Ceny OC w 2023 roku – czego mogą spodziewać się kierowcy?

Podwyżki cen ubezpieczeń samochodowych to nic nowego. Wahania na tym rynku są czymś tak powszechnym, że kierowcy czasem nie zwracają na nie uwagi, wiedząc, że najpewniej w bardzo krótkim czasie sytuacja wróci do normy. Niestety, coraz częściej słyszy się, że 2023 rok może wyjątkowo wdać się we znaki osobom szukającym najtańszego ubezpieczenia dla auta, gdyż nałożyło się na siebie kilka czynników wpływających na wzrost cen polis komunikacyjnych. 

O jakich czynnikach mowa?

  • Galopująca inflacja – pomimo zapewnień rządzących, inflacja wciąż pędzi, a wraz z nią rosną ceny wszystkich towarów i usług. Drożejące części, przerwy w łańcuchach dostaw i wysokie koszty ludzkie sprawiają, że wypłacanie odszkodowań staje się coraz mniej opłacalne dla ubezpieczycieli.

  • Zwiększenie dostępu towarzystw ubezpieczeniowych do informacji o kierowcach – dzięki nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym od 17. czerwca 2022 roku ubezpieczyciele mają wgląd do policyjnej bazy kierowców. Mogą więc sprawdzać w niej przewinienia, o których wcześniej nie mieli pojęcia, jak np. mandaty za przekroczenie prędkości lub jazdę do alkoholu. 

  • Rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego – w związku z powyższymi kwestiami, KFN rekomenduje podwyższenie cen ubezpieczeń samochodowych. Jest to motywowane dobrem tak towarzystw, jak i klientów korzystających z ich usług.

Rosnące ceny ubezpieczeń samochodowych w oczach ekspertów

Przypuszczenia kierowców nie są pozbawione sensu. Wręcz przeciwnie – znajdują potwierdzenie w opiniach ekspertów z branży ubezpieczeniowej, na których zdaniu można polegać. Jednym z nich jest Michał Daniluk, Prezes Zarządu Punta, który w nadchodzących podwyżkach cen ubezpieczeń samochodowych widzi jednak jeden pozytywny aspekt, na który nie zwróci uwagi przeciętny kierowca: 

Przewidywana karuzela kadrowa w towarzystwach ma szansę posłużyć jako zapalnik zmian, których rynek, również reputacyjnie, oczekuje. Czy z tej szansy skorzystamy? Czas pokaże. komentuje M. Daniluk.

Gdzie można kupić najtańsze OC?

Biorąc pod uwagę powyższe przesłanki, od nowego roku zyskasz jeszcze więcej powodów do szukania korzystnych cenowo polis komunikacyjnych. Miejscem, w którym warto rozpocząć poszukiwania taniego ubezpieczenia OC, jest porównywarka online. 

Narzędzie umożliwia zestawienie w jednej tabeli ofert od różnych towarzystw. Dzięki temu możesz porównać je samodzielnie, bez nawiązywania kontaktu z agentem i wychodzenia z domu. Gdy już znajdziesz najtańsze OC, możesz je od razu kupić przez internet. Zakupu dokonasz w zaledwie kilka minut i o dowolnej porze doby, a ochrona ubezpieczeniowa zostanie uruchomiona natychmiast, jeśli tylko tego potrzebujesz.

Źródła: 

Miasta, ludzie pojazdy – raport Punkta. Ubezpieczenia motoryzacyjne w III kwartale 2022 r.: https://punkta.pl/app/uploads/2022/10/miasta_ludzie_pojazdy_raport_punkta-1.pdf