Czy równocześnie z atakiem Rosji na Ukrainę, Chiny zaatakują Tajwan? - zdjęcie
29.01.22, 09:16For. kremlin.ru, screenshot YouTube TVP Info

Czy równocześnie z atakiem Rosji na Ukrainę, Chiny zaatakują Tajwan?

18

„Gdyby Chiny przygotowywały się do inwazji lub hybrydowego ataku na Tajwan, Rosja z dużym prawdopodobieństwem może nasilić presję na Europę, nawet powiadomiona przez Pekin na krótko wcześniej” – uważa ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Jakub Jakóbowski.

„Im goręcej na jednym krańcu Eurazji tym mniej zasobów USA mogą zaangażować na drugim” – ocenia autor raportu „Oś Pekin-Moskwa” z OSW.

Rosja i Chiny są nieformalnym sojusznikami w geopolitycznej konfrontacji ze Stanami Zjednoczonymi i zdaniem eksperta OSW podwójna eskalacja, zarówno w Europie Wschodniej, jak i na Pacyfiku jest bardzo możliwa.

 

ren/PAP

Komentarze (18):

III Tajemnica fatimska :2022.02.2 14:34
Początek III wojny światowej zupełnie inaczej wyglądać będzie .
Skrzypek na dachu2022.02.1 21:24
Rok tygrysa , pewna jest wojna na morzu .
OD POWIETRZA, GŁODU, OGNIA I WOJNY!....2022.01.30 1:41
ZACHOWAJ NAS PANIE.. AMEN!
Anonim2022.01.29 20:48
Chiny muszą zdyscyplinować społeczeństwo w nadchodzącym kryzysie i zagospodarować kilkadziesiąt milionów młodych mężczyzn pozbawionych pracy i możliwości małżeństwa z powodu braku kobiet. Jedyną możliwością zapanowania nad krajem jest wojna która daje konieczność wprowadzenia zamordyzmu i potencjalnie przyniesie korzyść a jedynym celem tej agresji spełniającym te kryteria jest Rosja z jej terenami i złożami niegdyś należącymi do Chin.
Zenek2022.01.29 20:34
Oby poszli na północ i zachód.
III Tajemnica Fatimska2022.01.29 11:09
Zaatakują ale Rosję na obszarze chińskiej kiedyś Syberii .
IV Tajemnica Pisowska2022.01.29 18:44
odpier***ala wam w tych głupich pisowskich łbach totalnie, poziom umysłowy bolszewika pisowskiego
wqwq2022.01.29 19:04
Nie przejmuj się , kacapie moskiewski !
Po 11 ...2022.01.29 10:23
Chiny to największą ochotę mają zaatakować Japonię.
taka gra2022.01.29 10:05
Taka gra jest możliwa ale tylko chwilowo bo Chiny chyba nie myślą, że Amerykanie żeby ratować Ukraine odpuszczą Tajwan. To zresztą widać , że Amerykanie zwłaszcza za administracji Bidena jedyne do czego są gotowe w sprawie Ukrainy to dostarczanie broni z demobilu na pewno nie wyślą tam swojego wojska. Tak więc Chiny nie bardzo maja co liczyć na taki sojusz, że to odciągnie uwagę Amerykanów od Tajwanu i chyba nie są tacy naiwni żeby na to liczyć. Z drugiej strony Rosja , która odbudowała by swoją potęgę mogła by być dla nich dużym zagrożeniem nawet większym niż Ameryka bo jakby nie było jest Państwem sąsiadującym. Tak więc wydaje się, że Chiny prowadzą pewną grę nie będą przeszkadzać Putinowi jakby chciał uderzyć na Ukraine ale jak już to zrobi polityka Chińska może się nagle zmienić i mogą próbować rzucić osłabioną wojną i sankcjami Rosję na kolana łącznie z odebraniem Rosji tego co kiedyś należało do Chin tym bardziej , że Świat raczej nie będzie im przeszkadzał widzą agresywną politykę Rosji nawet Amerykanie też się raczej za Rosja nie wstawią bo wobec agresji Rosyjskiej nie będzie ku temu podstaw. Najwięcej w polityce wygrywa ten kto potrafi doczekać sprzyjającego dla siebie momentu żeby samemu się wzmocnić.
