Podczas spotkania z chińskim premierem Li Qiangiem polski prezydent przypomniał, że jedna z jego pierwszych wizyt zagranicznych po objęciu urzędu prezydenta miała miejsce właśnie w Chinach. Dodając, że rozpoczyna właśnie ostatni rok swojego kandydowania, powiedział:

[…] cieszę się, że również ta podróż tutaj ma miejsce, bo dla mnie to jest element domknięcia procesu budowania współpracy pomiędzy naszymi państwami”.

Andrzej Duda wskazał, że w tym roku mija 75 lat od momentu ustanowienia relacji dyplomatycznych między Polską a Chinami i przez cały ten okres były one bardzo dobre. Dodawał też, że:

Zależy mi ogromnie na tym, żeby wichry historyczne i wszystkie trudne dla nas w Europie sytuacje wojenne, które mają dzisiaj miejsce, aby one nie zaburzyły idei współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Chinami”.

Wskazał, że chodzi między innymi o wzajemny import i eksport. Z kolei premier Li podkreślił, że Polska i Chiny mimo dużych odległości geograficznych cieszą się przyjaźnią, a relacje dyplomatyczne wciąż są pogłębiane. Zauważył, że w 2023 roku wymiana handlowa wyniosła aż 42 mld dolarów i była dwukrotnie wyższa od tej sprzed ośmiu lat.

Zapewnił on, że Chiny będą rozwijać tę przyjaźń i zwiększać zaufanie polityczne, szukając również postępu w strategicznym partnerstwie, aby współpraca ta przyniosła jeszcze więcej rezultatów.