Po raz kolejny w tym roku temperatura w Polsce przekracza 30 stopni Celsjusza. W związku z tym chętnie odpoczywamy nad wodą. MSWiA wydało ostrzeżenie, w którym apeluje o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa – tylko w tym miesiącu utonęło już 90 osób!

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami wydano już dla ośmiu województw. Temperatura może nawet przekroczyć 34 stopnie. Ostrzeżenia IMGW obejmują województwa: lubuskie, opolskie, a także częściowo: mazowieckie, łódzkie, śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie oraz zachodniopomorskie. Obowiązują do środy 26 czerwca do godziny 20.

Resort przypomina, że tak wysokie temperatury są groźne dla niemowląt, małych dzieci czy osób starszych. Służby i MSWiA apelują o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i w miarę możliwości unikanie przebywania na pełnym słońcu.

Najlepiej, bez wyraźnej potrzeby, nie wychodzić z domu w godzinach południowych”

- czytamy.

Podkreślono również o konieczności nawadniania i unikania wysiłku fizycznego. Szczególną uwagę powinniśmy zachować w trakcie jazdy samochodem.

Jak informuje MSWiA – już 90 osób utonęło w Polsce tylko od początku czerwca. W sam ostatni długi weekend życie straciły 23 osoby, a wczoraj utonęło 5 kolejnych.

Podkreśla się, że to brak wyobraźni, brawura oraz lekkomyślność. MSWiA apeluje, by pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu, kąpać się jedynie w miejscach strzeżonych i dbać o bezpieczeństwo najmłodszych.

dam/PAP,Fronda.pl