Czy Sobór Watykański II należy odrzucić? Ciekawa rozmowa z Pawłem Lisickim  - zdjęcie
22.07.20, 15:37Fot. screenshot - YouTube (PCh24TV · Polonia Christiana)

Czy Sobór Watykański II należy odrzucić? Ciekawa rozmowa z Pawłem Lisickim

12

Na portalu PCh24.pl ukazał się niezwykle ciekawy wywiad, jaki red. Paweł Chmielewski przeprowadził z Pawłem Lisickim, redaktorem naczelnym tygodnika „DoRzeczy”. Tematem rozmowy był Sobór Watykański II i jego wpływ na Kościół katolicki, w kontekście niedawno opublikowanego przez abp. Carlo Maria Vigano artykułu, w którym stwierdza on, że Sobór ten powinien zostać w całości odrzucony.

- „Moim zdaniem teza o zamachu stanu na Soborze Watykańskim II, w kategoriach czysto historycznych, jest całkiem prawdziwa. Nie posługuje się nią tylko abp Vigano, ale w ten sposób to, co wydarzyło się na Soborze, opisuje też Peter Seewald. Podobną formułą posługuje się także o. Ralph M. Wiltgen czy prof. Roberto de Mattei” – mówi Paweł Lisicki.

Jak wyjaśnia publicysta, na zamach ten składają się dwa historyczne fakty. Po pierwsze Centralna Komisja Przygotowawcza przygotowała 20 schematów, które podpisał papież Jan XXIII. Dokumenty rozesłano do Episkopatów. Kiedy na początku Soboru przedłożono listę osób mających wejść w skład komisji pracującej nad schematami, została ona odrzucona. Następnie stwierdzono, że potrzeba więcej czasu na wybór. W wyborach, które odbyły się po trzech dniach, w większości do komisji powołano członków episkopatów narodowych, którzy wcześniej nad tymi schematami nie pracowali. Większość w komisjach uzyskali w ten sposób biskupi, którzy byli przeciwni przygotowanym przez Święte Oficjum i podpisanym przez Ojca Świętego schematom.

- „I to doprowadziło w listopadzie 1962 roku do obalenia i odrzucenia schematu dogmatycznego, tzw. Schematu o Źródłach Objawienia (De fontibus revelationis)” – wyjaśnia dziennikarz.

- „To był kluczowy moment, pokazujący, że coś tu jest całkiem innego niż było przedtem” – dodaje.

Zdaniem Pawła Lisickiego, mieliśmy więc do czynienia z zamachem stanu, ale z zamachem stanu za zgodą samego papieża.

O błędach Soboru Watykańskiego II i sposobach na ich naprawienie możemy posłuchać w udostępnionym przez PCh24.pl na YouTubie filmie:

 

Portal opublikował też polskie tłumaczenie refleksji na temat Soboru Watykańskiego II bp. Athanasiusa Schneidera.

kak/PCh24.pl

Komentarze (12):

