Kategoria

Świat

Sekcja: Świat

(fot.youtube)

Izrael i Żydzi

Naczelny rabin Polski odrzuca zaproszenie ministra. ,,To osobista zniewaga''

Naczelny rabin Polski, Michael Schudrich odrzucił zaproszenie ministra Jana Józefa Kasprzyka, szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych na uroczystości obchodów 75. rocznicy powołania Brygady Świętokrzyskiej. Według niego wysłanie takiego zaproszenia, to "osobista zniewaga". W niedzielę mają odbyć się rocznicowe obchody związane z powstaniem Brygady Świętokrzyskiej. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda. Minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wysłał specjalne zaproszenie naczelnemu rabinowi Polski, Michaelowi Schudrichowi. Schudrich odesłał jednak zaproszenie i odmówił udziału w obchodach. Jego oświadczenie opublikowała na stronie internetowej "Gazeta Wyborcza". "Odsyłam Panu otrzymane zaproszenie na uroczystości pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, z okazji 75. rocznicy powołania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Zorganizowanie tych uroczystości znieważa pamięć

Fot. Pixabay, CC 0

Niemcy

Niemcy: Co piąty uczeń nie zna języka!

„To nie może się dobrze skończyć: co najmniej co piąty pierwszoklasista prawie nic nie rozumie po niemiecku” - alarmuje tabloid „Bild” powołując się na dane Niemieckiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Caritasu.

Zdj. Prawo i Sprawiedliwość, Flickr, CC BY SA 2.0

Unia Europejska

Von der Leyen zakopie 'rowy' między Brukselą a Budapesztem i Warszawą

„Von der Leyen już teraz ma inny dostęp do krajów Grupy Wyszehradzkiej niż jej poprzednik Jean-Claude Juncker. Budapeszt i Warszawa oczekują większego zrozumienia”-czytamy na łamach "Tagesspiegel". Według autora artykułu, Gerda Apenzellera, objęcie przez Ursulę von der Leyen stanowiska szefowej Komisji Europejskiej to szansa na nowe otwarcie w relacjach między Brukselą a Warszawą i Budapesztem, wzrost szans na "zasypanie rowów między Europą Wschodnią i Zachodnią".

(fot. youtube)

Niemcy

Niemcy nie radzą sobie z imigrantami. Bawarski minister: Stwarzają zagrożenie. Deportujmy!

- Teraz przyjeżdżają do nas ludzie z innych kręgów kulturowych. W krajach, z których pochodzą, niestosowanie przemocy nie jest tak oczywiste jak u nas. Należy to jasno stwierdzić: trafiają do nas osoby, które w sytuacji konfliktowej natychmiast sięgają po przemoc – mówił minister spraw wewnętrznych Bawarii Joachim Hermann w poniedziałkowym wywiadzie dla „Passauer Neue Presse”. Szef landowego MSW skrytykował w ten sposób politykę migracyjną Angeli Merkel.

(fot. screen)

Niemcy

Rzeź Woli. Niemcy czują wstyd. Celna riposta Gmyza

W 75 lat po Rzezi Woli, jednej z największych niemieckich zbrodni okresu II wojny światowej, wspomnienia powstańców warszawskich i świadków tamtej tragedii są wciąż żywe. Między 5 a 7 sierpnia Niemcy zabijali mieszkańców dzielnicy w masowych egzekucjach, mordowali rannych w szpitalach i dopuszczali się gwałtów. W ten sposób, według historyków, zginęło od 40 do 60 tys. osób. W sierpniu i wrześniu 1944 r. zginęło lub zostało zamordowanych około 180 tys. mieszkańców stolicy.

USA rozmieszczą nowe rakiety w Azji

USA

USA rozmieszczą nowe rakiety w Azji

Sekretarz obrony USA Mark Esper (na zdjęciu po lewej) powiedział, że Waszyngton planuje rozmieszczenie w niedługim czasie w Azji nowych rakiet średniego zasięgu typu ziemia-ziemia.

,,Bild'': Berlin stał się stolicą antysemityzmu

Niemcy

,,Bild'': Berlin stał się stolicą antysemityzmu

"Fala antysemityzmu w Niemczech urosła już do takich rozmiarów, że nie da się jej więcej ukrywać czy pomniejszać. Za naszą zachodnią granicą nienawiść do Żydów widoczna jest i na lewicy, i na prawicy. Największa jest jednak wśród tamtejszych muzułmanów. Niemieckie władze wciąż jednak starają się ukrywać korelację pomiędzy wzrostem liczby imigrantów a nasileniem tego zjawiska" - pisze na łamach TVP Info Petar Petrović, dziennikarz "Polskiego Radia".

Zdj. Tymon Markowski/MSZ (edytowane)

Niemcy

Czarnecki: Padły ważne słowa. Teraz czas na czyny

"Cieszę się, jak słyszę, że jeden z najważniejszych polityków w Niemczech mówi „Warszawa została zniszczona, ale nie została złamana” i, że następne pokolenia odbudowały ją po niemieckich zniszczeniach."-pisze Ryszard Czarnecki.

USA rozmieszczą rakiety w Azji. To rozwścieczy Putina

USA

USA rozmieszczą rakiety w Azji. To rozwścieczy Putina

Sekretarz obrony USA Mark Esper powiedział, że Waszyngton planuje rozmieszczenie w niedługim czasie w Azji nowych rakiet średniego zasięgu typu ziemia-ziemia. To właśnie liczbę rakiet średniego zasięgu, zdolnych do przenoszenia ładunków jądrowych, regulował traktat INF. Wczoraj USA wystąpiły z traktatu argumentując, że Rosja i tak od dawna go nie przestrzega. Poza tym, jak podkreślają amerykańscy politycy i analitycy, stroną traktatu nie są Chiny i nie były nim związane.