Jak ujawnia we wtorek Platforma dziennikarstwa śledczego Follow the Money (FTM), koncern farmaceutyczny Pfizer ma zarabiać w Europie miliardy euro na sprzedaży szczepionek przeciwko COVID-19 i wykorzystuje przy tym luki prawne w Holandii. W efekcie sam Pfizer, ale też inne koncerny - jak wskazują dziennikarze - skutecznie unikają płacenia podatków.

Pfizer posiada firmę z siedzibą w miejscowości Capelle aan den IJssel w środkowej Holandii, ale pomimo tego, że obroty koncernu liczone są w miliardach dolarów, to producent nie płaci w Niderlandach żadnych podatków.

- „Firma spodziewa się dobrego roku: do 2021 roku Pfizer ma nadzieję osiągnąć ponad 21 mld euro sprzedaży szczepionki przeciwko COVID-19, którą opracowała wspólnie z niemieckim BioNTech” - czytamy na stronie portalu Follow the Money.

Jak dowiadujemy się z ustaleń FTM, obrtoty Pfizera wzrosły w pierwszych trzech miesiącach tego roku aż o 42 proc. - do 14,6 mld dolarów.

FTM jako raje podatkowe wymienia takie kraje jak Holandia, Luksemburg i Irlandia.

Z ustaleń dziennikarzy FTM wynika też, że bardzo dużo działań koncernu poza Stanami Zjednoczonymi jest prowadzonych i zarządzanych właśnie w Holandii.

- „Holandia ma dziury w systemie podatkowym, z czego chętnie korzystają amerykańskie firmy. Konstrukcja wybrana przez firmę Pfizer sprawia wrażenie, że firma naprawdę chce zapłacić jak najmniej podatków” - pisze FTM.

Jak podają dziennikarze śledczy, Holandia ma zajmować obecnie czwarte miejsce pod względem unikania opodatkowania, co wynika też z raportu Tax Justice Netherlands (TJN), opublikowanego w marcu br.

Wśród firm przepuszczających transefery przez dziurawy holenderski sytem podatkowy wymienia się też m.in. koncern Google


mp/pap/polstatnews.pl/tysol.pl