Andrzej2020.07.25 18:16
'Odrzucajcie wszystko co ma choćby pozór zła''-tak nam radzi sam Św. Paweł. SWII to nie pozór a, doskonale zorganizowany, zamach na Kościół Katolicki!Zamach w Jego Podstawy, czyli Depozyt Wiary! A to są Grzechy przeciwko Duchowi Świętemu! Oto 3 z nich jakimi należy oskarżyć tych niszczycieli Kościoła Świętego:Zuchwała ufność w zbawienie-urąganie sprawiedliwości:-Jawne sprzeciwianie się, uznanej Prawdzie Kościoła św.-trwanie w herezji;-Zatwardziałość w grzechach-oddanie się szatanowi! Dalsze dyskutowanie z takimi ludźmi nie ma najmniejszego sensu, jest wprost tą sama zuchwałością, jaką i oni reprezentują!Nic, co określało Kościół Katolicki, od czasu samego Zbawiciela po 1958 rok, nie utraciło ani jednej literki, ani kropki - Trwa i staje się oskarżeniem dla każdego, kto temu zaprzecza!!! Oto cała i jednoznaczna odpowiedź dla zarażonych tchnieniem ''ducha'', coraz czarniejszego . . ."
Wies2020.07.23 10:08
SW2 przerasta Lisickiego.
niech bedzie pochwalony jaroslaw kaczynski.2020.07.23 9:15
"Ciekawa rozmowa z Pawłem Lisickim" Dowcip dnia...
Art.2020.07.23 8:46
Teologia to nie jest nauka prawna i nie decyduje w niej metoda procedowania ponieważ nie na tym polega istota tej nauk.i Pan red. Lisicki - którego szanuję za poglądy - jest jednak prawnikiem a nie teologiem. Teolog myśli o tym, jak na Soborze działał Duch św i jakie są owoce Soboru. Moim zdaniem największym owocem Soboru jest powrót do źródeł chrześcijaństwa - zerwanie z trydenckim marazmem, powiązaniem hierarchii kościelnej z archaizmem feudalnym (pan-sługa). Owoce Soboru to ruchy odnowy w Kościele - Powiew Ducha św. Tak jak mówiła Marta Robin, ks. Blachnicki , Jan Paweł II. Nie zapominajmy jednak , ze Kościół wtedy i dziś jest polem niewidzialnej walki Dobra ze złem, walki duchowej - i niestety wielu ludzi, nawet członków Kościoła - staje po stronie zła. Dlatego w Kościele jest zarówno sacrum jak i profanum - i będzie tak aż do czasów ostatecznych. niemniej jednak uważam, ze Sobór jest owocem Duch św. Rozmawiajmy o teologii - bez uogólnień i opierając się na biblii i Objawieniu. ... natomiast prawdziwy problem to jest to, co dzisiaj dzieje się w Kościele - to co robi papież Franciszek , woła o pomstę do nieba i nie dziwię się, że w takiej atmosferze lewackiego papieża pojawiają sie głosy przeciwne Soborowi Vartic.II, tak jakby Sobór był winny że mamy takiego złego papieża dzisiaj.... to nadużycie...
antoni.s2020.07.22 23:29
W czyim imieniu mówi lisicki?,mam nadzieję że swoim,jako osoba prywatna ma prawo odrzucać sobie co chce,polska nie jest i nie powinna być w żaden sposób wiązana z ustaleniami państwa watykańskiego,nie niedorzeczne żeby wewnętrzne przepisy i prawa państwa kościelnego miały jakiekolwiek wpływ na państwo polskie ,czy jakiekolwiek inne,gdyby było inaczej osoby odpowiedzialne za umożliwienie ingerowania obcego państwa w wewnętrzne sprawy polski powinny odpowiadać za zdradę ,lisicki to watykański agent wpływu i powinien zająć się nim kontrwywiad i inne służby.
Kriso2020.07.22 21:47
Ciekawa rozmowa z Pawłem Lisickim to oksymoron. Tej niedojdy, podobnie jak Semki już nawet w Trójce nie chcą a słuchalność stacji leci na pysk.
oficer LWP2020.07.22 20:16
o to co robi pisowska prokuratura ze świadkiem rzezi wołyńskiej, https://kresywekrwi.neon24.pl/post/156627,sprawa-pana-antoniego-dabrowskiego
Niech się święci 22 Lipca!2020.07.22 16:36
Wszystkim towarzyszom z okazji waszego święta, ŚWIĘTA BOLSZEWICKIEGO SKOORVYSYNA, życzę tego czego wy życzyliście mojej rodzinie zsyłając na śmierć w głąb waszej Nieludzkiej Ziemi!
Szybka Randka2020.07.22 16:34
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.lexlale.com.pl
sutenerze...2020.07.22 16:40
szybko to tylko twoja matka daje...
Lisicki skompromitowany po ataku na Abp. Wielgusa!2020.07.22 15:57
Głowe posyp popiołem i precz! A nie będzie mędrkował kiep jeden...
katolicka deratyzacja Polski2020.07.22 17:32
Wielgus byl TW,zapomniales komuchu ?