Z ambony strzeleckiej Salwowskiego: ,,Bury'' mordował - nie wolno go czcić - zdjęcie
26.02.19, 09:15

Z ambony strzeleckiej Salwowskiego: ,,Bury'' mordował - nie wolno go czcić

55

W sobotę, 23 lutego w Hajnówce odbył się kolejny bo czwarty już z rządu Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, na którym to eksponowano i wznoszono hasła równieź ku czci Romualda Rajsa "Burego". Jak co roku owa demonstracja wzbudziła liczne kontrowersje oraz protesty, gdyż oddziały pod dowództwem "Burego" były odpowiedzialne m.in. za morderstwa popełnione na furmanach oraz krwawe i brutalne pacyfikacje kilku wsi zamieszkanych przez białoruską ludność, w wyniku których śmierć poniosło też wielu niewinnych cywili, w tym kobiet oraz dzieci. Nie trzeba więc być jakimś gorliwym krytykiem "Żołnierzy Wyklętych", aby uznawać tego rodzaju manifestacje za wyjątkowo kontrowersyjne etycznie. Za tym, aby podobne demonstracje nie odbywały się w przyszłości przemawia kilka racji.

 

Po pierwsze: Kapitan Romuald Rajs "Bury" oraz jego żołnierze popełniali zbrodnie wojenne nie licujące z rycerskim honorem, którym winni się cechować ci, którzy walczą z bronią w ręku w imię tych czy innych celów oraz zasad. Jeszcze bowiem w czasie II wojny światowej "Bury" rozstrzeliwał wziętych do niewoli jeńców. I dodajmy, że wśród tych jeńców byli nie tylko żołnierze SS, ale nawet niemieccy kolejarze. Po zakończeniu zaś wojny, "Bury" wraz ze swymi podkomendnymi jeszcze bardziej się zbrutalizował czego dowodem są wspomniane wyżej mordy na białoruskiej i prawosławnej ludności cywilnej, których ofiarą padały też kobiety i dzieci. Dodajmy, że śmierć owych cywilów niejednokrotnie była zamierzonym działaniem żołnierzy "Burego", gdyż np. w Zaleszanach strzelali oni również do uciekających z płonących zabudowań kobiet i dzieci oraz zaganiali je z powrotem do zajętych przez ogień budynków. Takich zaś działań nie można usprawiedliwiać nigdy i nigdzie, w żadnych choćby najbardziej ekstremalnych okolicznościach. Bezpośrednie i zamierzone zabójstwo niewinnej osoby ludzkiej jest wszak aktem wewnętrznie i poważnie złym. Tradycyjna moralistyka katolicka taki czyn zalicza do grzechów wołających o pomstę do Nieba.

Po drugie: już w niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej działalność "Burego" została oceniona negatywnie przez odpowiednio powołane do tego organy. Po trzech latach śledztwa, w czerwcu 2005 roku Instytut Pamięci Narodowej stwierdził wszak:

<<Zabójstwa furmanów i pacyfikacje wsi w styczniu lutym 1946 r. nie można utożsamiać z walką o niepodległy byt państwa, gdyż nosi znamiona ludobójstwa”, „akcje „Burego” przeprowadzone wobec mieszkańców podlaskich wsi, wspomagały komunistyczny aparat władzy i to przede wszystkim poprzez obniżenie prestiżu organizacji podziemnych, dostarczenie argumentów propagandowych o bandytyzmie oddziałów partyzanckich”, oraz „działania pacyfikacyjne przeprowadzone przez „Burego” w żadnym wypadku nie sprzyjały poprawnie stosunków narodowych polsko-białoruskich i zrozumienia walki polskiego podziemia o niepodległość Polski. Przeciwnie tworzyły często nieprzejednanych wrogów lub też rodziły zwolenników dążeń oderwania Białostocczyzny od Polski. Żadna zatem okoliczność nie pozwala na uznanie tego co się stało za słuszne>>.

