Co znaczą słowa ,,Niepokalanie Poczęta'' - zdjęcie
08.12.19, 08:10Fot. via Wikipedia, CC 0

Co znaczą słowa ,,Niepokalanie Poczęta''

30

W święto Zwiastowania, 25 marca 1858 roku Bernadeta Soubirous słyszy z ust Pięknej Pani, która jej się objawiła wcześniej w grocie Masabielle piętnaście razy słowa: „Ja jest Niepokalanym Poczęciem”. Bernadetta była zaskoczona taką odpowiedzią, gdyż nie wiedziała, co znaczy to dziwne imię "Niepokalanie Poczęta". Nie zdążyła się jednak o nic więcej zapytać, ponieważ śliczna Pani zniknęła.

Bernadetta, usłyszawszy imię Pięknej Pani szybko pobiegła do proboszcza Peyramale'a, aby przekazać mu to dziwne imię, o które On już wcześniej wypytywał Bernadetę, gdy ta przyszła do niego z prośbą aby w miejscu Objawień postawić kaplicę, jednak wcześniej nie potrafiła podać imienia Pani. Aby go nie zapomnieć, w drodze ciągle powtarzała: "Niepokalanie Poczęta". Bernadetta, która podczas objawień ma 14 lat, i nie umie ani pisać, ani czytać nie mogła również wiedzieć, że 8 grudnia 1854 r. w Bazylice Watykańskiej został uroczyście ogłoszony przez papieża Piusa IX dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Kiedy proboszcz usłyszał z ust Bernadetty imię "Niepokalanie Poczęta", możemy sobie tylko wyobrazić jego zdziwienie. Wtedy zrozumiał, że Maryja użyła tego teologicznego określenia, które potwierdzało ogłoszony cztery lata wcześniej dogmat, o którym niepiśmienna Bernadetta nie mogła mieć jakiegokolwiek pojęcia. Tak brzmią uroczyste słowa dogmatu: (...) ogłaszamy, orzekamy i określamy, że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia – mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmogącego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego – została zachowana jako nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną, i dlatego wszyscy wierni powinni w nią wytrwale i bez wahania wierzyć”. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny został ogłoszony konstytucją apostolską Ineffabilis Deus 8 grudnia 1854 roku przez papieża Piusa IX. I śmiało możemy dodać, że Maryja sama potwierdziła tę prawdę poprzez słowa skierowane do Bernadetty Soubirous.

Orzeczenie wygłoszone przez Papieża Piusa IX było ex cathedra, co oznaczało odwołanie się do najwyższego stopnia autorytetu papieskiego i było długo oczekiwane przez Kościół, ponieważ z takim przekonaniem o Niepokalanym Poczęciu Maryi spotykamy się od początków Kościoła i wielu świętych mężów kościoła w swoim nauczaniu wyrażali w ten sposób swoje przekonanie. Np. św. Augustyn w kontekście sporu z pelagianami, którzy sprzeciwiali się prawdzie wiary o grzechu pierworodnym, uznawał, że Matka Chrystusa była wyłączona spod wpływu jakiegokolwiek grzechu. Gdy św. Biskup dowodził faktu powszechnego poddania ludzkości grzechowi – Maryja była dla niego oczywistym wyjątkiem. W „O naturze i łasce” pisał on:

Z wyłączeniem Najświętszej Dziewicy Maryi, wobec której – gdy mowa o grzechach – ze względu na cześć [należną] Panu nie chcę podejmować absolutnie żadnej dyskusji. Skąd bowiem możemy wiedzieć, jak ogromna łaska dla zwyciężenia wszystkiego, co dotyczy grzechu, została udzielona tej, która zasłużyła, by począć i porodzić Tego, o którym stwierdzono, że nie ma żadnego grzechu?

Jednak nie wszyscy pisarze i myśliciele chrześcijańscy opowiadali się z Niepokalanym Poczęciem. Zaskakuje fakt, że szczególny czciciel Maryi św. Bernard z Clairvaux, znany mistyk i teolog, uznawał, że należy odrzucić twierdzenia o niepokalanym poczęciu. Podobną opinię wyrażał św. Tomasz z Akwinu, który nie przyjmował niepokalanego poczęcia. Komentując nauczanie Augustyna zawarte w dziele O naturze i łasce, uznawał łaskę absolutnej, niepokalanej świętości Maryi, mającej źródło w Chrystusie i będącej odbiciem jego świętości. Łaska niepokalaności została, według tego doktora Kościoła, udzielona Maryi jeszcze przed jej narodzeniem, ale już po poczęciu.

Na ich tle wyróżnia się wielki obrońca Maryi i Jej Niepokalanego Poczęcia franciszkanin Jan Duns Szkot (zm. 1308), który w swym dziele Opus Oxoniense wprowadził pojęcie Chrystusa doskonałego Odkupiciela, twierdząc, że do doskonałości odkupienia należy całkowite zachowanie Marii od grzechu, także w momencie poczęcia.

