Już 61 lat na Jasnej Górze trwa nieprzerwana codzienna modlitwa w intencji sprawującego swój urząd apostolski papieża. To swoisty fenomen, bo nie ma drugiego takiego miejsca na świecie, gdzie każdego dnia sprawowana jest specjalna Msza św. za Następcę Piotra. W stałą duchową więź z Watykanem sanktuarium jasnogórskie zostało wprowadzone 6 listopada 1958 r. na prośbę św. Jana XXIII, który miał szczególne związki z Jasną Górą - pisze Katolicka Agencja Informacyjna.

Msza za papieża celebrowana jest codziennie o 18:30 przed Cudownym Obrazem. To wyraz pamięci o Ojcu Świętym oraz o jego intencjach. "Każdego dnia wiernie stajemy do ołtarza, aby wspierać papieża w jego trudnej posłudze i misji" - powiedział w rozmowie z KAI o. Sebastian Matecki, rzecznik Jasnej Góry.

Jak przypomina KAI, wszyscy współcześni papieże odwiedzili Jasną Górą - zarówno św. Jan Paweł II, jak i Benedykt XVI oraz Franciszek. Dziękowali za modlitwę i prosili, by ją kontynuować.

Obecny następca Piotra otrzymał od ojców paulinów kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. W 2017 roku z kolei Franciszek pobłogosławił korony na Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej - repilikę tych, jakie Klemens XI podarował paulinom ponad 300 lat temu, podczas pierwszej koronacji ikony.

Na Jasną Górę pielgrzymowali też Paweł VI oraz Jan XXIII, choć obaj jeszcze przed przyjęciem posługi piotrowej. Z kolei Pius X ustanowił w 1904 roku święto Matki Boskiej Częstochowskiej, a w 1909 roku podarował Jasnej Górze diademy dla cudownego wizerunku.

Jako katolicy wszyscy winniśmy przyłączać się do jasnogórskiej modlitwy i modlić się gorliwie za Ojca Świętego.

bsw/ekai.pl, fronda.pl