Wiceszef MSZ: Niemcy nie respektują polskich oczekiwań - dość deklaracji, czas na działania! - zdjęcie
19.07.21, 08:10Screenshot Youtube - Telewizja Republika

Wiceszef MSZ: Niemcy nie respektują polskich oczekiwań - dość deklaracji, czas na działania!

57

- Polska poniosła proporcjonalnie największe straty w czasie ostatniej wojny – w ludziach, majątku, terytorium. A otrzymała ok. 1 proc. wszystkich środków wypłaconych przez Niemcy. Trudno to uznać za sprawiedliwe, a temat za zamknięty - powiedział w wywiadzie z Rzeczpospolitą wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Szynkowski vel Sęk wypowiedział się na temat najbardziej prawdopodobnego następcy Angeli Merkel - Armina Lascheta. Jego zdaniem Laschet nie będzie zwolennikiem "turbointegracji" europejskiej. Według wiceszefa MSZ "próby przyspieszenia na siłę tego procesu, z pominięciem woli krajów Europy Środkowo-Wschodniej, nie tylko są skazane na porażkę ale też jeszcze bardziej podkopią społeczne zaufanie do Unii w całej Europie". Argumenty tego rodzaju trafiają do Lascheta.

Szynkowski vel Sęk wskazał, że Laschet wie, iż Polska opowiada się "za pogłębieniem integracji w takich obszarach, jak rzeczywiste funkcjonowanie jednolitego rynku, gdzie czas wreszcie przełamać bariery uderzające w wiele krajów, w tym w Polskę". Wiceszef MSZ zastrzegł jednak, że "nie zgadzamy się na poszerzenie jej na prawo rodzinne i społeczne, wartości kulturowe czy dalszą harmonizację podatkową".

Ponadto jego zdaniem nierealne jest powołanie europejskiej konstytucji, która i tak nie jest najważniejszym zadaniem, przed jakim stoi dzisiaj UE.

Wiceszefa MSZ spytano, czy Polska ma wystarczającą siłę przebicia w Berlinie.

- Gdyby było inaczej, nie mielibyśmy uruchomionych kanałów dialogu na niemal wszystkich poziomach, będąc z niemieckimi partnerami w stałym, intensywnym kontakcie. Niemcy doskonale zdają sobie sprawę, że bez Europy Środkowej nie da się w Unii posuwać spraw do przodu - zapewnił.

Wskazał, że Polska w udany sposób współpracuje z Niemcami w bardzo ważnym dla nich projekcie politycznym tj. rozszerzeniu Unii Europejskiej na Bałkany Zachodnie.

Szynkowski vel Sęk stwierdził także, że Laschet jest żywo zainteresowany współpracą w ramach Trójkąta Weimarskiego, zastrzegając jednak, że współpraca "zależy od Francji".

Wiceszef MSZ wyjaśnił także, że polski budżet nie jest zagrożony uwspólnotowieniem długu.

- Polska, nawet gdyby teoretycznie jakieś państwo UE zbankrutowało, nie przejmie przecież jego długów. Spłacimy tylko umówioną cząstkę zadłużenia, sprawiedliwie i proporcjonalnie rozłożoną między państwa członkowskie. Nasz budżet jest w pełni bezpieczny - zapewnił.

Zastrzegł, że należy uważnie przyglądać się z kolei mechanizmowi zwiększenia zasobów własnych UE. Dodał także, że w kwestii gazociągu Nord Stream 2 oczekuje "realizmu, solidarności i zdecydowanej postawy wobec agresywnej polityki Rosji".

Szynkowski vel Sęk obszernie wypowiedział się także na temat historycznego wymiaru stosunków polsko-niemieckich.

