Z ambony strzeleckiej Salwowskiego: Zakazać skrajnej obrzydliwości w Toruniu - zdjęcie
07.03.19, 11:15

Z ambony strzeleckiej Salwowskiego: Zakazać skrajnej obrzydliwości w Toruniu

74

W dniu jutrzejszym to znaczy 8 marca b. roku w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej zostanie zainaugurowana wystawa prac Mariny Abramović "The Cleaner/Do czysta".

Wydarzenie to spotkało się z pewnymi kontrowersjami w środowiskach katolickich i prawicowych, gdyż artystka ta nie dość, że epatuje w swej twórczości makabrą (np. pokazami jedzenia tortu wyglądającego niczym ludzkie ciało, czesaniem włosów aż do krwi), nagością oraz brzydotą to jeszcze nie kryje ona swych okultystycznych fascynacji. Przykładem tych ostatnich jest choćby pozowanie przez nią na tle zdjęcia Aleistera Crowleya czołowego okultysty i inspiratora nowożytnego satanizmu czy też fotografie na których trzyma ona zakrwawioną głowę kozła, albo też jest opleciona przez węże. Podczas swych "performance" wykonuje też różne okultystyczne "obrzędy". I choć trudno zweryfikować prawdziwość informacji o tym, iż przy okazji wizyty Mariny Abramović miejscowi sataniści mają spotkać się w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej by "oddać Polskę we władanie szatanowi", to nie ulega większej wątpliwości, iż kobieta ta wykazuje fascynacje najmroczniejszymi rejonami, do których może pobłądzić ludzka dusza. Sama zresztą opowiada o swej podróży przez piekło podczas której miała doznać "oświecenia". Artystka ta nie ukrywa też, iż dokonała trzech aborcji, gdyż nie wyobrażała sobie pogodzenia macierzyństwa ze sztuką.

Na szczęście jednak nieprawdziwą okazała się informacja, jakoby pokaz ohydnych prac Mariny Abramović miał być współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytucja ta w specjalnie wydanym na tę okazję komunikacie poinformowała, iż:

"W związku z licznymi pytaniami kierowanymi do Centrum Informacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, informujemy, że resort odmówił dotacji celowej na wystawę retrospektywną i cykl performansów Mariny Abramović w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Instytucja bezpodstawnie wykorzystała logotyp MKiDN w zaproszeniu na wydarzenie w sposób mogący sugerować, że MKiDN jest jednym ze współorganizatorów wystawy. Ministerstwo dwukrotnie, w 2017 i 2018 r., odrzuciło wniosek CSW o dotację na organizację wystawy".

Dobrze się więc stało, iż autorytet naszego państwa nie został w bardziej bezpośredni sposób zaangażowany w propagowanie takiej ohydy. Można jednak spytać, czy naprawdę nie ma żadnych prawnych środków, aby podobne obrzydliwe ekspozycje próbować powstrzymać? Wszak, istnieje jeszcze w naszym Kodeksie wykroczeń artykuł 141, który stanowi:

„Kto w miejscu publicznym umieszcza nieprzyzwoite ogłoszenie, napis lub rysunek albo używa słów nieprzyzwoitych, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany”.

Co prawda, określenie "nieprzyzwoite" kojarzy nam się głównie ze sferą seksualną, jednak nie jest to wyłączne i absolutne znaczenie tego słowa. Za nieprzyzwoite można wszak też uznać epatowanie treściami krwawymi oraz makabrycznymi co też czyni Marina Abramović. Poza tym, artystka ta propaguje też nieprzyzwoitość w najbardziej rozpowszechnionym tego słowa znaczeniu wówczas, gdy np. prezentuje tort w kształcie całkowicie nagiej kobiety.

Na sam koniec dodam, iż nie będzie niczym złym modlić się o to, by za pomocą jakiejś doczesnej i fizycznej przykrości planowana wystawa Mariny Abramović się nie odbyła. Jak wszak nauczał św. Tomasz z Akwinu:

"Jeśliby natomiast ktoś nakazywał lub życzył komuś zła dla jakiegoś dobra, wówczas tego rodzaju złorzeczenie byłoby dozwolone. Nie będzie to jednak przekleństwo we właściwym znaczeniu, lecz tylko przygodnie, gdyż główny zamiar złorzeczącego człowieka odnosi się do dobra, a nie do zła.