Ktoś może jednak teraz powoła się na fakt, iż wcześniej bo w1995 roku Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego unieważnił wyrok śmierci na Romualda Rajsa, uzasadniając, że „walczył o niepodległy byt państwa polskiego” a wydając rozkazy dotyczące m.in. pacyfikacji białoruskich wsi, działał w "stanie wyższej konieczności, zmuszającym do podejmowania działań nie zawsze jednoznacznych etycznie". To prawda, że takie orzeczenie zostało wydane, jednak zauważmy, iż nie kwestionowało ono faktu popełnianych przez "Burego" okrucieństw, a jedynie próbowało – błędnie – rozmyć jednoznacznie negatywną ocenę moralną tych działań.

Po trzecie: gloryfikowanie działalności Romualda Rajsa "Burego" można uznać nawet za zachowanie bardzo podejrzane w świetle obowiązującego w naszym kraju prawa. Art. 255 par. 3 polskiego Kodeksu karnego stanowi wszak:

"Kto publicznie pochwala popełnienie przestępstwa, podlega grzywnie do 180 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku".

Mordowanie zaś cywilów oraz wziętych do niewoli jeńców jest przestępstwem penalizowanym przez art. 123 Kodeksu karnego. Te zbrodnie były popełniane przez "Burego" i jego ludzi. Ci więc, którzy pochwalają wspomniane wyżej czyny "Burego" łamią zarazem też polskie prawo.

Rozumiem, iż ocena działalności "Żołnierzy Wyklętych" może jawić się jako złożona i wielopłaszczyznowa, ale czy naprawdę tak proste sprawy jak moralne rozeznanie czynów popełnianych przez Romualda Rajsa "Burego" oraz jego podwładnych należy komplikować czy co gorsza próbować usprawiedliwiać?

 Mirosław Salwowski

Komentarze (55):

