Czym jest nokturia? Mówimy o niej wtedy, gdy nocny wypoczynek co najmniej dwa razy przerywany jest potrzebą oddawania moczu. Zdecydowanie pogarsza jakość snu i życia mężczyzny, choć cierpią na nią również kobiety. W przypadku mężczyzn nokturia nie zawsze związana jest z przerostem gruczołu krokowego. 

Przyczyny tej dolegliwości są różne, nierzadko trudno je ustalić, ponieważ mogą nakładać się na siebie. Najczęstsze jednak to poliuria (wielomocz), niedobór hormonu andydiuretycznego, zastoinowa niewydolność serca oraz zapalenie lub nadaktywność pęcherza. Poliuria może być związana z piciem dużych ilości alkoholu lub napojów z kofeiną, ale może również wynikać z cukrzycy. 

Aż 58 procent chorych na nokturię przyznaje, że nocne wstawanie do łazienki jest główną przyczyną niewyspania, a nieco więcej, bo 60 procent dostrzega, że ich dolegliwość wpływa negatywnie na jakość snu partnerki. Nokturia powodouje obniżenie witalności oraz złe samopoczucie w ciągu dnia. Z czasem dolegliwość ta pogarsza koncentrację, obniża wydajność pracy i osłabia funkcje poznawcze.  Mężczyźni cierpiący na nokturię częściej powodują kolizje drogowe i wypadki w pracy. Są również bardziej narażeni na chorobę wieńcową, a także depresję oraz cukrzycę.

W ciągu doby organizm wytwarza ok. 2,5–2,8. Jeżeli pęcherz działa prawidłowo, to ilość moczu produkowana w nocy będzie trzykronie mniejsza, niż w ciągu dnia.

Leczenie zależy oczywiście od przyczyn leżących u podłoża problemu, niekiedy wystarczy zatem sama zmiana nawyków. Kiedy nie pomaga rezygnacja z wieczornego piwa czy kawy, w leczeniu nokturii stosuje się leki blokujące receptory zlokalizowane zarówno w sterczu, jak i w ścianie pęcherza.U mężczyzn, u których podejrzewa się przerost gruczołu krokowego, wykonuje się także badanie prostaty i badania urodynamiczne.

Nie jest to uciążliwa czy bolesna terapia, warto więc zasięgnąć pomocy urologa, jeżeli częste oddawanie moczu w nocy zdecydowanie pogarsza jakość Twojego funkcjonowania. 

kbk/poradnikzdrowie.pl, Fronda.pl