- Paradoks polega na tym, że mamy intensywne relacje gospodarcze, społeczne, wymianę młodzieży, otwarte, intensywnie wykorzystywane kanały polityczne na wszystkich poziomach. A jednak w wielu sprawach od lat nie możemy doczekać się od Niemców konkretnych działań koniecznych, by mówić o realnym pojednaniu i partnerskich relacjach. Od lat mamy po niemieckiej stronie deklaracje, które niewiele kosztują, gorzej z wprowadzeniem ich w życie - wskazał.

Zauważył, że Polska od 1991 roku wydaje rocznie 150 milionów złotych na naukę języka niemieckiego wśród mniejszości niemieckiej w Polsce. W Niemczech z kolei kwota wydawana na naukę polskiego wśród mniejszości polskiej wynosi zaledwie kilka milionów euro rocznie. Mniejszość polska w Niemczech jest przy tym znacznie liczniejsza i wynosi 1,5 - 2 mln osób.

Zdaniem Szynkowskiego vel Sęka ta dysproporcja to "duża skaza na wzajemnych relacjach".

Na uwagę, że zwiększona integracja z Polakami powstrzyma integrację innych mniejszości (np. Turków) wiceszef MSZ odparł, że "powodem jest raczej lekceważenie naszych oczekiwań".

- Bo jak inaczej tłumaczyć, że potężny majątek stuletniego Związku Polaków w Niemczech, który skonfiskowali Niemcy, nigdy nie doczekał się restytucji? Sami Polacy zdołali w latach 50. ubiegłego wieku nie odzyskać, ale odkupić tylko jedną nieruchomość: Dom Polski w Bochum. Niemcy obiecały, że go przynajmniej wyremontują. Czekamy na to już ćwierć wieku! Stan tej nieruchomości to wstydliwa wizytówka relacji polsko-niemieckich - wskazywał.

Jego zdaniem to, że temat reparacji wojennych trudno uznać za zamknięty.

- Doceniamy uchwałę Bundestagu o budowie w Berlinie pomnika poświęconego Polakom zamordowanym przez hitlerowców. Ale tu symbole nie wystarczą - zaznaczył.

Odnośnie relacji Niemiec i USA Szynkowski vel Sęk stwierdził, że "trzeba poczekać, aż opadnie tam nieco przesadny entuzjazm po przejęciu władzy przez Joe Bidena, i zobaczyć, jak wówczas ułożą się relacje" między tymi krajami.

jkg/rp

Komentarze (57):