Anna2019.02.28 11:40
Bzdury!!! Działania Burego, to była obrona żołnierzy AK i tych, którzy im pomagali. Niestety, ludność białoruska po wojnie donosiła na wyścigi do komunistycznej władzy i wspierała ją ochoczo. Przecież ujawniono, ze prawie wszyscy hierarchowie kościoła prawosławnego współpracowali z SB! Wymyślono taki dziwoląg jak "prawosławny ateista" na użytek dygnitarzy. Nie masz pojęcia p. Salwowski, co się działo po wojnie na tych terenach. Wyobrażasz sobie, ze Bury pacyfikował wsie dla przyjemności? Bo lubił sobie postrzelać i pozabijać? Przykro, że ktoś, kto nie ma wiedzy, szerzy bzdury. Tamtejsi patrioci lepiej wiedzą, dlaczego bronią Burego.Jego działaniom wielu ludzi zawdzięcza życie, bo nie zostali zadenuncjowani, ograbieni, ścigani jak dzikie zwierzęta czy zamordowani w ubeckich katowniach.Bez ważnych przyczyn nie było żadnej pacyfikacji, jeśli to w ogóle można tak nazwać.
JanP2019.02.26 16:22
A który przeklęty nie był mordercą? Jedno nazwisko proszę, tego sprawiedliwego, który nie zatłukł prostego chłopa, nauczycielkę, geodetę itd.
tw lolek2019.02.27 10:26
Co do chłopów, panie mądralo, wiedz, że oddziały wyklętych składały się głównie z CHŁOPÓW. Zastanawia skąd twa wiedza kto kogo zatłukł. Nie mas zadnych źródeł poza swoim przekonaniem. Moze poczytaj co robiło NKWD , LWP, UB, KBW wyzwolonej POlsce.
Stachu2019.02.26 15:59
16 lutego 1946 roku banda "Burego" została rozbita przez siły polskie i sowieckie. Mordercy kobiet i dzieci ponieśli zasłużoną karę.
Reytan2019.02.26 13:58
Mamy pecha,w Bialostockim,a szczegolnie w Hajnowce, jest wiecej komunistycznych antypolskich komunistow,niz na calej Bialorusi !!!
AX2019.02.26 13:43
łapy precz od bohaterów !!!
Miejscowy2019.02.26 13:42
Powtarza Pan niesprawdzone informacje na temat ś.p. Burego rozpowszechniane przez jego wrogów. Proszę poczytać jakie poglądy głosił pracownik IPN badający jego sprawę.
Zenek2019.02.26 13:15
Robił to co robili komuniści, im wolno jemu nie, w imię czego pytam
Ramtur2019.02.26 15:24
W imię Dekalogu!
edi2019.02.26 12:11
PANIE SALWOWSKI PRZESTAŃ PAN JĄTRZYĆ - KIEDYŚ PRZECIWKO o. SZUSTAKOWI, teraz przeciwko Żołnierzom Wyklętym - O CO PANU CHODZI
Jack Em2019.02.26 13:06
Chodzi o byle co byle głośno !
Jan Radziszewski2019.02.26 11:28
A może należy czcić i stawiać pomniki żydom z SB i NKWD mordujących patriotów Polskich? w kazamatach śmierci?
Ramtur2019.02.26 11:34
Rozminąłeś się z rozumem czy co ? Nikt nie proponuje by czcić i stawiać pomniniki "żydom z SB I NKWD". Oprawcy z SB I NKWD mordowali i to było złe. Bury również mordował i to też trzeba potępić. Dekalog przede wszystkim! Pamiętaj!
Marek212019.02.26 12:08
Dekalog dekalogiem, ale rację mają zawsze Nasi, nigdy nie-Nasi. Mentalność ludożerców rządzi. Powszechne normy chrześcijańskie? Było, minęło, zapomniano. Naszość rządzi. Kult Wielkiego Ziomala.
Reytan2019.02.26 13:30
Bury zabijal SLUSZNIE agentow komunistycznych agentow NKWD.I za to ma nasza wdziecznosc NA WIEKI,wy kaci bolszewiccy Polakow.
Haniiteb2019.02.26 11:27
Tym razem komuniści mieli rację, że wydali wyrok śmierci na Burego! Należało go ukarać śmiercią za liczne morderstwa, których dokonał.
Reytan2019.02.26 13:32
Komunistow aktywnych nalezy pozbawic obywatestwa polskiego,i wydalic do Korei Polnocnej. Niech zyje Bury,bohater Narodu Polskiego !
Ramtur2019.02.26 15:22
Bohater, który łamie dekalog, może być co najwyżej bohaterem dla stanistów i im podobnym!
