W liście skierowanym do szefa rządu, prezes TK przypomniał, że zgodnie z art. 190 ust. 2 Konstytucji RP oraz ustawą o ogłaszaniu aktów normatywnych, orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego podlegają natychmiastowej publikacji w Dzienniku Ustaw oraz Monitorze Polskim. „Uporczywe niepublikowanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego stanowi poważne naruszenie przepisów konstytucyjnych” – ostrzegł Święczkowski. Wskazał również, że trzykrotne pisma wysłane do kierownictwa Rządowego Centrum Legislacji, domagające się publikacji orzeczeń, nie przyniosły skutku.

„Przypominam, że zgodnie z art. 190 ust. 2 Konstytucji, orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego muszą zostać ogłoszone niezwłocznie. Niestety, wciąż nie ogłoszono 22 wyroków wydanych w 2024 roku. To sytuacja, która nie może pozostać bez reakcji” – napisał prezes Trybunału, dodając, że brak publikacji stanowi naruszenie fundamentalnych zasad praworządności.

W tym kontekście, Święczkowski zwrócił się również do marszałka Sejmu Szymona Hołowni z apelami dotyczącymi obsadzenia wolnych stanowisk w Trybunale Konstytucyjnym, których kadencje wygasły w grudniu 2024 roku. „Brak obsady stanowisk sędziów Trybunału Konstytucyjnego jest nie tylko niedopuszczalny, ale może prowadzić do dalszego osłabienia instytucji konstytucyjnych w Polsce” – zaznaczył prezes.

Święczkowski w swoim liście do Hołowni przypomniał także o konstytucyjnej odpowiedzialności Sejmu za wybór nowych sędziów, a także wskazał na problemy związane z obstrukcją procedury wyborczej. Jego zdaniem, nieobsadzenie stanowisk jest sprzeczne z art. 194 ust. 1 Konstytucji RP, który stanowi, że Trybunał Konstytucyjny powinien składać się z 15 sędziów, wybranych przez Sejm.

Pełna treść pisma - CZYTAJ.