Szef ukraińskiego rządu podkreślił na konferencji w Szwajcarii, że odbudowa Ukrainy będzie dla międzynarodowych partnerów okazją do „wykazania się swoim doświadczeniem i wiedzą, jak budować nowe otoczenie w zniszczonych i uszkodzonych miastach i wsiach”. Zaprezentowany przez premiera plan odbudowy został podzielony na trzy główne filary. Pierwszy dotyczy błyskawicznej odbudowy infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania obywateli. Drugi filar to odbudowa szpitali, szkół i tymczasowych budynków mieszkalnych. Na ostatni etap składa się długoterminowa transformacja kraju. Polityk podkreślał przy tym, że głównym finansowaniem odbudowy powinny być środki skonfiskowane Rosji i rosyjskim oligarchom.

Premier Shmyhal zaprezentował mapę, wedle której Polska i Włochy mają odegrać kluczową rolę w odbudowie obwodu donieckiego.

Wspólną deklarację dotyczącą odbudowy Ukrainy w szwajcarskim Lugano podpisali przedstawiciele ponad 40 krajów i 20 organizacji międzynarodowych, którzy zobowiązali się wesprzeć Ukrainę w „drodze odbudowy i do członkostwa w Unii Europejskiej”.

Polskę na konferencji „Ramy mądrego i zrównoważonego procesu odbudowy Ukrainy” reprezentował wicepremier Piotr Gliński, który zapewnił o gotowości naszego kraju do „odegrania aktywnej roli w odbudowie Ukrainy”. Zadeklarował współpracę na poziomie rządowym, regionalnym i pozarządowym.