W czasie pontyfikatu papieża Franciszka Stolica Apostolska wyraźnie stawia prawo do migracji obywateli państw Bliskiego Wschodu ponad prawem do bezpieczeństwa obywateli państw europejskich. Nie dziwi więc, że oczerniający funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej film „Zielona Granica” zyskał uznanie organizatorów rzymskiego festiwalu filmowego Tertio Millennio organizowanego pod patronatem Dykasterii ds. Komunikacji Stolicy Apostolskiej i Dykasterii ds. Kultury i Edukacji.

13 listopada Agnieszka Holland odbierze w filmotece watykańskiej nagrodę Fuoricampo. Otrzyma ją, ponieważ w ocenie organizatorów Tertio Millennio Film Fest „Zielona Granica” to film, który najlepiej potrafił „wskrzesić i wyrazić poszukiwanie najgłębszego sensu życia oraz wstrząsnąć sumieniami poprzez ujawnienie tego, co w cieniu i wydobycie na światło tego, co można odkryć w ludzkiej duszy poza ekranem”.

Co wyjątkowo znamienne, szkalujący polski mundur film zostanie nagrodzony na festiwalu, który powstał w 1997 roku z inicjatywy polskiego papieża św. Jana Pawła II.