Można zaś złorzeczyć nakazem lub życzeniem ze względu na dwojakiego rodzaju dobro: Po pierwsze, ze względu na sprawiedliwość, i w tym znaczeniu sędziemu wolno rzec zło człowiekowi, którego skazuje na słuszną karę. W tym też znaczeniu Kościół wypowiada zło, gdy kogoś wyklina. Podobnie prorocy zapowiadali zło grzesznikom, jakby uzgadniając swą wolę ze sprawiedliwością Bożą, chociaż tego rodzaju złorzeczenia można, także tłumaczyć jako proroctwa. Po drugie, można mówić zło ze względu na pewien pożytek, np. gdy ktoś grzesznikowi życzy, by zachorował lub natknął się na jakąś przeszkodę po to, aby stał się lepszy, albo przynajmniej zaprzestał szkodzić innym".

Mirosław Salwowski

Komentarze (74):

Ciekawy2019.03.8 21:57
Ja bym zablokował tzw. "Boże ciało", bo brzydzi mnie epatowanie patriarchatem na ulicach gdzie małe dziewczynki z płatkami róż grubasowi z krzyżem torują drogę.
Mirka2019.03.9 2:14
Ciekawy!? Wiesz co ? CIEKAWOŚĆ TO PIERWSZY STOPIEŃ DO PIEKŁA ! Chyba się tam szykujesz, sądząc po twoim wpisie! Mnie np. brzydzi twoja wypowiedż o Naszej Największej Świętości ! Tak ci trudno pojąć jedną rzecz: że jak nie podoba mi się coś, to nie oglądam, nie lubię katolików idę na lewackie portale itp.itd ! Jesteś ateistą, twoja sprawa, czy ja za to cię obrażam! OODPISZ mi, tylko konkretnie! Bądź chociaż raz Chłopem i napisz coś rozsądnie, bez obelg! Zobaczę, czy umiesz?
jacuś2019.03.8 17:50
potrzeba tam egzorcysty !!
Daria Danilczyk2019.03.8 15:27
Przeczytałam tytuł i myślałam, że jak nic chodzi o Rydzyka.
Durczykiewicz2019.03.8 14:23
Ta pani rzeczywiście przekracza wszelkie bariery. Można obejrzeć film na jej temat na yt. Jak człowiek żyje w oderwaniu od Boga od Jego praw przykazań to co mu pozostaje - mroczny świat niebytu a takim już się zajmie szatan, prędzej czy później...dla mnie ona się wydała bardzo ciekawa początkowo, ale na film do kina, gdzie na ekranie sama ona poddaje się jakimś dziwnym rytuałom nie poszłam...
helena2019.03.8 14:19
zydokomuna niech sieje antypolonizm w izraelu won z udreczonej PRZEZ RODZIMA I ZYDO KOMUNE wystarczy 60 lat waszej PROPAGANDY OPASUJACEJ GOSPODARKE ,KULTURE,NAUKE,ZABRALISCIE WSZYSTKO PRECZ OD POLSKI I POLAKOW WARTOSCI TEGO WAM SIE NIE UDA ZROBIC chociaz 60 lat zrobilo swoje duzo przed POLAKAMI pracy i Rzadami w pelni sluzace POLSCE NARODOWCY mobilizujcie mlodziez bo letni sredniego i jesieni zycia za bardzo sa uspieni w mlodych myslacych nadzieja
tretka2019.03.8 9:34
Posypać babsztyla solą egzorcyzmowaną, a ucieknie, gdzie pieprz rośnie. Toruń do dzieła !!
Tom Bombadil2019.03.8 7:20
Raz na zawsze, ustawowo, mocą sejmu trzeba uznać ideologię satanizmu jako wrogą człowiekowi i ludzkości. Podobnie jak faszyzm i komunizm.
zgadzam sie2019.03.8 9:09
nie mozna zakazac statnizmu bo to religia elit tych prawdziwych, tych co za kulisami rzadza, nie tych kukielek co widzimy w TV
hoho2019.03.8 14:16
To już było za inkwizycji. Tortury, po których każdy by się do wszystkiego przyznał, a potem stosik. To co powrót do minionych czasów? :))
Jan Radziszewski2019.03.8 2:38
