Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański w wywiadzie dla „Super Expressu” powiedział, że on sam jest za tym, aby abonament finansowany był z budżetu państwa.

Takie rozwiązanie byłoby najmniej dolegliwe dla obywateli” - dodawał.

W tej chwili za posiadanie odbiornika telewizyjnego jego właściciel powinien płacić 22,70 zł miesięcznie, za radio z kolei – 7 złotych. Obecnie trwają prace resortu kultury związane z tym, aby abonament był płacony wraz z PIT i CIT oraz wynosił ok. 8 zł miesięcznie. Według „Super Expressu” szanse na przeprowadzenie tej reformy nie są jednak wielkie.

Czabański w rozmowie z gazetą przyznał, że poszukiwania innego rozwiązania trwają, a jego zdaniem należy znieść ją dla wszystkich, a media publiczne finansować z budżetu państwa. Ocenił, że nad pomysłem tym należy się mocno zastanowić, bo byłby korzystny dla wszystkich Polaków, konieczne jest jednak zagwarantowanie konkretnych sum na media publiczne:

[…] zapisując w ustawie, jaka część budżetu idzie na media publiczne. Ja proponowałbym wtedy, aby zrobić zapis w tej kwestii od 2,5 mld zł do 3 mld zł rocznie”.

dam/se.pl,Fronda.pl