Cela plus! 20 lat temu wyłudzili aż 9 mln zł - akt oskarżenia trafił właśnie do sądu - zdjęcie
21.09.21, 17:17fot. pixabay.com/pxhere.com

Cela plus! 20 lat temu wyłudzili aż 9 mln zł - akt oskarżenia trafił właśnie do sądu

9

Policjanci z KWP w Katowicach zwalczający przestępczość gospodarczą zakończyli właśnie postępowanie w sprawie działalności zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się licznymi oszustwami i „praniem pieniędzy”. Po 20 latach ukrywania się w Szwecji głównego z podejrzanych, został on tam namierzony, zatrzymany i deportowany do Polski. Teraz akt oskarżenia trafił do sądu.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zakończyli ostatni wątek postępowania przeciwko podejrzanym o szereg oszustw na szkodę wielu podmiotów z terenu całej Polski. Przedmiotem śledztwa była działalność zorganizowanej grupy mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko mieniu i obrotowi gospodarczemu. Członkowie grupy przejmowali zadłużone podmioty gospodarcze i wyprowadzali z nich następnie ich majątek. W głównej mierze chodziło o pewną sieć supermarketów i nieprawidłowości przy jej likwidacji oraz wyłudzenia mienia na szkodę kilkuset podmiotów gospodarczych na terenie całego kraju na kwotę aż 9 milionów złotych! Sprawcy brali m.in. na firmę towary, za które nigdy nie zapłacili kontrahentom.

Pierwotnie postępowanie prowadzone było od 2000 roku przez Komendę Miejską Policji w Katowicach, a następnie zostało przejęte do dalszego prowadzenia w 2004 roku przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach. Sprawa obejmowała łącznie 87 czynów, m.in. działalność w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa i „pranie pieniędzy”. Przez lata zatrzymano i przedstawiono zarzuty 40 osobom podejrzanym m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się licznymi oszustwami i „praniem pieniędzy”.

Zatrzymania uniknął jeden z podejrzanych, który wyjechał za granicę, gdzie, pomimo wszczęcia poszukiwań listem gończym, ukrywał się przez blisko 20 lat. Aż do 2020 roku, kiedy to już zapewne uwierzył, że uda mu się uniknąć kary.

Śledczy prowadzący postępowanie i sprawę poszukiwawczą jednak o nim nie zapomnieli. Uzyskane informacje pozwoliły na ustalenie kraju i miejsca pobytu poszukiwanego na terenie Królestwa Szwecji.

W 2020 roku, w wyniku międzynarodowej współpracy na podstawie europejskiego nakazu aresztowania, doszło do zatrzymania podejrzanego i wydania go polskim organom ścigania.

Po wykonaniu czynności procesowych, podczas których ogłoszono mu zarzuty i skierowano wniosek do sądu o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sędzia przychylił się do wniosku i podejrzany, do czasu zakończenia postępowania, oczekuje na rozprawę w areszcie śledczym.

Teraz akt oskarżenia trafił do sądu. Oskarżonemu grozi kara do 10 lat więzienia.


mp/policja.pl

Komentarze (9):

B522021.09.22 3:37
Nareszcie jest podwyżka dla Mundurowych oczywista oczywistość. Teraz nie będą podskakiwać i będą nadal spokojnie bronić pisi rząd.Podwyżka wynagrodzenia o 500 zł "na rękę" znalazła się w pakiecie propozycji, który MSWiA przedstawiło policjantom. Wiceszef tego resortu Maciej Wąsik powiadomił we wtorek, że policyjni związkowcy przyjęli propozycję. Mundurowi odstąpili od planów organizacji protestu.
JANOSIK2021.09.21 21:02
Bogu dziekuje ze nie mieszkam juz w Polsce.20 lat temu wyludzili 9 mln zl. I kto to zapaci ? no ci co zostali, a ostatni niech zgasi swiatlo.Pozdro
KASTA2021.09.21 19:01
To nie było żadne wyłudzenie tylko ROZTARGNIENIE ...
ceramik2021.09.21 18:40
Sędzia przychylił się do wniosku? Czyli jest już jakiś sędzie nie obrzezany?
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.09.21 18:27
tylko 9 mln.? może czas na respiratory czy wybory kopertowe, by to wyjaśnić tam wchodziły w grę większe pieniądze a złodzieje nadal na wolności!
Po 11 ... żydek skürwysynek pisze CYT.:2021.09.21 18:00
"Współpraca z naszymi słowiańskimi sąsiadami układa się rewelacyjnie, niemal jak za tego drugiego durnia Kalkstaina co to mordę na brzozie rozpieprzył. Można by rzec, że obecne pisowskie kundle wypełniają "testament "profesora" Leśka Kalkstaina" !!!" - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Nic dziwnego, że takie żydki skürwysynki jak Hertrich-Woleński, J. Hartman czy Juruś Urban stanowili dowództwo Sonderkommando przy komorach i piecach. Taki HEJT to nakaz ich Talmudu i Torah.
Po 11 ...2021.09.21 17:42
Przypominam, że okresy przedawnienia przestępstw gospodarczych generalnie wynoszą pięć lat. Po przedstawieniu zarzutów czas ten wydłuża się o kolejnych pięć lat. W celach edukacyjnych podam okresy przedawnień innych przestępstw: 30 lat– gdy czyn stanowi zbrodnię zabójstwa, 20 – gdy czyn stanowi inną zbrodnię, 15 – gdy czyn stanowi występek zagrożony karą więzienia przekraczającą pięć lat, 10 – gdy czyn stanowi występek zagrożony karą więzienia przekraczającą trzy lata, 5 – gdy chodzi o pozostałe występki.
Tylko PO PRAWDZIWE POLSKIE, nie RUSKO-NIEMIECKIE2021.09.21 20:55
Ależ to DZIADOSTWO. PRZEDAWNIENIE?? JAKIE PRZEDAWNIENIE. ŚCIGAĆ do KOŃCA ich PSIEGO ŻYWOTA. ZŁODZIEJ nie powinien nawet pomyśleć o jakimś przedawnieniu. No można jednak określić okres przedawnienia, aby było DEMOKRATYCZNIE. PRZEDAWNIENIE NASTĘPUJE PO 250 LATACH, chyba, że to będzie złodziejstwo, to powinno nigdy nie być przedawnione, a przestępstwem powinni być objęci najbliżsi z rodziny. tak jak było w CCCP-e.
MACIEJ2021.09.21 23:35
TE PRZEDAWNIENIA MAJA MIEJSCE GDY NIE ZOSTALO WSZCZETE SLEDZTWO.