Matka i córka 3 letnia - Pewnie porwane na ofiarę dla Lucyfera które złożą 8.03.2019 w celu Intronizacji Szatana na pana i boga Polski w Toruniu ! w czasie imprezy satanistycznej zatrzymajmy bluźnierstwo oraz promocję okultyzmu i satanizmu przez Marinę Abramović
Azazel2019.03.8 9:25
Jasiu, jesteś znakomitym propagatorem ateizmu, obnażając głupotę katolików.
aya2019.03.7 23:27
Ludzie mają prawo oglądać co chcą. Tym bardziej, że to impreza biletowana a nie żaden publiczny, ogólnodostępny show. Niektórzy to by chcieli buty po komuszkach przymierzac i cenzurę załadować, żeby było jak za PRL --- tylko jedyne i słuszne.
AX2019.03.7 22:24
za każdym razem dajemy sobie opluwać nasze tabu - świętość, jak nie jest to 'klątwa' to znowu 'kler' jak nie 'polskie obozy śmierci' to inne wmawianie nam najgorszych cech lub opluwanie naszych wartości i dumy narodowej. To są rzeczy wymyślone przez Tsun Zu ponad 2000 lat temu w celu zniszczenia państwa poprzez demoralizacje i niszczenie tabu, zmodyfikowane przez sowietów i wdrażane obecnie przez masonerie. Jak sobie dajemy, to oni nam to robią, no bo chyba nie myslicie, że ci złoczyńcy oddadzą bez walki taki kąsek jak Polska, z tyloma parobkami robiącymi za czapkę gruszek. Targowica zaś z tymi wszystkimi KOD, lgbt, PO, N, PSL i innymi złodziejami i zboczeńcami, to kompradorzy, którzy mają ewentualnie zasiąść na stołkach PO zmianie władzy, żeby parobkom (vide Polakom) docisnąć pasa tak, jak najgorsi górale nie pamiętają. Wtedy (nie daj Bóg) programy arab +, czy lgbt + będą tylko mrzonkami, bo Polska jako taka przestanie istnieć... Wariaci z EU i "polscy" judasze już o to zadbają. Altiero Spinelli to ich guru, a on takich bytów jak katolicka Polska nie przewidywał PS ta Abramowicz to 'litwaczka', ruska wyznania czosnkowo-cebulowego więc co się dziwić?!
Jack Em2019.03.7 21:54
Z profilu to cała Golda Meir ta ajaj Abramowić (nie mylić z serem gołda jest trochę jaśniejszy)!
Azazel2019.03.7 13:33
A już myślałem, że Rydzyka chcą zakazać...
henio2019.03.7 14:40
Jakbyś myślał, to byś zamilkł.
Azazel2019.03.7 15:43
Żeby wyjść na głupka jak Henio? Nigdy!
AX2019.03.7 22:48
re azazel - co chcesz od tego Rydzyka ? ja też mogę powiedzieć że masz maybacha albo zmanipulować twoje wypowiedzi (tu utnę tam dodam) i wyjdzie, że dostałeś 2 samochody od bezdomnego. Można udowodnić że się coś ma, ale nie da się udowodnić że się czegoś nie ma. Ja twierdzę, że masz kmiocie Boeinga 747, udowodnij że nie masz!!! Bezmyślne darcie łacha z kogoś, tylko dlatego że tak robi większość, świadczy tylko o prostactwie, i wpisaniu się w tzw. kulturę idiotów, bezmyślny przedstawicielu prekariatu
słowiczek poznański2019.03.7 17:15
Wie geht's scheissejude?
Azazel2019.03.8 9:24
Z debilami, którzy nie widzą chamstwa, prostactwa, bezczelności, nieuczciwości i wielu innych obrzydliwych cech Rydzyka nie ma co rozmawiać. Zwłaszcza z gestapowskim pomiotem o ksywie "słowiczek"
Jahu2019.03.7 13:26
To straszne jak ludzie igrają ze swoją wiecznością, wyśmiewając i lekceważąc istnienie szatana wpadają w jego sidła.. nie ma się co dziwić, że egzorcyści mają pełne ręce roboty.
Albert2019.03.7 15:20
Oszuści, jakimi są egzorcyści wyciągają pieniądze od nawiedzonych fanatyków, jakimi są katolicy. Słyszałeś kiedyś o opętanym przez ducha ateiście? No właśnie.