Wstyd i hańba2021.07.20 20:38
Jarosław na Berlin rozjedziemy ich Abramsami
NEOS com pl2021.07.20 10:14
... pejsate nawet niemieckojezyczne ... zostajo pejsatymi ... oni przecie wojne przegrali ... to se mozecie pan mynyster ... oczekiwac ... gudbaj Winetu
kabaret2021.07.19 22:56
ALE NAIWNIACTWO i GŁUPOTA OCZEKIWANIE NA RESPEKT . A może jeszcze na kolanach i po niemiecku będą prosić o zmiłowanie nad nami - aby wytrwać "jakoś" do następnych wyborów. Vel Sęk wskazał sęk. Niech "zatrudnią" Tuska on szwargocze po niemiecku i "chodzi na kolanach".
Dam2021.07.19 15:45
Teraz jest pora na działania? To co robiliście przez ostatnie 6 lat? A, no tak, teatrzyk dla ciemnego luda.
Zaraz spuszczą REXA niemieckiego ze smyczy2021.07.19 14:05
jak warknie to syćkie folksdojdze i tybylcze zaprzańcy bendą w ekstazie
rabbi inoCenty stinkfurtz2021.07.20 10:19
... noooo my pejsate to sie jeno tego glodnego ... szakala palestynskiego boim ... szalom
Prawda2021.07.19 13:55
Polska daje 150 milionów złotych na Germaanizacje w Polsce ----powinno nie dawac ,żadnych pieniędzy na Germanizacje Polski ==
janusze2021.07.20 10:27
i inne kowalskie miechy i ruskie trole - nie podpuszczajcie Lukaszenki przeciwko polonizacji Bialorusi !!!!!!
Jakub2021.07.19 13:42
Jak to się stało, że polska otrzymała tylko 1% wypłacanych przez Niemców odszkodowań wojennych i czy były to odszkodowanie z czasów Gierka czy te wypłacone kacapom, którzy się mieli nimi podzielić w obrębie swojej strefy okupacyjnej? A co panie ministrze z odszkodowaniami należnymi Polsce od Kacapów? Coś pan gadał z nimi na ten temat?! A za prawie 50-cio letnią okupację Polski?! A może inny polski rządowszczyk gadał?!
OKOPZN2021.07.20 10:29
Pejsate ruskie czy niemieckie nic nie oddadza !!!! Wystarczy by nie przeszkadzali : https://www.youtube.com/watch?v=sPz0WFmcHpU
Józef Bonkzdupytuska2021.07.19 13:15
Uwaga na Niemcy to parszywe gnoje dla pieniędzy zrobią wszystko nawet zabiją - Namibia Polska Żydzi te narody muszą uważać na to bezpardonowe Tuskowanie.
Palestyna2021.07.19 13:14
Wyobrazcie sobie ze w naszym parlamencie zasiada volksdeutsch z mniejszosci a pańśtwo polskie finansuje tych hitlersynow,Czy to nie paranoja?
katolicka deratyzacja Polski.2021.07.19 13:16
Polska nie moze tego zmienic,bo to jest w traktacie oranicach !!! Czy jestes prowokatorem,czy TYLKO idiota ?
katolicka deratyzacjka Polski2021.07.19 13:20
o granicach...
janusze miech-kowalscy2021.07.20 10:32
wypisuja tu bzdety ,a nasza mniejszosc na wschodzie dostaje za to kopa !!!!!
kefas2021.07.19 13:12
no to szabelka i na koń towarzysze pisowieci.
katolicka deratyzacja Polski2021.07.19 13:14
Siysze slowo szabelka,i juz wiem,ze towarzysz ubek ma polska krew na racicach ! Od ilu to pokolen rodzinka w resorcie morduje Polakow ?
Palestyna2021.07.19 13:18
Ty smieciu gudłajski pis to pisosowieci to tys jest zyd sowiecki litwak .Tak dzisiaj uczą w jesziwie Gie Wu ?
kefas2021.07.20 9:09
o jakie typowe dla polskich katolików słowo ewangeliczne pełne miłości.
SZOK! PILNE!! TYLKO U NAS!!!! ZAORANIE!!!!!2021.07.19 11:55
