nie my, ale On w nas” – dodaje arcybiskup Utrechtu.

kk/Krzysztof Bronk - Vaticannews.va

Komentarze (13):

jolka2019.05.18 13:37
To jest niesłychane!Nowy Testament jest znany we wszystkich językach świata i tam Chrystus j e d n o z n a c z n i e/a także apostołowie/ wypowiada się na temat współżycia jednopłciowego,zgorszenia i małżeństwa!Co tu jest do interpretowania????????
gośka2019.05.17 23:05
kierujcie się Duchem Świętym...to Miłość...rozszyfrujcie pojęcie miłości...np. miłość zauroczonej draniem dziewczyny, która zrobi dla niego wszystko...albo inaczej....miłość matki do popaprańca złodzieja i gwałciciela lub mordercy.....Bóg wzywa do miłości idealnej i wg takiej będzie oceniał...także weź pod pachę swojego obrzydliwego wroga bo tylko razem z nim wejdziesz do nieba! psia mać QQQQQQQ
Mateusz Jegli\\305\\204ski2019.05.17 11:34
Daniel.K 17.5.19 10:22 Czy Fronda opublikuje najaowższy sondaż wykonany już po pramierze filmu Sekielskich? Zanim zrobi to portal poświęcony spieszę z informacją: KE- 43% PiS z koalicją- 32% Wiosna- 9% Konfederacja- 6% Kościele Katolicki i Frondo- Polacy wam dziękują!!! Tak, tak, ten film przeorał Polaków, dzieci nie są chrzczone, nie przystępują do pierwszej komunii świętej, nie są bierzmowane a pary biorą śluby w USC. No cóż lewaku chciejstwo, to nie prawda. Ciekawe, kto robił ten sondaż i kiedy, bo bardzo się wpisuje w plan ogłupienia Polaków, najpierw żydowski film, później odsłony na you tube a teraz sondaż. No cóż marzyć każdy może, bo prawda jest taka, że tego filmu nie widziało przynajmniej 90% Polaków a obsmarowywanie duchownych, to temat stary, jak świat. Problemem lewactwa jest to, ze ani kościół, ani tzw zagrożenie demokracji nie mają wpływu na stopę życia Polaków. A łganie totalnych i lewactwa przed komisjami, czy obrona interesów niemieckich w Polsce bardziej zniesmacza ludzi niż garstka księży przestępców na dodatek donosicieli SB i przez tą SB chronionych. Po co się tak gorączkować lewaku, za kilka dni poznamy odpowiedź.
Daniel K2019.05.17 12:08
Piszesz nie na temat. Polacy są przeciwni temu by księża katoliccy wkładali naszym dzieciom siusioki do buzi a biskupi to kryli i sami w tym brali udział. Dzięki Sekielskim wyszły te ochydności na jaw, o czym większość Polaków wie od dawna. A ty piszesz o jakiś abstrakcjach i nie na temat.
anonim2019.05.17 10:57
+
Daniel.K2019.05.17 10:22
Czy Fronda opublikuje najaowższy sondaż wykonany już po pramierze filmu Sekielskich? Zanim zrobi to portal poświęcony spieszę z informacją: KE- 43% PiS z koalicją- 32% Wiosna- 9% Konfederacja- 6% Kościele Katolicki i Frondo- Polacy wam dziękują!!!
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.17 9:49
Najnowszy sondaż poparcia nie daje żadnych szans partii kumającej się z czarną mafią. Polacy odwracają się od propedofilskiego PiS, które notuje -10% spadek! http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24794168,najnowszy-sondaz-do-parlamentu-europejskiego-ke-wyprzedza-pis.html#s=BoxOpMT Polacy zaczęli otwierać oczy!
Jana2019.05.17 10:13
Tylko preidiota może glosić coś tak bzdurnego.
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.17 10:15
Patrzcie propedofilski PiS zaczął delegować ruskich trolli do obrony swego żałosnego portaliku. Tylko smuteczek, że po polsku nie paniemaju😂
Mad2019.05.17 11:55
Trzeba być nieźle rąbniętym, żeby dawać link do GW i traktować to jako wiarygodne źródło informacji. Zamiast tyle pisać, może warto czasem pomyślec, Dumny Geju.
Ryszard Olejniczak2019.05.17 9:49
Rozwiązania połowiczne doprowadzą do większego zamieszania. Trzeba jedności chrześcijaństwa na gruncie naukowej konfrontacji prawd wynikających z doktryn i prawd zapisanych w Ewangelii.
Jam2019.05.17 9:48
Leksykonem moralności jest Ewangelia. W niej zawarty jest sposób na godne życie. Ona jest źródłem prawa naturalnego. Wszelki relatywizm moralny, a więc pogwałcenie prawa przyrodzonego jest źródłem zła i jego tragicznych konsekwencji.
taro2019.05.17 9:40
jesli za nowego papieza nie wiesz co zrobic, jestes zagubiony, to patrz punkt 2. A to znaczy tylko tyle, ze masz wrocic do papieza Piusa V i przyjac to co bylo na przestrzeni wiekow sprawdzone, a nie na bledach wymyslac nowe bledy.