ed2019.03.7 16:02
Ci egzorcyści co biorą pieniądze, to na pewno są oszuści. Słyszałem.
Jahu2019.03.7 16:07
Guzik wiesz a gadasz..który egzorcysta bierze pieniądze za egzorcyzmy? Ateiści są w jego szponach, ale przecież nie szukają ratunku u egzorcystów bo nie wierzą, ale jak by skropić jednego z drugim wodą święconą tobyś zobaczył. zresztą nienawiść z jaką reagujecie na wszystkie świętości mówi wszystko.
Jan Radziszewski2019.03.7 19:28
durak jesteś. czy Np Karol Marks ect nie był może opętanym w stopniu ILUMINATA - maga tzn był adeptem Lucyfera n
anonim2019.03.7 13:04
Skoro pan taki wrażliwy, to niech poczyta o sposobach w jakie Żołnierze Niezłomni mordowali Litwinów i Białorusinów.
anonim2019.03.7 13:30
Osobiście jestem - zasadniczo rzecz biorąc - krytykiem Żołnierzy Wyklętych.
anonim2019.03.7 14:13
To wielka szkoda panie Salwowski, osobiście jestem zniesmaczony pana wypowiedzią.
anonim2019.03.7 15:09
O ile pan to pan a nie jakiś szmaciarz
ZERR02019.03.7 19:05
Nie zapominaj o rosjanach, niemcach i ukraińcach. Jeśli zabijali to widać musieli. Na wojnie tak to już jest, że albo ty zabijesz wroga (może być litwin i białorus) albo zamordują ciebie.
Jack Em2019.03.7 21:49
To ty poczytaj jak litwini z ukraińcami mordowali Polaków w Powstaniu Warszawskim ... półgłówku !
ZERR02019.03.7 13:01
To jest po prostu promocja satanizmu oraz swoista pornografia
Maria Błaszczyk2019.03.7 16:33
Serio? Pornografia? Niektórzy to mają dziwne fetysze... W życiu mi do głowy nie przyszło, że to może podniecać... Uwielbiam ludzką różnorodność. Nie przestaje mnie zaskakiwać.
ZERR02019.03.7 19:02
Trupy i wydzieliny to wśród satanistów popularne fetysze. Napisałem - swoista można dodać wysublimowana a rebours
Maria Błaszczyk2019.03.7 21:01
No cóż, nie znam żadnego satanisty. Ciekawe masz znajomości. Na Frondzie kilkakrotnie sugerowano, ze ja jestem satanistką, ale taka wyrafinowana to ja nie jestem... (chyba w ogóle jestem niewyrafinowana; prosta ze mnie kobieta).
ZERR02019.03.7 21:12
Ja tam paru znałem. Cóż, szalone lata 90-te, sataniści śpiewający antyaborcyjne songi www.youtube.com/watch?v=I8xNoDZ2wV0
Grizzly2019.03.7 12:05
Jak chce szokować to sama powinna stanąć na wystawie! Obrzydliwość wystarczająca!
klaus2019.03.7 12:03
po pierwsze gdyby Posłowie PiS znali kodeks karny, zapisy konstytucji to by zawiadamiali stosowne organy , a tak lipa po prostu trzeba iść do szkoły i odrobić lekcje, bo wsystko co by nie mówić to lewactwo jest po prostu lepiej wykształcone , ma oparcie w aparacie takim jak sądy i może robić co mu się podoba, znajdą na wszystko paragraf, a rządzący niby rządzący mogą im najwyżej podskoczyc.
Laura2019.03.7 11:48
Ona sama jest obrzydliwa.Przegnac to tałatajstwo koniec z tym niech jedzie gdzie indziej toz to ze sztuką nie ma nic wspólnego.
anonim2019.03.7 13:07
Myślisz gościu, że twoje strojenie się w staniki i dobieranie sobie żeńskich nicków nie budzi niczyjego niesmaku?
henio2019.03.7 14:37
Wyjmij sobie pindola z buzi, to i niesmak ci minie.
Małgorzata2019.03.9 1:58
