Za wiarę w Chrystusa odarto go ze skóry. Św. Bartłomiej, Apostoł - zdjęcie
24.08.20, 14:36(fot. wikipedia/Domena publiczna)

Za wiarę w Chrystusa odarto go ze skóry. Św. Bartłomiej, Apostoł

29

Święty Bartłomiej jest jednym z dwunastu Apostołów, których wybrał sobie Jezus spośród kilkudziesięciu uczniów.

W Ewangeliach spotykamy dwa imiona: Bartłomiej i Natanael. Synoptycy (Mateusz, Łukasz i Marek) używają nazwy pierwszej, natomiast Jan posługuje się imieniem drugim. Jednak według krytyki biblijnej i tradycji chodzi w tym wypadku o jedną i tę samą osobę. Jan pisze o Natanaelu jako o Apostole (J 1, 35-51; 21, 2). Ponadto akcentuje wyraźnie, że Natanaela łączyła przyjaźń z Filipem Apostołem, a synoptycy umieszczają Bartłomieja zawsze właśnie przy Filipie w katalogach Apostołów (Mt 10, 3; Mk 3, 18; Łk 6, 14). Co więcej, są oni nawet wymienieni ze spójnikiem "i": "Filip i Bartłomiej".

Aramejskie słowo Bartolmaj znaczy tyle, co "syn Tolmaja". Z tym imieniem spotykamy się w Biblii kilka razy (Joz 15, 14; 2 Sm 3, 3). Wyraz Natanael jest imieniem hebrajskim i znaczy tyle, co "Bóg dał" - byłby więc odpowiednikiem greckiego imienia Teodoros czy łacińskiego Deusdedit oraz polskiego Bogdan. Z imieniem Natanael spotykamy się w Piśmie świętym znacznie częściej (Lb 1, 8; 2, 5; 7, 18; 10, 15; 1 Krn 2, 14; 15, 24; 24, 6 i in.). Jeśli Bartłomiej jest tożsamy z Natanaelem, to jego imię brzmiałoby poprawnie: Natanael, bar Tholmai (Natanael, syn Tolmaja).

Synoptycy wymieniają imię św. Bartłomieja jedynie w katalogach Apostołów. Św. Jan podaje, że pochodził z Kany Galilejskiej. Szczegółowo zaś opisuje pierwsze spotkanie Natanaela z Chrystusem (J 1, 35-51), którego był naocznym świadkiem. To Filip, uczeń Pana Jezusa, późniejszy Apostoł, przyprowadził Natanaela do Chrystusa i dlatego zawsze w wykazie Apostołów Natanael znajduje się tuż za Filipem. Niektórzy uważają, że to właśnie na weselu Natanaela w Kanie był Chrystus z uczniami i Matką, gdzie na Jej prośbę dokonał pierwszego cudu.

Z opisu pierwszego spotkania wynika, że Natanael nie był zbyt pozytywnie nastawiony do mieszkańców Nazaretu. Kiedy jednak usłyszał słowa Chrystusa i poznał, że Chrystus przeniknął głębię jego wnętrza, serce i duszę, od razu zdecydowanie w Niego i Jemu uwierzył. Świadczy to o wielkiej prawości jego serca i otwarciu na działanie łaski Bożej. Odtąd już na zawsze pozostał przy Chrystusie. O Natanaelu św. Jan Ewangelista wspomina jeszcze raz - brał on udział w cudownym połowie ryb na jeziorze Genezaret po zmartwychwstaniu Chrystusa (J 21, 2-6).

Tradycja chrześcijańska ma niewiele do powiedzenia o św. Bartłomieju. Zainteresowanie innymi Apostołami jest znacznie większe, postać św. Bartłomieja jest raczej w cieniu. Pierwszy historyk Kościoła, św. Euzebiusz, pisze, że ok. roku 200 Pantenus znalazł w Indiach Ewangelię św. Mateusza. Wyraża przy tym przekonanie, że zaniósł ją tam właśnie św. Bartłomiej. Podobną wersję podaje św. Hieronim. Natomiast św. Rufin i Mojżesz z Horezmu są zdania, że św. Bartłomiej głosił naukę Chrystusa w Etiopii. Pseudo-Hieronim zaś twierdzi, że św. Bartłomiej apostołował w Arabii Saudyjskiej. Jeszcze inni są zdania, że św. Bartłomiej pracował wśród Partów i w Mezopotamii. Ta rozbieżność pokazuje, jak mało wiemy o losach Apostoła po Wniebowstąpieniu Pana Jezusa.

