Wiceszef MSZ: Zaskarżymy mechanizm do TSUE  - zdjęcie
11.12.20, 20:30Fot. screenshot - YouTube (Radio ZET)

Wiceszef MSZ: Zaskarżymy mechanizm do TSUE

18

Już na wczorajszej konferencji prasowej w Brukseli premierzy Polski i Węgier zapowiadali, że zaskarżą rozporządzenie wprowadzające mechanizm praworządności do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Te plany potwierdza wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, który wskazuje na zasadniczy konflikt pomiędzy rozporządzeniem a treścią traktatu lizbońskiego.

Polska oraz Węgry nie zgadzały się na powiązanie unijnych środków z mechanizmem praworządności, grożąc zawetowaniem budżetu UE na lata 2021-2027 i unijnego Funduszu Odbudowy. Na zakończonym dziś szczycie UE udało się jednak przełamać impas. Państwa członkowskie zaakceptowały wczoraj porozumienie, dzięki któremu Polska i Węgry zrezygnowały z użycia weta.

Zgodnie z przyjętym porozumieniem, rozporządzenie wprowadzające mechanizm praworządności wejdzie w życie bez żadnych zmian. Dodano do niego jednak deklarację, w której przywódcy państw członkowskich zawarli warunki, jakie będą musiały zostać spełnione do użycia tego narzędzia. Deklaracja ta ma zagwarantować, że mechanizm będzie mógł zostać użyty tylko w przypadku niewłaściwego korzystania ze środków unijnych. Nie będzie mógł być stosowany ze względu na ogólne stwierdzenie zagrożenia praworządności w jakimś państwie i nie będzie mógł być wykorzystany do politycznego nacisku np. w kwestiach ideologicznych czy emigracji.

Rozporządzenie wprowadzające mechanizm zostanie też zaskarżone do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a do czasu orzeczenia Trybunału mechanizm ma nie być wykorzystywany.

- „Najprawdopodobniej taką skargę wniosą przynajmniej dwa państwa” – mówił o zaskarżeniu rozporządzenia wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w Polskim Radiu 24.

- „My taką skargę najprawdopodobniej wniesiemy, być może inne państwa również; zobaczymy jak się ta kwestia będzie rozwijała” – dodał.

W ocenie polskiego rządu istnieje konflikt pomiędzy rozporządzeniem a art. 2 i 7 traktatu lizbońskiego.

Kompromis osiągnięty w Unii Europejskiej ma przeciwników zarówno po stronie tych, którzy domagali się twardego powiązania budżetu z praworządnością jak i tych, którzy domagali się całkowitego zrezygnowania z mechanizmu praworządności. Przedstawicielem tej drugiej grupy w Polsce jest Solidarna Polska. W ocenie polityków ugrupowania Zbigniewa Ziobry, przyjęte przez RE konkluzje w żaden sposób nie zmieniają samego mechanizmu praworządności i nie mają w przeciwieństwie do wprowadzającego go rozporządzenia żadnej mocy prawnej.

Do tych wątpliwości wiceminister Paweł Jabłoński odniósł się dziś w mediach społecznościowych.

- „Kluczowy element porozumienia to zobowiązanie Komisji Europejskiej do stosowania warunkowości zgodnie z kryteriami zapisanymi w konkluzjach – tj. tylko w razie konkretnego zagrożenia dla budżetu/interesów finansowych UE. To nie jest żadna deklaracja interpretacyjna” – napisał polityk.

Dodał, że Komisja Europejska musi przyjąć kryteria, do których została zobowiązana w konkluzjach RE.

- „Konkluzje to ramy polityczne, które wyznaczają granice działań innych organów UE. Same w sobie nie są źródłem prawa. Ale Komisja została zobowiązana do przyjęcia prawnie wiążących ją kryteriów”.

Wiceminister Jabłoński przyznał, że jest możliwe, iż Komisja Europejska nie dotrzyma tego zobowiązania. Wówczas jednak Polska będzie mogła odmówić ratyfikacji w Sejmie.

W następnym wpisie wiceminister zaznaczył, że zmiana rozporządzenia wprowadzającego mechanizm praworządności, czego domagali się politycy Solidarnej Polski, mogłaby w dłuższej perspektywie doprowadzić do zdecydowanie groźniejszej sytuacji, w której kwestia mechanizmu powróciłaby w momencie, gdy Polska nie miałaby już możliwości weta.

- „Czy nie lepsza byłaby zmiana rozporządzenia? Może i tak – ale tylko na krótką chwilę. W dowolnym momencie Parlament i Rada UE (większością kwalifikowaną) mogłyby powrócić do niekorzystnych zapisów. Albo jeszcze bardziej niekorzystnych. Nie mielibyśmy już wtedy prawa weta” – podkreślił.

- „Zmiana rozporządzenia mogłaby dać nam złudne poczucie bezpieczeństwa – tylko po to, żebyśmy za kilka miesięcy znów wpadli w tę samą pułapkę. Zamiast tego mamy trwałe gwarancje w postaci konkluzji – z kryteriami, które będą wiążące dla Komisji: i na teraz, i na przyszłość” – dodał.

