Ważna deklaracja premiera Litwy: Będziemy wspierać Polskę w sporze z KE
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się dziś z szefem litewskiego rządu, Sauliusem Skvernelisem. Podczas wspólnej konferencji prasowej padły ważne deklaracje.
Tag
Wszystkie artykuły powiązane z tagiem ue.
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się dziś z szefem litewskiego rządu, Sauliusem Skvernelisem. Podczas wspólnej konferencji prasowej padły ważne deklaracje.
„W ramach Parlamentu Europejskiego jest taka grupa "szturmowa" i te "szturmówki" dzierżą polskie europosłanki z Platformy Obywatelskiej” - powiedział dziś szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
Wiemy już którzy europosłowie Platformy Obywatelskiej głosowali za uchwaloną dziś przez Parlament Europejski rezolucją popierającą działania Komisji Europejskiej w sprawie praworządności w Polsce.
Posłowie Parlamentu Europejskiego zagłosowali za rezolucją popierającą Komisję Europejską w jej procedurze przeciwko Polsce. Chodzi o rzekome naruszanie praworządności przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Procedura może teoretycznie skończyć się odebraniem Polsce głosu na forum Rady Europy. Za rezolucją zagłosowało 422 eurodeputowanych, przeciwko zaledwie 147. Od głosu wstrzymało się 48.
1. Wczoraj na nieformalnym spotkaniu szefów 27 rządów państw Unii Europejskiej (bez W. Brytanii) w Brukseli najważniejszym punktem obrad był kształt przyszłego budżetu na lata 2021-2027.
„Wieloletni budżet UE musi być oparty o zdrowy, dobry kompromis. Polska jest gotowa do tego kompromisu” - mówił premier Mateusz Morawiecki przed nieformalnym szczytem UE w Brukseli.
1. Dzisiaj w Brukseli odbędzie się nieformalne posiedzenie Rady Europejskiej, ale w gronie tylko 27 przywódców krajów członkowskich (bez W. Brytanii), ponieważ agenda będzie dotyczyć przyszłości Unii Europejskiej.
Unijny Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu zarzuca Polsce złamanie przepisów w sprawie jakości powietrza. Chodzi naturalnie o smog.
„Bardzo cieszy mnie ta rezolucja parlamentu węgierskiego, bo ona pokazuje jednoznacznie, że nie będzie mowy o żadnych sankcjach wobec Polski” - powiedziała dziś wicemarszałek Sejmu i rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek.
Dziś węgierski parlament opowiedział się za rezolucją, która popiera Polskę wobec wywieranej przez Brukselę presji.
1. Premier Morawiecki przebywając w ostatni piątek i sobotę w Niemczech na zaproszenie kanclerz Angeli Merkel uczestniczył nie tylko w rozmowach międzyrządowych, ale także wygłosił wykład w Fundacji Koerbera w Berlinie i wziął udział w dorocznej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.
„Mimo afery z nowelizacją ustawy o IPN i sporu z Izraelem, a nawet z USA, nie ma ważniejszego kierunku polskiej polityki zagranicznej” - pisze w swoim felietonie na stronach internetowych "Rzeczpospolitej" Andrzej Talaga, odnosząc się do spotkania premiera Morawieckiego z kanclerz Angelą Merkel w Berlinie.
Unijny komisarz ds. budżetu Guenther Oettinger poinformował dziś, że trwają już prac nad regulacjami, które mają uzależnić wypłatę środków unijnych od stanu praworządności w państwie członkowskim.
Doprawdy nie tylko „Czarneckigate” to temat, którym żyją europarlamentarzyści. W powodzi różnych rezolucji, które są ważne albo mniej ważne, zapadają decyzje naprawdę kluczowe. Na przykład te stricte polityczne dotyczące podziału mandatów po Brytyjczykach, którzy, chcąc nie chcąc, żegnają się z Unią Europejską.
Tomasz Wandas, Fronda.pl: Premier powiedział pod koniec stycznia w wywiadzie dla RMF24, że jeśli podczas spotkania z kanclerz Merkel pojawią się „trudne tematy”, to ani on, ani kanclerz Merkel, nie będą ich unikać. Premier Mateusz Morawiecki złoży w piątek wizytę w Berlinie i spotka się z kanclerz. Jakie trudne tematy przed nimi? Czy politycy odnajdą konsensus?