Z apokryfów o św. Bartłomieju zachowały się Ewangelia Bartłomieja i Apokalipsa Bartłomieja. Znamy je jednak w dość drobnych fragmentach. Zachował się również obszerniejszy apokryf Męka Bartłomieja Apostoła. Według niego Bartłomiej miał głosić Ewangelię w Armenii. Tam miał nawet nawrócić brata królewskiego - Polimniusza. Na rozkaz króla Armenii, Astiagesa, został pojmany w mieście Albanopolis, ukrzyżowany, a w końcu ścięty. Od św. Izydora (+ 636), biskupa Sewilli, rozpowszechniła się pogłoska, że św. Bartłomiej został odarty ze skóry. Stąd też został uznany za patrona rzeźników, garbarzy i introligatorów. Jako przypuszczalną datę śmierci Apostoła podaje się rok 70.

Zaraz po śmierci Bartłomiej odbierał cześć jako męczennik za wiarę Chrystusową. Dlatego i jego relikwie chroniono przed zniszczeniem. Około roku 410 biskup Maruta miał je przenieść z Albanopolis do Majafarquin, skąd przeniesiono je niedługo do Dare w Mezopotamii. Stamtąd zaś relikwie umieszczono w Anastazjopolis we Frygii w Azji Mniejszej ok. roku 507. Kiedy jednak najazdy barbarzyńców groziły zniszczeniem i profanacją, w roku 580 przewieziono je na Wyspy Liparyjskie, a w roku 838 do Benewentu. Obecnie znajdują się pod mensą głównego ołtarza tamtejszej katedry. Część tych relikwii została przeniesiona za panowania cesarza Ottona III do Rzymu. Władca ten wystawił bazylikę na Wyspie Tyberyjskiej (dla przechowania relikwii św. Wojciecha), do której to bazyliki sprowadzono potem relikwie Apostoła, zmieniając jej tytuł.

Kult św. Bartłomieja datuje się od V w. Grecy obchodzą jego uroczystość 11 czerwca, Ormianie 8 grudnia i 25 lutego, Etiopczycy 18 lipca i 20 listopada. Kościół łaciński święto Apostoła od wieku VIII obchodzi 24 sierpnia. W VI w. spotykamy już pierwszy kościół wzniesiony ku jego czci na wyspie Eolia. Piza, Wenecja, Pistoia i Foligno wystawiły mu okazałe świątynie. W Polsce kult św. Bartłomieja był niegdyś bardzo żywy - wystawiono ku jego czci na naszych ziemiach ponad 150 kościołów. Miał on nawet w Polsce swoje sanktuaria, np. w Polskich Łąkach koło Świecia, gdzie na odpust ściągały tłumy z daleka.

W ikonografii św. Bartłomiej jest przedstawiany w długiej tunice, przepasanej paskiem, czasami z anatomiczną precyzją jako muskularny mężczyzna. Bywa ukazywany ze ściągniętą z niego skórą. Jego atrybutami są: księga, nóż, zwój.

dam/brewiarz.pl

Komentarze (29):