w uzupełnieniu2022.01.29 11:14
Oczywiście ekonomiczne interesy Pekinu i Moskwy są na razie zbieżne bo Pekin dostaje rosyjskie surowce po zaniżonych cenach ale chyba obie strony zdaja sobie sprawę, że to nie może trwać wiecznie. Jak Rosja odbuduje swoja pozycję to zażąda od Pekinu normalnych opłat. Teraz ustępuje bo jest słabsza. Chiny doskonale wiedzą, że to się kiedyś może skończyć dlatego wolałyby na pewno żeby te złoża były pod ich kontrolą a nie żeby w przyszłości płacić więcej za surowce podczas gdy USA mogą ich skutecznie blokować na Morzu Południowochińskim. Tu toczy się gra o dominację na Świecie. Właśnie teraz się to toczy. Rosja też z kolei nie jest za bardzo zainteresowana wzmacnianiem Chin. Na pewno raczej Rosjanie nie będą umierać za Tajwan. Tak więc Pekin raczej nie zaprotestuje jak Rosja zaatakuje Ukrainę ale będzie chciał pewnie sam coś uzyskać żeby trwale podbudować swoją pozycję a nie opierać się na tymczasowych układach gospodarczych, które mogą ulec zmianie.
co będzie2022.01.29 11:41
Chiny tego nie powiedzą głośno ale konflikty, które Putin wywołuje w tej części Europy też już uderzają w Chińską gospodarkę. Blokada granic uderza w koncepcję jedwabnego szlaku do Europy Zachodniej a co będzie jak wybuchnie tu wojna?
AAAtomek2022.01.29 12:33
Rosja trzyma w szachu Europę i równocześnie Chiny. I targuje się z USA i Chinami do której koalicji wejść. I tym sposobem mogą wziąć Ukrainę, za darmo od Amerykanów?
to oczywiste2022.01.29 14:12
Rosja targuje się to oczywiste ale jeśli trzyma w szachu to może część zachodnich polityków bo raczej nie Chiny. Ukraine jeśli wezmą to raczej nie za darmo tylko mogą mieć z tym troche kłopotu bo zakładam, że Armia Ukraińska jakiś opór stawi i tu właśnie wzrasta rola Chin jeśli Rosja się na taki krok zdecyduje bo Chiny będą wtedy mogły zrobić co będą chciały bo Rosja będzie osłabiona wojną a nikt raczej nie pomoże agresorowi. Z Ameryką i Tajwanem Chiny będą miały znacznie trudniej bo są otoczone przez sojuszników USA z wyjątkiem oczywiście Rosji, która o Tajwan raczej bić się nie będzie.
klaus2022.01.29 9:46
Prezydent Putin nie uderzy na Ukrainę, jemu nie są potrzebne ruiny jak i niechęć po takim ataku w śród ludności jemu wystarczy atak na Polskę tu będzie o wiele łatwiej nawet zostanie przywitany przez jurgielników z KO,PSL,SLD, a armia Polska , no cóż gorsza od Ukraińskiej, nieostrzelana i w razie ataku to 50 procent nie spełnia żadnych kryteriów aby być żołnierzem, a o to aby tak było zadba tuba propagandowa naszego ukochanego sojusznika TVN, z GW i Lisami na czele, już przygotowują grunt, poprzez negatywny przekaz w stosunku nie tylko do Polaków ale do Polskiego mundury, trzeba tylko pamiętać ,że jest to i było poparte wetem Prezydenta Duty w sprawie stacji TVN , która stanowi partię anty polską, a nie obiektywną telewizję.
Realista2022.01.29 9:40
To nastąpi dopiero po zimowej Olimpiadzie w Pekinie ,która zaczyna się już 4 lutego ...
Centralna Szkoła Prawnicza im. Teodora Duracza2022.01.29 9:33
piso-fronod-banderowskiego pierd***lenia ciąg dalszy zgodnie z żydowskim z planem NWO
Da, da , kacapie2022.01.29 11:12
Tak , tak , kacapie