to ostatnie wybory potem genera\305\2022019.02.26 11:07
Morderca? Bandyta?....tak...-a za "śmierć wrogom Ojczyzny" -dzis jak wtedy - do tiurmy, i wykląć.... bo nas można mordować w najokrutniejsze sposoby, a my musimy być zawsze rycerscy... ratować wrogów, nawet za cene swojego życia, rodziny, a w konsekwencji przecież Ojczyzny.! bo Nieustępliwość w walce żołnierza - obrońcy Narodu, odstrasza wroga, odbiera mu wole walki, ale słabość zachęca tylko do agresji...bezkarnych i coraz okrutniejszych mordów...! Żołnierz po to jest żołnierzem, aby walczył do końca, zwyciężał lub ginął w walce, a nie "zdawał się"w niewolę, a potem - jak w Katyniu... duda zapowiedział, że nawet myśl antysemicka będzie tępiona.... - rozbroić i ogłupić, a nawet strzelać nie trzeba... - w "wolnej Polsce" nie spadła ani jedna bomba, ani jedna salwa nie padła...nie wdarły się obce hordy w granice Państwa.... ale przecież CELE WOJNY zostały osiągnięte... - terytorium opanowane,- wszelkie bogactwa zagrabione, przemysł zniszczony, a jego resztka podporzadkowana "panom",- siła robocza bez łapanek, dobrowolnie (i szczęśliwa ze ma pracę !), wsiada do busików i jedzie harować na "panów" ...... to jest wynik braku RAGINISÓW i BURYCH dziś.! pozostaly kundelki,!
Ramtur2019.02.26 11:04
Salwowski ma oczywiście racje (tym razem). Bury to był jeden z większych zbrodniarzy wsród wyklętych. Katolicy muszą przestrzegać Dekalogu a ten zbrodniarz Dekalog łamał. Dla mnie sprawa jest prosta.
Alojzy Cedzidlo2019.02.26 11:44
Jak katolik to tylko iśc do nieba poprzez Katyń . Bez munduru . Zwiać z wojska i do Katynia .
Ramtur2019.02.26 11:49
Nawet najbardziej szczytne ideały nie usprawiedliwiają łamania Dekalogu. W katolicyźmie cel nie uświęca środków...ŻADEN! NIGDY! To tak na marginesie. Inna sprawa, że Bury to był zwykły bandyta i pomyleniec...on nawet nie walczył o żadną wolną Polskę.
Reytan2019.02.26 13:35
Kanalie i kaci komunistyczni za Moichnikiem pouczaja swoje katoloickie ofiary o ich religii. BURY ZABIL ZA MALO ZDRAJCOW i donosicieli NKWD. To widac wszedzie dookola !!! Niech zyje Bury ! Niech zyje zemsta na Wrogach RP !!!
Ramtur2019.02.26 15:26
Reytan ty nie jesteś katolikiem. Radzę tobię nawróć się! Zacznij przestrzegać przykazań!
henio2019.02.27 11:48
Najpierw sam zacznij ich przestrzegać. „Nie będziesz mówił fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu”. Zacznij od tego i będziesz krok do przodu.
Jack Em2019.02.26 13:08
Tak prosta jak "umysł" ... byle więcej takich "zbrodniarzy" Katolików !
lll2019.02.27 10:20
Ludzie atakujący Burego, nie mają żadnych argumentów poza opowieściami. Pomijają kontekst historyczny zdarzeń.Nie przywołują dowodów. Nie mówią jak wyglądała sytuacja społeczno polityczna na tych ziemiach. Nie ma żadnego wyroku, który obciążał by Burego. Mówią jedynie zbrodniarz bo zbrodniarz.
demo2019.02.26 10:55
panie salwowski artykuł godny prawdziwego komunisty
Piotr2019.02.26 10:53
I tu właśnie jest problem z wyjaśnieniem. Zwykły zjadacz chleba nigdy nie dowie się prawdy. Czy faktycznie historycy opierają się na spreparowanych przez agentów bezpieki dokumentach? Czy faktycznie było 8 komórek zajmujących się atakiem na ludność wiejską pod przebraniem, że to niby banda Burego czy inni? Lepiej żeby ustosunkować się w artykule do wykładu Żebrowskiego, który tam się odbył i spokojnie rzeczowo odpowiedzieć. A tak to nas zwykłych czytelników naprowadza się że ci co w Hajnówce przeszli w marszu to złamali prawo. Nawet dla mnie brak tu rzetelności. Pozdrawiam.