Pewnie o tym nie wiesz, że w USA jest tzw. Polski Narodowy Kościół Katolicki. . . . NIE ma nic wspólnego katolicyzmem! Jest to sekta staruchów i staruch podobna do jehowych, tylko jeszcze gorsza bo BEZ pieniędzy. . . . .Ten "Polski Narodowy Kościół Katolicki" jest już w stanie szczątkowym, ale ma swoich kilku fanatyków. Jak każda FANATYCZNA SEKTA oni "wiedzą wszystko najlepiej". . . . Mają swoich "księży" a nawet pewnie jeszcze "biskupów" którzy otrzymali swoje "świecenia" od jakiegoś "narodowego papieża" pijaka. . . . Jest żałosna grupka kretynów i kretynek - JAK KAŻDA SEKTA! . . . . W Polsce mają swoją filę, a jakże, i chyba 1000 "parafian", na całą Polskę.
katolicka deratyzacja Polski2021.07.19 13:12
To w Polsce nie jest filia ,bo zostalo w calosci przejete przez Ubecje ,i jest tylko komunistyczna agentura.
SZOK! PILNE!! TYLKO U NAS!!!! ZAORANIE!!!!!2021.07.19 11:55
Gloryfikowali zbrodniarza i terrorystę Eric Rudolph, potem Shelley Shannon. NIE WYSZŁO! Chca zdyskwalifikować szczepionki ratujące życie. - - - NIE WYSZŁO! - - - - Pierrdolą o JAKIŚ WYIMAGINOWANYCH statystykach! - - - NIE WYSZŁO! - - - - Teraz te K U R W Y ŁUKASZENKI z "gorzowa, lubinia", pierrdolą o WOLNOŚCI SŁOWA, PIS-ie, PO, tylko ANI słowa o ŻYDACH z KONFEDERACJI na usługach PUTINA! - - - JAKIE TO WSZYSTKO PRYMITYWNE! - - - Nie dość, że piszą kremlowską "polszczyzną", powtarzają brednie PIESKOWA - PUTINA szczekaczka!
Anonim2021.07.19 11:34
"Jego zdaniem Laschet nie będzie zwolennikiem "turbointegracji" europejskiej." Jeleń też miała być spoko i deputowani z Polski ją poparli. Mamy za teraz .
SZOK! PILNE!! TYLKO U NAS!!!! ZAORANIE!!!!!2021.07.19 9:49
Abp Głódź i jego majątek. WP wyceniła nieruchomości duchownego na 15 milionów!!!! Skąd u niego taki majątek? Łączny dochód hierarchy dziennikarze oszacowali na nawet 20 tys. zł miesięcznie. "Emerytowany arcybiskup jest właścicielem dokładnie 154 887 metrów kwadratowych nieruchomości (ponad 15 hektarów), na które składają się grunty orne, lasy, stawy oraz budynki" - czytamy na portalu. Perłą w koronie majątku hierarchy jest "pałac", który był wcześniej szkołą, a potem stał nieużywany. Głódź kupił go od gminy w 2006 r. za 60 tys. zł., dziś ma być warty między 6 a 8 mln zł. "Po drugiej stronie ulicy, sto metrów od pałacu, znajduje się gospodarstwo rolne o powierzchni 3800 m2 (...) Ta nieruchomość tworzy całość z lasem znajdującym się zaraz za wsią". Eksperci wycenili ją na 1,4-1,8 mln zł. Te i pozostałe nieruchomości specjaliści wycenili na 12,2-15,1 mln zł. Skąd taki majątek u duchownego? "Wiadomo, że jest majętnym człowiekiem, choćby z uwagi na pobierane uposażenia generalskie i kościelne. Przeciętna emerytura generalska na koniec 2020 r. wynosiła 12637 zł brutto (...) Arcybiskupowi - zgodnie z regulacjami kościelnymi - przysługuje już także emerytura biskupia, jako że ukończył 75 lat. Jej dokładna wysokość nie jest znana, ale szacuje się, że to ok. 5 tys. zł miesięcznie" - czytamy w Wirtualnej Polsce.
STARY2021.07.19 10:04
Napis w koncu cos icek na temat majatku rabiegi naczelnego a i ile ma koz.
Niemcy nie chcą wam płacić haraczu2021.07.19 9:48
z powodu wojny sprzed 80 lat?
katolicka deratyzacja Polski2021.07.19 13:24
Jak widac,wy jestescie mordercami bez wyrzutow sumienia,ale do zaplacenia to nie jest potrzebne ,bo was ZMUSIMY przy pomocy swiatowewj opinii spolecznej,bo to jeszcze jednak istnieje,o czym dobrze wiecie,i dlatego sie taksciekacie.
Anonim2021.07.19 9:37