Wobec tego, wbrew krytykom, wiceminister spraw zagranicznych ocenia przyjęte porozumienie jako sukces Unii Europejskiej i sukces Polski.

kak/PAP, Polskie Radio24, Twitter

Komentarze (18):

Brawo,2020.12.13 23:06
TAK TAK TAK do TSUE koniecznie ....... interpretacja nie jest prawem .!
york2020.12.13 12:48
A wiec w lipcu dali ciala teraz jakies przypisy .Jezeliwszystko gra to poco do sadu a sad niemiecko lewacki , o wynik nie trudno sie domyslec.
Foster2020.12.12 13:49
Po co skarżyć coś co rzekomo jest dla Polski ogromnym sukcesem ?
Monika2020.12.12 9:33
Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje zdjęcia ;) https://milepanie.pl/monia89
JS2020.12.12 7:55
Zaskarżanie nic nie da ! Oni nas ograją ! Obejdą prawo albo je bezczelnie złamią, żeby ich interes był na wierzchu ! Trafiliśmy jak rybka do akwarium z drapieżnikami ! Panie Jezu przyjdź jako Król Polski !
Europa.2020.12.12 5:31
Wystarczy obecnie jeden komentarz napisac, ktory lewactwo utopi w ich glupocie.Pacany, stalo sie. E.U. na dnie ,Polska na szczycie.Wiadomo, ze dalej bedziecie swoje chore teorie produkowac, ale niestety prawda jest, ze kto sie glupim urodzil, glupim pozostanie. Uwaga kacapy, Polska w sile rosnie i moze wam sie dobrac do waszej zaklamanej zlodziejskiej skory.
Eris442020.12.12 2:48
Zaskarżycie mechanizm do TSUE, a TSUE go przyklepie... I tyle będzie!
Jakub2020.12.12 0:56
Ci notoryczni kłamcy i zdrajcy stali się teraz wyznawcami "CUE"?
hehe2020.12.11 23:32
dawać posła Kowalskiego, czemu go nie cytujecie, klakiery
Jakub2020.12.12 8:16
Przecież Kowalski już nie żyje, wybrał śmierć.
Jakub12.12.20r. h 00:562020.12.13 5:57
Jakub 12.12.20r. z h 08:16. To nie jest mój post.
Agnieszka2020.12.11 22:37
OJOJOJ cóż wy jeszcze nie zrobicie... no popatrz... popatrz... kto by pomyślał, że wy tacy dzielni.. Nie prężcie tak muskułków, bo widać jak wam zamiast nich flaki dyndają tylko w końcu zróbcie choć jedną rzecz, którą obiecaliście... bez łgarstw żałone mięczaki a raczej zdrajcy, bo nie na darmo od 2015 likwidujecie z waszych szeregów a może i z tego świata każdego kto umiał się Unii opierać i z nią wygrywać - patrz choćby Szyszko. teraz wiadomo dlaczego wam Ardanowski, Waszczykowski przeszkadza i Ziobro... JUDASZE
Monika2020.12.11 22:06
Cześć, mam imię Monika, poznam jakiegoś normalnego faceta, wiem czego chcę od życia, żeby było jasne - nie szukam męża, chcę się po prostu zabawić bez angażowania się w coś poważniejszego. Nie pytaj czy jestem wolna, dla mnie to nie istotne czy kogoś masz. Naturalnie przed spotkaniem chciałabym się lepiej poznać, wymienić się numerami telefonów i zdjęciami, także możemy porozmawiać na portalu randkowym, sprawdź mój profil: http://panieonline.pl/monia89
Anonim2020.12.11 21:41
Pełna porażka? Szczyt unijny „nie zmienia działania systemu”. Zagraniczne echa „kompromisu” z Brukseli ... https://nczas.com/2020/12/11/pelna-porazka-szczyt-unijny-nie-zmienia-dzialania-systemu-zagraniczne-echa-kompromisu-z-brukseli/
Anonim2020.12.11 21:26
PiS zdradził Polskę i sprzedał resztki suwerenności w ręce unijnych urzędników! ... https://www.youtube.com/watch?v=tbONlj8_2mY
ryszard2020.12.11 21:17
"..mechanizm będzie mógł zostać użyty tylko w przypadku niewłaściwego korzystania ze środków unijnych. " To jakaś brednia dla naiwnych, przecież mogą nam postawić każdy dowolny zarzut, bo w systemie państwa wszystkie zdarzenia wzajemnie się zazębiając przenoszą skutki i przyczyny z jednych zdarzeń na inne. Mogą np. stwierdzić, że zbyt długo śpimy i to powoduje marnotrawienie pomocy unijnej albo, że śpimy za krótko, co prowadzi do podejmowania nie efektywnych decyzji w wydawaniu środków. Ponadto zostaliśmy krajem na "wariackich papierach".
Anonim2020.12.11 20:57
Kto mówi prawdę? A kto łże jak bura suka? Wiceszef MSZ: Zaskarżymy mechanizm do TSUE? Saryusz-Wolski o odwoływaniu się do TSUE: Pisanie na Berdyczów. Już was TSUE wykolegowało kila razy, Polacy pamiętają, więc po co te brednie. Sprzedaliście Polskę.
Anonim2020.12.11 20:58
Prawda, czy fałsz? Czy też żydowska kabałą? Premier M. Morawiecki: "warto przytoczyć ten podstawowy prawny prawniczy argument, nie może prawo wtórne omijać prawa pierwotnego, to tak jakby, nad Konstytucją polską postawić jakąś ustawę, albo postawić jakieś rozporządzenie, tego u nas w porządku prawnym nie przewidujemy". A jak jest teraz? Co się w prawie zmieniło od wczoraj? Od porozumienia?