Lorneta2019.02.26 11:23
Dzis jeszcze żyja ludzie,świadkowie tamtych wydarzeń ,,zwykłe rodziny,nie politycy czy działacze ,chyba ze z góry zakładami ze jak prawosławni to kłamią
Reytan2019.02.26 13:50
Jestes perfidna k..rwa komunistyczna. Basia Poleszuk jest prawoslawna Polka,i takich byla wiekszosc ,wraz z oficerami,oddzialu Burego. Bury jednak zabil za malo zdrajcow i donosicieli NKWD i UB. Widac dookola ile grasuje komunistycznych dzieci tych niedobitych zdrajcow. Niec zyje Polska.
Demo2019.02.26 10:42
Komunistyczne łapy precz od żołnierzy Wykletych
Auferetur Inferunt Insaniam2019.02.26 10:31
Jest jakiś przedziwny problem z frondziobandzią. A mianowicie frondziobandzia potrzebuje czarno-białego świata i broni go jak dziewictwa. A prawdziwe życie nie jest czarno-białe. Byli Polacy mordujący Żydów, Byli Wyklęci mordujący cywilów, Był Papież kryjący pedofilów, Był Prałat donoszący do SB, itp itd Dla mnie frondziobandzia jest jak mała dziewczynka, domagająca się od taty, aby koniecznie powiedział, kto jest dobry, a kto zły w oglądanym filmie... Tylko dlaczego rządzą nami ludzie o mentalności małej dziewczynki???
Mateusz Jegliński2019.02.26 10:43
To, że dziecko diabła tak chce widzieć frondę i ją ośmieszyć wraz z jej czytelnikami, to na diabelskich chęciach się kończy. Wyrok śmierci wydanym przez sąd nie jest mordowaniem. Oskarżenia bez dowodów są tylko i wyłącznie pomówieniami. Własne opinie bez uzasadnienia są tylko i wyłącznie własnymi opiniami. Chwała Panu, że lewackiego oszołoma jest tylko to co napisze łudząc się, że ktoś w katolickiej Polsce da się nabrać na lewackie kłamstwa. Ale Syzyf, patron lewactwa też wtaczał kamień na górę.
Alojzy Cedzidlo2019.02.26 11:09
No i wyszła ,,Prawda " , oparta o szkolenie w latach 45 - 89 . . Można mylić z radziecka ,,Prawdą " ,Zezwalam.
edi2019.02.26 12:20
KODZIRSKIE MYŚLENIE MASZ WAĆPAN - W POLSCE NIGDY NIE BYŁO PAŃSTWOWEGO ANI KULTUROWEGO ANI RELIGIJNEGO PRZYZWOLENIA NA MORDOWANIE, GRABIENIE, ZNIEWALANIE ITD, a pojedyncze przypadki takowych aktów NIE ŚWIADCZĄ O NARODZIE !!!!!!!!
Auferetur Inferunt Insaniam2019.02.26 13:34
A co to jest naród?
ZERR02019.02.26 12:52
Wszystkie te założenia są jawnie kłamliwe Byli Polacy zabijajacy Żydów - tylko że sprytnie "zapominasz", że ci Żydzi to byli komunistyczni mordercy, tacy jak ci którzy pozabijali kuzynki mojej babci i doprowadzili do śmierci jej rodziców. Jak to jakas śchwein pisała ze 'zdziwieniem' - 'dlaczego wśród Polaków zabijających Żydów jest tylu nauczycieli?' Odpowiedź jest PROSTA - ponieważ nauczyciele byli przez skomunizowanych Żydów mordowani w pierwszej kolejności. Jak nauczyciel uciekł albo nie było go w domu - mordowano ich dzieci, żony itp. Jest oczywiste, że dochodziło później do zrozumiałej zemsty. Ale "Oni" sprytnie o tym 'zapominają'.
Daria Danilczyk2019.02.26 10:27
Sojusz władzy z ONR i nacjonalistami na dobre nie wyjdzie.
Jack Em2019.02.26 13:00
Żydom , lewakom itp zdrajcom Naszej Ojczyzny na pewno ... wszyscy mamy taką nadzieję !
Reytan2019.02.26 13:28
ONR to dobrzy polscy patrioci.
Tw Lolek2019.02.26 10:22