espada2020.08.26 15:16
a dzisiaj ludzie narzekaja ze ktos im "narzuca" chodzenie do kosciola czy przestrzeganie przykazan. Widzicie roznice,drodzy wspolczesni "wierzacy"? ktory z was dzis odda zycie za Jezusa?no?ktory?
Anonim2020.08.24 19:24
Święty Bartłomieju módl się za tych blużnierców ,bo to biedni ludzie ,oby się nawrócili .
I dali się zabić2020.08.24 21:08
w imię wiary w małe niewidzialne różowe jednorożce? Przecież to głupota.
Szamasz2020.08.25 10:16
Nie oceniaj czy to głupota, prawdę poznasz po śmierci.
Nawet jeśli świadomość człowieka2020.08.26 0:03
istnieje poza ciałem, to co to miałoby mieć wspólnego z waszymi pielgrzymkami, kadzidłami, szatami liturgicznymi, relikwiarzami, wulgatą i tajnymi instrukcjami odnośnie postępowania z księżmi-pedofilami?
Anonim2020.08.24 18:34
Zginął przez swoją głupotę. Jak można dać się zabić za jakiegoś urojonego Boga i kłamliwa religie?
Seks kamerki2020.08.24 18:16
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.frircikvip.com.pl
A mogli mu pomachać "tęczową szmatą"2020.08.24 17:26
przed oczami. O ileż prościej, a jakże to dotkliwa tortura dla chrześcijan! https://www.fronda.pl/a/teczowa-flaga-i-piknik-przed-kosciolem-jest-reakcja-parafian-stop-przesladowaniu-chrzescijan,149123.html
Skąd poniżej tylu2020.08.24 16:10
dewiantów , ateistów i im podobnych liberalnych kanalii ??
Anonim2020.08.24 19:26
Bo gdzie święci to zaraz słudzy szatana się zjawiają ,opetańcy i wyją .
Jak głosi rodzinna historia;2020.08.24 16:09
moich chcieli przerobić na werbelek, ale główki mieli malutkie, więc zrobiono z nich mydełko - alle reines Jüdisches Fett,. Dla chłopców z Waffen SS.
Widzisz dziadziu?2020.08.24 17:40
Zostałeś właśnie ateistycznym dewiantem hehehe
Lecter2020.08.24 16:01
"...został odarty ze skóry. Stąd też został uznany za patrona ... i introligatorów". ROTFL ! :))
Pokaż Woleński, Hartman, Passent, Urban2020.08.24 15:13
jakim jesteś żydowskim bohaterem a nie żydowskim gajowym. Pisz o żydach w taki sposób w jaki piszesz o Polakach, katolikach o naszych obrządkach. Pośmiej się, wydrwij kaziroctwo wasze, kretyńską kabałę, tysiąc waszych "10 przykazań", idiotyczne zakazy, nakazy szabesowe, obrządki imbecyla z pejsami do ziemi, itp. itd.
Aga Dziedzic💘🏳️‍🌈2020.08.24 15:11
Z wiadomości tzw. govvno wartych, ale prawdziwych. .... Naukowcy z School of Veterinary Medicine w UC Davis przeprowadzili wielololetnie badania: Dlaczego koty pokazują ci doopę? Okazało się, że jest to o co podejrzewano koty od wieków. Koty tą "mową doopą" pokazują ich "włascicielom", że .... mają ich w doopie. Niemniej, naukowcy rozróżnili dwie grupy kotów "pokazicieli doopy"; jedna to "mam cię w doopie", druga, charakterystyczna dla tłustych kotów, to "pocałuj mnie w doope". Więc, jeżeli masz kota zwróć na to uwagę, czy kot ma cię "w doopie", czy chce abyś go "w doopę pocałował". Jeżeli nie masz kota, Fronda jest twoim "kotem" i pokazuje ci doopę albo mówi jednoznacznie, pocałuj mnie w doopę.
Po 11 ...2020.08.24 14:52
A obecnie zamiast obedrzeć za skóry ... ksiądz Mariusz W., który w latach 2014-2016 miał dopuścić się czynów pedofilskich wobec co najmniej 9 dziewczynek, usłyszał wyrok. Były wikariusz z parafii w Nowym Targu otrzymał 2,5 roku pozbawienia wolności. Karę spędzi jednak nie w więzieniu, a w specjalnym ośrodku terapeutycznym... https://wiadomosci.wp.pl/nowy-targ-ksiadz-pedofil-skazany-duchowny-uslyszal-wyrok-6546409914854080a