Bulla Piusa IX nie opisuje, jak to się stało i na czym konkretnie polegała jej świętość. Definiuje jedynie od czego Maryja została ustrzeżona.

Dogmat o Niepokalanym Poczęci, podaję, że Maryja od momentu swego poczęcia została zachowana od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, po to by mogła wypełnić misję Matki Zbawiciela.

Słowa Bernadetty, spowodowały, że proboszcz zrozumiał, iż ma do czynienia z rzeczywistymi objawieniami Matki Bożej, a ta niepiśmienna czternastoletnia dziewczynka, w swojej prostocie i niewiedzy, stała się przekazicielką orędzia Niepokalanej Pani dla całego świata, a dziś na to miejsce przybywają miliony pielgrzymów i doświadczają Jej szczególnej opieki, tak jak to obiecała to Maryja przez Bernadettę. Widzimy, że Maryja objawiając się w różnych przez siebie wybranych miejscach, potwierdza naukę Chrystusowego Kościoła i szczególnie do ludzi wątpiących kieruje swoje Matczyne przesłanie przypominające, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych, nawet jeśli my ludzie nieraz nie potrafimy tego pojąć naszym ludzkim (ograniczonym) rozumem.

o. dr Zdzisław Świniarski SSCC (Sercanin Biały)

 

Komentarze (30):