Dziwne, że Pan redaktror nie pisze, że tereny zajmowane przez wspomniane białoruskie wioski były zagłebiem komunistycznych kolaborantów, miejscem rekrutowania pracowników komunistycznego aparatu władzy. Miejscowa ludnośc wspierała nowy komunistyczny porządek. Nie wspoimina redaktor o Komunistycznej Partii Zachodniej Białosrusi działającej na tym terenie, która postulowała przyłączenie częci ziem polskich do ZSRR, o białoruskiej uzbrojonej samoobronie, która starła się z Burym w jednej z wiosek. Temat jeńców dobrze poprzeć przykładmai i źródłami, gdyż w warunkach wojny ginęłi jeńcy, niekiedy w uzasadnionych okolicznościach. Janse, że zginęli ludzie i to jest dramat, Jednak sprawy nie wyglądąły raczej tak, że przychodzi sobie Bury , bo nie lubi prawosławnych i tak sobie ich morduje. To raczej bardziej złożone.
Dariusz2019.02.26 10:20
Artykuł godzien komunistycznej agitki.Niezwykle merytoryczny i w każdym calu opierający się na źródłach.Fronda to się nazywa samozaoranie.
Arkadiusz2019.02.26 10:15
Ani Salwowski ani Zebrowski nie sa historykami...
Jack Em2019.02.26 12:56
Komorowski i tusk są :-))))))
Jack Em2019.02.26 13:03
Żebrowskiego uczyli historii jego ojciec i rodziny Polaków mordowanych przez niemców , ruskich i żydów ... nie ma lepszej szkoły ! Wielki szacunek dla Pana Leszka Żebrowskiego za bezkompromisowość i ... odwagę !
Jahu2019.02.26 10:05
Dokładnie tak jak napisał Jack EM. Salwowski jak chcesz podyskutować o Burym to podyskutuj z Leszkiem Żebrowskim a nie uprawiaj kodziarskiej propagandy.
Daria Danilczyk2019.02.26 10:38
Cyt: Nigdzie nie twierdziłem, że Leszek Żebrowski był kwalifikowanym agentem SB. Twierdzę natomiast, że zamiast uciekania przez lata od tematu własnej rejestracji agenturalnej i dostępnych w IPN akt, powinien się do tego odnieść i opowiedzieć zanim ludzie szaleni ogłoszą go głównym agentem bezpieki na prawicy i w PRL! Tyle i aż tyle...– wyjaśnił szef WBH (Sławomir Cenckiewicz).
Jack Em2019.02.26 20:24
My Polacy odpuszczamy grzech teczki Panu Leszkowi Żebrowskiemu , który swoją patriotyczną dotychczasową postawą wymazał swoje ewentualne błędy , szantażowany przez SBeckie ścierwa ... ewentualne bo jak na razie dowodów ... NIMA :-)
Jack Em2019.02.26 10:00
Czy Romuald Rajs „Bury” był ludobójcą? Czy jest odpowiedzialny za czystki etniczne? Stanowcza odpowiedź Leszka Żebrowskiego. „Nie ma żadnych podstaw, żeby uważać go za mordercę!” Krótka wypowiedź po wykładzie, jaki odbył się 23 lutego 2019 w Hajnówce, po IV Hajnowskim Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wypowiedź dla eMisja TV i Wyklęci TV. https://www.youtube.com/watch?v=YWrA0dx9s_8 Tak , że Salwowski zanim zaczniecie towarzyszu wypisywać głupoty to posłuchaj mądrzejszych a w ogóle to zajmij się czymś innym do czego się nadajesz !
aa2019.02.26 9:42
Nikt nie zwraca uwagi że sprawa Burego nie wyjaśniana przez historyków jednoczy Białorusinów? Komu zależało na rzetelnym nie wyjaśnieniu trudnego okresu 1939 56 ? Ciekawe czy ktoś zwrócił uwagę na inicjatorów pierwszego marszu i gdzie oni teraz są ? Białorusini się zjednoczyli i dzięki temu w Białymstoku w tej chwili karty rozdaje mniejszość. Brawo dziękujemy - politycy białoruscy starali się o to przez ponad 20 lat PIS dokonał tego w ciągu 3 .
Mateusz Jegliński2019.02.26 10:36
Tak, tylko ten wpis to g...o prawda.
Reytan2019.02.26 13:37
Jestes podlym klamca komunistycznym i morderca ubeckim od pokolen.
Jack Em2019.02.26 9:41
Mógł przecież rozdawać ulotki z wierszami pacyfistycznymi i prosić nie mordujcie Naszych Polskich dzieci , starców , kobiet !
Darek2019.02.26 9:33
No w końcu przychodzi opamiętanie.