Działają na skórę lepiej niż najlepszy krem. Usprawniają pracę mózgu skuteczniej niż energy drink. Mają dwa razy więcej wapnia niż mleko. Ich niski indeks glikemiczny reguluje poziom cukru we krwi i sprzyja utracie wagi. Migdały są superpokarmem dostępnym na wyciągnięcie ręki – przemyć je w codziennym menu, a Twój organizm Ci za to podziękuje!

100 gramów niepozornych pestek zawiera:

778 mg potasu,
239 mg wapnia,
454 mg fosforu,
269 mg magnezu,
3 mg żelaza,
14 mg sodu


Oprócz tego migdały dostarczają witaminy E, zawierają tiaminę (witamina B1), ryboflawinę (B2), niacynę (B3) – tak, dobrze kojarzysz fakty, to witaminy sprzyjające urodzie i młodości!

Co jeszcze? Migdały w 20% składają się z wysokowartościowego białka i mniej więcej takiej samej ilości węglowodanów, w tym głównie błonnika.

Chrupiąc migdały, najwięcej energii pozyskasz jednak z tłuszczów, których jest w nich aż 52%. Dobra wiadomość – w większości są to nienasycone kwasy tłuszczowe, których obecność jest jak najbardziej korzystna dla organizmu.

Migdały wpływają korzystnie na pamięć i koncentrację, wspomagają układ nerwowy i wzrokowy. Wzmacniają układ kostny i zabezpieczają przed osteoporozą. Ponadto regulują glikemię, czyli poziom glukozy we krwi, przez co zapobiegają cukrzycy i są polecane w diecie osób borykających się z tym groźnym i niestety częstym schorzeniem.

JAK ZROBIĆ MLEKO MIGDAŁOWE?

-30 dkg migdałów obranych (obieramy migdały z łatwością po obgotowaniu ich przez 5 min.w wodzie)
-opcjonalnie kilka łyżeczek cukru,
-1,5 litra ciepłej wody

Całość dokładnie zmiksować w blenderze, a następnie odcedzić przez najdrobniejsze sito lub cienkie płótno bawełniane/lniane
Wytłoki po odcedzeniu można zużyć do racuchów migdałowych lub ciasteczek lub ugotować na nich płatki owsiane lub kasze jaglaną.