Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova została zapytana w czasie posiedzenia komisji LIBE, czy nowelizacja ustawy o SN wypełnia warunki określone w polskim KPO.

- „Nie, nie wypełnia”

- stwierdziła.

- „Polska będzie musiała zastanowić się nad tymi warunkami i jeśli nie będzie wystarczającej reakcji w prawnie wiążących przepisach dotyczących polskich sędziów, które odpowiadają warunkom z kamieni milowych, nie wypłacimy pieniędzy. Ale powtarzam jedynie to, co szefowa Komisji (Ursula van der Leyen) już powiedziała”

- dodała.

O jej wypowiedź na konferencji prasowej dziennikarze pytali premiera Mateusza Morawieckiego.

- „Co do różnego rodzaju wskaźników i celów do wykonania, tak jak powiedziałem – wraz z Umową Partnerstwa mamy pewne wskaźniki i cele do wykonania. Podobnie w Krajowym Planie Odbudowy - Polska i wszystkie inne kraje członkowskie Unii Europejskiej mają wskaźniki i cele do wykonania. Jedne wskaźniki wykonuje się w 100 procentach, inne trochę mniej – wtedy następuje proces dyskusji i negocjacji z Komisją Europejską”

- wyjaśnił szef rządu.

Zaznaczył przy tym, że obecnie, w związku z rosyjską agresją, Europa potrzebuje „jedności i wspólnego frontu”.

- „Jak ktoś po aptekarsku będzie chciał mierzyć wskaźniki i cele, to oczywiście, że coś tam może nie pasować, ale my będziemy walczyli o swoje racji. Ja jestem dobrej myśli, że na przełomie tego i przyszłego roku pierwsze środki – nie tylko z Umowy Partnerstwa, ale także z Krajowego Planu Odbudowy – pojawią się na konkretne programy w Rzeczpospolite”

- oświadczył.