Komisja Europejska wzywa Polskę i inne państwa członkowskie Unii, by wprowadziły parytety w prywatnych spółkach - pisze „Rzeczpospolita”. Taki pomysł nawet portal Gazeta.pl należący do Agory opatrzył tytułem: „UE oszalała? Nadchodzą parytety w prywatnych spółkach”. „Rzeczpospolita” przypomina, że taką ideę wcielono w życie w Norwegii, gdzie od trzech lat 40 proc. składu zarządów firm muszą stanowić kobiety. Hiszpania i Francja w następnych latach mają dokonać podobnych zapisów prawnych. Oczywiście przedsiębiorcy protestują, bo w wielu koncernach będzie to oznaczało „łapankę na kobiety”. Każdy kobiecy awans będzie uważany za wymuszony przez prawo.

 

Tymczasem Polska ma powody, by uchodzić za państwo niezwykle postępowe w tej dziedzinie. Co trzecia polska firma prywatna jest prowadzona przez kobietę, panie stanowią ponad 30 proc. menedżerów średniego szczebla - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Szkoły Głównej Handlowej. Ów wynik osiągnęliśmy już prawie przed dekadą i obok Wielkiej Brytanii i Finlandii znaleźliśmy się w gronie najbardziej „prokobiecych” krajów. Dla przykładu dużo bardziej zacofanym krajem w tej materii są Niemcy - tam na menedżerskich stanowiskach pracuje ok. 13-14 proc. pań. Rzeczywiście w zarządach dużych korporacji w Polsce jest mało kobiet - ok. 2-3 proc., ale feminizacja na najwyższych stanowiskach w biznesie systematycznie postępuje w sposób naturalny.


Owa „pracownicza emancypacja” jest w jakimś stopniu efektem komunizmu i biedy. Kobiety w czasach PRL musiały iść do pracy, bo z pensji mężczyzny trudno było wyżywić całą rodzinę. Hasło „kobiety na traktory” nie było chwytliwe. Niektórzy socjologowie tłumaczą wyjątkowo silną rolę Polek wcześniejszym kontekstem historycznym: już w XIX wieku, kiedy mężczyźni ginęli w powstaniach i byli wysyłani na Sybir, szlachcianki prowadziły majątki, kobieta-gospodarz już wówczas nikogo nie dziwiła.


Trudno się dziwić, że dzisiaj Polki są odporne na feministyczną indoktrynację, bo często robią większe kariery niż kobiety w „krajach rozwiniętych”.


PSaw