antek.b2019.12.8 20:49
Dlaczego oni zawsze objawiają się niepiśmiennym pastuchom,czy tam w niebie nie uczą logiki?gdyby to spotkało jakiegoś ogarniętego gościa, dajmy na to dziennikarza z aparatem,no to by chyba bardziej wiarygodne było,no nie?
***2019.12.8 21:21
Akurat, Stwórca będzie robił co się tobie podoba. "... a choćby i umarli z grobów powstali.....to nie uwierzą."
Małgorzata.2019.12.8 14:10
Jak mój chłop wrócił z zagranicy po 3 latach, to mu powiedziałam, że te roczne bliżniaki, to z Niepokalanego Poczęcia są.!!!
andrzejhahn32019.12.8 15:50
dobrego masz faceta
andrzejhahn32019.12.8 14:10
ta maryjka i niepokalana ta co byla bardzo goscinna w kroczu......ta wasza maryjka nie zawsze dziewica ma tyle z tym wspolnego co stara prostytutka z dziewictwem
zych.. 2019.12.8 12:11
Opowiem Wam bajkę jak kot palił fajkę,a kocica.........
Felek2019.12.8 11:53
To przeciez takie proste, jak mozna tego nie rozumiec ?! Nie mamy zadnych dowodow ale operamy sie na historii spisanej dziesiatki wiekow temu i objawnieach jakis wiejskich dzieci. To ma sens!
instruktor.2019.12.8 11:46
Lubie takie tlumaczenia. Jak w instrukcji pralki.
Podróżnik2019.12.8 10:19
W artykule są pewne nieścisłości. Papież, w 1854 roku, nie mógł ogłosić dogmatu ex-cathedra gdyż to prawo było mu dane dopiero na Soborze Watykańskim I w 1870 roku. To właśnie oburzenie i szok spowodowany dekretem z 1854 roku doprowadziły do zwołania Soboru, pierwszego od 300 lat. Na tym soborze dogmat był jeszcze raz, oficjalnie przegłosowany. Główna debata była jednak na temat nieomylności, to jest prawa papieża do ogłaszania dogmatów bez wcześniejszego potwierdzenia ich przez sobór. I to jest historyczny kontekst objawienia z 1858 roku. Autor zdaje się sugerować że Matka Boska śledziła debaty teologiczne przez 1500 lat i nagle postanowiła się wypowiedzieć na ten temat, po tym jak papież w końcu zdecydował się zająć stanowisko w tej sprawie."Po tym" jest tu kluczowym słowem. Nie znane są wyroki boskie; dziwne że Matka Boska nie "zabrała głosu" w sprawie Niepokalanego Poczęcia kiedy naprawdę istniało zainteresowanie tym problemem. Około roku1488 w Rzymie, pod okiem papieża, odbyła sie wieka debata aby rozstrzygnąć tą kwestię. Franciszkanie (za) i Dominikanie (przeciw) starli się i dyskutowali do woli. Gdyby słowa mogły zabijać to trup ścieliłby się gęsto. Po wysłuchaniu wszystkich argumentów papież jednak nie wydał wyroku, ale zabronił, pod karą ekskomuniki, dalszych dyskusji.
Styki2019.12.8 11:46
Z przykroscia stwierdzam , ze nikt nie zrozumial o czym jest ta notka, nö moze tylko JS wie o czym pisze.
leszczyna2019.12.8 20:33
Nie tylko JS. Ja też.
Urszula2019.12.8 23:27
Wszelkie dogmaty właśnie tak powstają - jest przedstawiony problem, potem jest głosowanie i jak uzyska większość to dogmat zostaje przyjęty, a głupiemu ludowi się tłumaczy, że to z Ducha św. się wzięło. To samo robią świadkowie Jehowy. Któryś z ciała Kierowniczego dostaje problem do rozwikłania, potem go referuje na zebraniu i problem albo przejdzie albo nie przejdzie, a decydujące zdanie ma prezes. Głupim wyznawcom tłumaczy się, że wszystko odbyło się przy pomocy gorącej modlitwy i wtedy bracia otrzymali tzw. "nowe światło" i włączyli nowy dogmat do wierzenia.
JS2019.12.8 9:06
Kiedyś, nawet gdyby w ciele Maryi został poczęty Jezus, nie mogłem uwierzyć, że Maryja mogła po urodzeni Zbawiciela pozostać nadal dziewicą. Nie mieściło mi się to po ludzku w głowie. Ale wtedy tylko tyle wiedziałem. Po przeczytaniu objawienia danego bł. Emmerich, nie mam już żadnych wątpliwości, że ciało Matki Boże było nienaruszone. Dlaczego ? Poród Pana Jezusa nie był ziemskim porodem. Dzieciątko przeniknęło przez łono Maryi. Takie są Boże "technologie". Najwspanialsze ! Szkoda, że nie mówi się o tym objawieniu w kościołach. Wielu ludzi nawróciło by się prawdziwie, poznało więcej prawdy w szerszej niż to podają Ewangelie, perspektywie. Króluj nam Chryste Pozdr.
Zenon Wydymaniec.. 2019.12.8 9:10
Ta Boża technologia jest genialna, takiej to nawet w Japonii nie mają.!!!!!!!!!!!!
JS2019.12.8 14:45
Dziękuję Bogu, że nie urodziłem się w Japonii ! Pozdr.
man.of.Stagira2019.12.8 9:12
Dzieciątko teleportowało się z błogosławionego łona na zewnątrz! pewnie Jezusek jeszcze nie sr ał ani mu się "nie ulewało"...
Podróżnik2019.12.8 10:21
Niepokalane poczęcie nie ma nic wspólnego z dziewictwem. Po jest kwestia dotycząca grzechu pierworodnego.
Styki2019.12.8 12:20
Nie tlumacz im bo to slepi prowadzacy slepych.
JS2019.12.8 14:51
Dla Boga NIE MA NIC NIEMOŻLIWEGO. U podstaw Jego działania leży wiedza i nauki dla ludzkiego rozumu nie do pojęcia. Weźmy fizykę kwantową. Obiekt może mieć stan jest i go nie ma, równocześnie, 0 i 1 jednocześnie. Może mieć jednocześnie dwie temperatury. Pozdr.
@JS2019.12.8 13:53
Bez przesady, bo się tylko ośmieszasz.
JS2019.12.8 14:52
Niech się śmieją ze mnie :-D Wiem co piszę. Pozdr.
Zenon Wydymaniec.. 2019.12.8 8:42
Czy dziecko Tymoteuszka, synusia Beci, tez jest wynikiem Niepokalanego Poczęcia?! To Babcię, zwaną również BROCHA, na ołtarze wyniosą?! PS. Tymek jak tam na urlopie?
Zosia.. 2019.12.8 8:35
Bernadeta miała 14 lat, nie umiała czytać ani pisać, to zupełnie jak ELEKTORAT PIS.!!!!!!!!!
Ewa2019.12.8 11:53
Zosiu, skąd to szyderstwo wobec ludzi myślących inaczej? Czyżby ktoś skrzywdził Cię w dzieciństwie? Mam nadzieję, że dziś nikt Cię tak nie traktuje. I tego Ci życzę. Miłego dnia :)
man.of.Stagira2019.12.8 8:33
Matka Chrystusa była wyłączona spod wpływu jakiegokolwiek grzechu... co za bzdury! Nawet Jezus grzeszył!
Stefania Łatwa. 2019.12.8 8:30
To z trzema naraz to jest: Niepokalane Poczęcie?!!!!
Sutener Krakowski Marian B. 2019.12.8 8:26
Przecież wiadomo, że to BÓG był prekursorem In vitro.!!!!!!!!!!!!!!!
ToJa2019.12.8 9:37
Poczęcie dokonało się w łonie Matki Najświętszej, nie w laboratorium.
Jerzy K.2019.12.8 13:14
Czy wiadomo jest, jak to poczęcie wyglądało technicznie? Był plemnik? Czy jakiś inny nośnik kodu genetycznego?
Ura-Bura - syn Baby Jagi2019.12.8 8:20
In vitro ??????