37 rocznica śmierci maturzysty Grzegorz Przemyka, zamordowanego przez komunistyczną Milicję Obywatelską - zdjęcie
14.05.20, 09:07

37 rocznica śmierci maturzysty Grzegorz Przemyka, zamordowanego przez komunistyczną Milicję Obywatelską

4

14 maja 1983 w szpitalu zmarł 19-letni maturzysta Grzegorz Przemyk, pobity dwa dni wcześniej przez funkcjonariuszy MO w komisariacie przy ul. Jezuickiej na Starym Mieście w Warszawie.

Jak mówiła przed sądem matka Grzegorza Przemyka, Barbara Sadowska:

"Zobaczyłam Grzesia leżącego bokiem na kozetce, chronił brzuch. Kucnęłam przy nim i zaczęłam pytać, co się stało. Zobaczyłam, że jest nieprzytomny, nie odpowiadał mi, nie poznawał mnie. W tym momencie poczułam, że stoi za mną mężczyzna, który wręczył mi jakiś papier. To było skierowanie do szpitala psychiatrycznego. Tekst, który widniał na tym skierowaniu w niczym nie przypominał wywiadu lekarskiego. Zobaczyłam zdanie, że na komendzie milicji nie wykonywał poleceń. Nie wyraziłam zgody na zabranie syna do szpitala psychiatrycznego. Przełożono Grzesia na nosze. Jeszcze zobaczyłam, że z buzi wyciekała mu ślina z krwią, ale nie zdawałam sobie sprawy z tego, co tak naprawdę się stało i jak poważny jest stan mojego dziecka."

W 1984 r. gen. Czesław Kiszczak przyznał nagrody pieniężne funkcjonariuszom MSW za "ujawnienia wobec opinii publicznej rzeczywistej prawdy". Wówczas sąd uwolnił od zarzutu pobicia chłopaka dwóch milicjantów: Ireneusza K. i Arkadiusza Denkiewicza - dyżurnego komisariatu MO z ul. Jezuickiej. Na 2 i 2,5 roku więzienia skazani zostali dwaj sanitariusze, którzy wieźli Przemyka z komisariatu do szpitala.

Również lekarką Barbara Makowska – Witkowska została wplątana w sprawę śmierci. Mimo że kobieta nie miała nic wspólnego z tym tragicznym zdarzeniem przesiedziała w więzieniu trzynaście miesięcy.

W lipcu 2010 r. Sąd Najwyższy uznał za przedawnione śmiertelne pobicie Przemyka.

g

Komentarze (4):

Maciej2020.05.14 11:59
Ręka rękę - MYJE !!!!!!!
krzyztof lipkp2020.05.14 10:58
dokąd będziemy udawać, że NIC się nie stało. dokąd. POLACY PRZETRZEJCIE OCZY
jula2020.05.14 10:00
Wszyscy którzy mówią cokolwiek aprobującego PRL są współodpowiedzialni za tą śmierć, za zmowę milczenia, za zbrodnię sądową. Mordy założycielskie III RP: Zamordowanie bł. ks. Jerzego Popiełuszki Zamordowanie Grzegorz Przemyka Zamordowanie ks. Zycha Zamordowanie ks. Suchowolca Wszystko na naszych oczach w III RP,która nic nie zrobiła dla ukarania sprawców. Wszyscy co się fraternizowali (bez względu na motywację) z mordercami mają krew na rękach tak samo jak sprawcy i mocodawcy. Mord to mord, bez udawania, że błąd czy efekt napięcia nerwowego,bez bzdur w szpachlowaniu morderstw.
tęczowa lewacka debilizacja2020.05.14 9:37
kiszczak to przecież człowiek honoru, pewien adaś za niego ręczył.