katolik2020.08.24 14:46
Synoptycy mają tyle do powiedzenia o św. Bartłomieju, a nie potrafią przewidzieć pogody mimo nowoczesnych narzędzi. To tylko pokazuje jak potężny i miłosierny jest Pan Bóg.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.24 14:57
skora ten wasz bogu tak uwielbia męczeństwo to czemu wniebowstąpienie maryjki nie odbyło się podczas gdyby to ją pierw zgwałcili we wszystkie dziewicze otwory jej ciała a później obdarli ze skóry?
Nimrodel2020.08.24 15:30
Wygrałeś internety, brawo!
Anonim2020.08.24 15:48
Niestety wcześniej Maryję zgwałcił Panbuk i po prostu nie było bata żeby ktoś ją kijem ruszył, każdy się brzydził. Ot zagadka rozwiązana.
Jadwiga2020.08.24 22:10
LECHU K...! DO RESZTY "SKRETYNIAŁY CHŁOPIE" ! ....BLUŻNISZ...! A TO OZNAKA, ŻE JESTEŚ--- DO RESZTY--OPĘTANYM -- PRZEZ ZŁEGO!...ŻADEN NORMALNY CZŁOWIEK TAK NIE NAPISAŁBY!...TO SĄ --OSTATNIE-- PODDRYGI -- SZATANA...! ON WIE , ---ŻE TO JEST JEGO BLISKI KONIEC.... DLATEGO... ZWIJA SIĘ ,... ABY JAK NAJWIĘCEJ TAKICH JAK TY ZNIEWOLIĆ! ...TY--- JESTEŚ TEGO ---DIABELSKIM PRZYKŁADEM!.....WIĘC NOSI CIĘ, ----JAK SŁYSZYSZ ......O JEZUSIE..., KTÓREGO ....WY .....ŻYDZI ....UKRZYŻOWALIŚCIE, ---O MARYI---NASZEJ --KRÓLOWEJ-- POLSKI I O JEJ --RÓŻAŃCU ...TZN. O WIELKIEJ BRONI NA SZATANA !.... NIEDŁUGO SIĘ PRZEKONASZ! ...BĘDZIE WTEDY: CIERP CIAŁO, COŚ CHCIAŁO...!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.24 14:43
miłosierny bogu nie pomógł najbliższemu przyjacielowi jezusa tylko się przyglądał jak go obdzierają ze skóry? kürwa jakiś nie źle pyerdolnięty sadysta z tego waszego boga!
Po 11 ...2020.08.24 15:01
Też mnie to dziwi. Bóg katolików to zwykły sadysta, torturował własnego syna (niektórzy twierdzą, że sam siebie) aby odkupić sam u siebie grzechy ludzi. Tak jakby nie można było wybaczyć inaczej, tak po prostu wybaczyć. Potem torturuje swoich własnych świętych j.w. Jestem pewien, że dla kochających go katolików, ma naszykowane po śmierci PIEKŁO. Taki plan wpisuje się idealnie w tą patologiczną osobowość.
Anonim2020.08.24 22:21
"Po 11..."... Naprawdę cię Lechu to dziwi, co piszesz ??? A co ty nam nie powiesz!!!? ... A MNIE NIE DZIWI ŻE SAM Z SOBĄ PISZESZ, NAWET TERAZ!..."kretynie..." przecież to są prawie wszystkie twoje wpisy!... Piszesz w diabelskim stylu, tylko ty pedziu tak robisz! Apages satanas!
Anonim2020.08.24 15:14
Gdybyś jeszcze chciał się dowiedzieć bo odpowiedzi na te i inne pytania są tylko rzadko kto chce je usłyszeć. Kościół ma 2000 lat historii i przez ten czas wiele tomów było napisanych na każde pytanie.
Rodryg2020.08.24 15:16
Każde dowolne kłamstwo da się podeprześ skończoną ilością innych kłamstw. I na to potrzebne było to 2000 lat :D
Po 11 ...2020.08.24 17:29
I nawet ty, po 2000 lat, setkach tomów itp ... ciągle nie potrafisz tego zrozumieć :)) Komedia...
Po 11 ...2020.08.24 17:36
W tych tomach jest o tym, że mordowanie, obdzieranie ze skóry i krzyżowanie o przejaw miłości boga. Nie pasuje? No właśnie, to, że nie pasuje to ... wielka tajemnica wiary :))) Generalnie jaja na resorach.
Anonim2020.08.24 19:31
Oni nie chcą poznać odpowiedzi ,oni tylko blużnić potrafią ,ale czy wierzą czy nie staną kiedyś przed Bogiem ,oby nawrócili się ,bo marny ich los ,Bóg jest cierpliwy,ale do czasu .