Proszę zmień płytę, zacięło ci się w głowie! Powtarzasz dokładnie ten sam wpis pod wszystkimi artykułami! Jesteś bez składu i ładu? Smiać się czy płakać z tego? Maqcie płatne od sztuki, wszystko jedno co napiszecie i gdzie umieścicie?? Podaj cennik?
andrzejhahn32019.03.7 11:48
katolickich sekciarzy dupsko boli
henio2019.03.7 14:34
Na prawdę? A was pederaści dupska nie bolą?
Mirek2019.03.7 11:46
Ta Abramowic ma podejrzanie krzywy nosek i mieszka u starszych braci w Newy Yorku... Powinni też zakazać pokazywania jej twarzy, by nie straszyła dzieci.
anonim2019.03.7 13:06
Pokaż swoje włoski w nosie, cebulaku.
anonim2019.03.7 19:34
A TY POKAŻ WŁOSKI W DU.PIE, LEMINGU
Czort2019.03.8 21:26
Widzę, że tu nie brakuje obrońców aryjskiej rasy, cóż taki portal.
jozef2019.03.7 11:43
Mam rozumieć że Salwowski będzie się modlić o to, żeby Toruń został zniszczony, to wtedy wystawa się nie odbędzie.
eeej Dummy geeej2019.03.7 11:43
Już dawno mówiłem że masowe przyjmowanie gejów do seminariów to będzie katastrofa dla ministrantów Gej w sutannie jest takim samym pedofilem jak gej bez sutanny.
Jack Em2019.03.7 11:48
Ależ oczywiście gej założy wszystko i sutannę żeby się dorwać do dzieciaków a najwięcej jest tych zboków w lewackich chordach parlamentu brukselskiego i POPSLSLD itp. 80 % pedofilii to pedryle .
słowiczek poznański2019.03.7 17:02
zmień płytę imbecylu
Jack Em2019.03.7 17:48
Tak jest homoseksualizm to ciężka choroba !
Jack Em2019.03.7 11:41
No ale PiS szurając na kolanach boi się podnieść główkę a spod główki rozdaje naszą kasę ! To kto zamknie do pierdla i walnie grzywną to opętane beztalencie - PiS uważa , że prawo i sprawiedliwość to przesadne określenia !!??
Jozin z Bazin2019.03.7 11:29
Lewactwo ma swojego bożka boga, który ponoć rogi nosi, tak zwana małpa Pana Boga. To nie przeszkadza wpajać ludziom i przyjmować że jest dobre i to nie średniowiecze ale wyraz artystyczny. Ściera się to co JPII powiedział że cywilizacja ŚMIERCI jest w natarciu. Lewaki typu nowak błaszczakowa agnes i spółka dalej wychwalać swojego wybrańca :)
Piotr Nowak2019.03.7 11:40
Ciebie to kręci prawda?:) To weź mi opowiedz więcej o tej "małpie Pana Boga" Bardzo proszę. :)
KONSTYTUCIA to ja = Bolek OTUA to nie ja2019.03.7 22:54
Lubiem pana czytać bo mamy cuś wspulnego. Ma pan racje ten z metra scienty to nakradl panie jerzcze w naszej solidanosci. Tera sie kamófluje. Deweloperka jusz się interesował jak ja z Kiszczakiem snółem plany. Dawał słowo chonoru ze źle na tem nie wyjdziemy. Tera tczeba na niego uwarzać. Bendom z okien wyskakiwać jak bendem prezydentem. Młody człowieku glosuj na nas.
Nowakosiu2019.03.7 11:46
Zaproś sobie do domu geja pedofila i niech się masturbują razem z twoimi dziećmi. Możesz nawet do nich dołączyć. Chyba że to ty chcesz być zapraszany Masturbacja dziecięca jest faktem w chorych wyobrażniach gejów pedofili. Zidiocenie tych środowisk jest porażające.
hoho2019.03.8 14:11
Masturbacja dziecięca jest faktem w chorych wyobrażniach - w jakim wieku pierwszy raz zdazyła sie tobie masturbacj? rozumiem, ze ty nigdy zadnej masturbacji ??? :))
anonim2019.03.7 12:06
Nie przemawia do mnie taka sztuka, nie podoba mi się, nie lubię również disco polo , co nie znaczy że zacznę protestować i domagać się zakazu. Jesteśmy wolnymi ludźmi, słuchamy i oglądamy to co chcemy. Wystawy też wybieramy, takie które nam się podobają. Jak Ciebie ktoś zmusza, to zgłoś, bo to przestępstwo.
ZERR02019.03.7 19:39
Oj, to nie jest sztuka. To jest promowanie satanizmu. tolerancja tolerancją, ale na nazizm, bolszewizm i satanizm nie powinno być miejsca Nie wspominając już o co najmniej niepokojących związkach (przyjmijmy że tylko "wizualnych") tej pani i jej towarzystwa z handlem ludźmi i z twardą pedofilią.
Gość2019.03.7 11:19
„Kto w miejscu publicznym umieszcza nieprzyzwoite ogłoszenie, napis lub rysunek albo używa słów nieprzyzwoitych, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany”." Za nieprzyzwoite można wszak też uznać epatowanie treściami krwawymi oraz makabrycznymi" - To akcja Stop Aborcji powinna płacić regularnie prawda?
Mateusz Jegliński2019.03.7 13:01
Nie lewaku, bo to co jest na zdjęciach pokazywanych przez działaczy stop aborcji nie jest ich żadną twórczością, czy "sztuką", czyli jakimś chorym urojeniem lewackiego mózgu, tylko realnymi zdjęciami w sposób prawdziwy pokazującymi co to jest aborcja, czyli nie to, co sugeruje zakłamane lewactwo, że aborcja, to usuniecie płodu, tylko aborcja to okrutny mord na dziecku w łonie matki, które na dodatek wszystko czuje, bo ma rozwinięty system nerwowy. Tak lewaku załganiem daleko nie zajedziesz.
anonim2019.03.7 13:08
Pokaż swoje portfolio cebulaku, to porównamy.
Gość2019.03.7 13:17
Trzy razy umieściłeś "lewactwo" w jednym zdaniu, brawo. To ostateczny argument udowadniający Twoją rację.
anonim2019.03.7 14:07
A nie jesteś lewakiem, wstydzisz się swojego światopoglądu?
Gość2019.03.7 14:11
Nie uważam, żebym miał się czego wstydzić. Zwracam jedynie uwagę na fakt, iż taka obsesja na punkcie tego mitycznego "lewactwa" sprawia, że cała wypowiedź brzmi co najmniej niepoważnie.
Albert2019.03.7 15:09
Mentalność Kalego w czystej postaci. Gratulacje.
aya2019.03.7 23:32
A co to za różnica - realne, czy nie? W ustawie pisze tylko - treści krwawe oraz makabryczne i nic więcej. Epatowanie rozmazanymi glutami i flakami przez antyabo podpada wiec pod ustawę.I realne, czy nie - nie ma nic do rzeczy. Poza tym sztuka i artyści mają inne, większe prawa do przerysowania rzeczywistości i pokazania jej takiej jaką oni widzą.
bird2019.03.8 1:22
Jak tylko aborcja będzie zakazana, to zdjęcia zabitych nienarodzonych dzieci znikną z przestrzeni publicznej. Póki co, muszą tam być, gdyż prawdziwą makabrą nie jest zdjęcie, które pokazuje czym w istocie aborcja jest, ale samo zabijanie nienarodzonych. Niech hipokryci widzą, co popierają.
doradca2019.03.7 16:37
Według głupawego lewaka zdjęcia z aborcji należą do nieprzyzwoitych. Nie ośmieszaj się idioto
Gość2019.03.7 17:09
Czy według Ciebie (minimum kultury zachowajmy) zdjęcia rozczłonkowanych płodów z lat 60 nijak nie obrazujące obecnego procesu aborcji, nie wpisują się w definicję "treści krwawych lub makabrycznych"? Masz wyżej podstawę prawną, opinię imć Salwowskiego i jeszcze mało masz argumentów?
ect2019.03.8 9:55
Stopa aborcji powinna płacić regularnie? A ci co w taki makabryczny sposób mordują nienarodzone dzieci jak powinni być ukarani?