jesteśmy potęgą !!!!!!! Brawo PIS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ale tylko w uprawie borówek ? A gdzie reparacje ? spytajcie Mularczyka on cała karierę zbudował na gadaniu o reparacjach
Anonim2021.07.19 9:42
Paszoł won
Palestyna2021.07.19 9:11
Juz cała agentura hitlerlandu wyje czekamy na działania werwolfu
zaciekawiony2021.07.19 9:20
Słyszysz głosy w swojej głowie?
Anonim2021.07.19 9:44
zdradek co tam bredzisz
Gdyby nie powstanie państwa Izrael2021.07.19 9:50
dzisiaj na terenach Autonomii Palestyńskiej znajdowały by się tereny Egiptu, Syrii i Jordanii.
katolicka deratyzacja Polski2021.07.19 13:25
Ludobojczy Izrael szczeka,o dziwo, po niemiecku.
Anonim2021.07.19 8:55
No to już wiemy po co nasz Napoleon kupił te 250 czołgów..! Narodzie - do broni..!
ALA2021.07.19 9:04
Icek lepiej powiedz gdzie naczelny oszust zakopal te 250mld zl z budzetu ten kraju.
Anonim2021.07.19 9:13
Żeby nie kupić niemieckich.
Anonim2021.07.19 9:27
Logistycy w Wojsku Polskim będą szczęśliwi mając do obsługi trzeci różny typ czołgu z kompletnie innym napędem, do którego podzespoły trzeba będzie ściągać zza oceanu. Na pewno to pomoże polskiemu przemysłowi w rozwijaniu zdolności.
Anonim2021.07.19 9:45
o jakiś ty uczony piesek putlerka
Anonim2021.07.19 9:48
To czołg, który potrafi radzić sobie z rosyjskim t-14 - niewygoda logistyczna nie jest najważniejsza.
Podaj źródło tych informacji2021.07.19 9:50
Hamburczyku, że "sobie radzi".
Anonim2021.07.19 11:17
Armata Abramsa jest licencyjną kopią niemieckiej Rheinmetall Rh-120 - stosowanej w Lepoard 2, więc i niemiecki i amerykański czołg sobie poradzą z T-14...
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.07.19 8:51
za to PiSdziactwo respektuje orzeczenia TSUE, yebane obłudna kacze ktasy!
zydowska kretynizacja polski2021.07.19 9:10
Gdzie tylko na forum pojawi sie zyd tam wszedzie jest chamstwo i dranstwo.
Anonim2021.07.19 9:16
Nie ładnie się wyrażasz o Niemcach - Oppositionsführer będzie nie zadowolony.
ostorze2021.07.19 8:40
Niemcy oszukują, dlatego trzeba zawiesić finansowanie mniejszości niemieckiej. Należy domagać się od Niemców reparacji i odszkodowań za II wojnę światową. To priorytet.
MaxFiend2021.07.19 8:52
A ileż wynosi to "dofinansowanie"?
stary2021.07.19 9:12
ZAPYTAJ MOSIEK KOSZERNEGO BALCERKA
zaciekawiony2021.07.19 8:27
Jest już aż tak źle, ze znowu trzeba wyciągać mityczne reparacje do napędzania najbardziej leniwej intelektualnie części elektoratu?
olo2021.07.19 9:15
Masz na mysli icek napewno tych leni w gminach zydowskich.
zaciekawiony2021.07.19 9:23
O i kolejny homo sovieticus, któremu z argumentów zostało tylko wyzywanie od Żydów.
Palestyna2021.07.19 13:09
Patrz jak gudłaja zraniło tate z rasiji na czołgu przyjechał a ciebie homsovietikus nazywa Czy zydki udaja głupkow czy takie głupie są ?
nie ślepy2021.07.19 9:24
Baranie leniwy intelektualnie, lub niemiecki trollu, może powinno ci do pustego łba w końcu dotrzeć, że największe bandziory i złodzieje w Europie, czyli niemcy, powinni w końcu zapłacić za to co wyrządzili Polsce i Polakom!
zaciekawiony2021.07.19 11:15
Uderz w stół a nożyce się odezwą. Temat reparacji pojawia się co jakiś czas jak zjednoczona pseudoprawica ma problemy i trzeba odwrócić uwagę a najlepiej uderzyć w tony antyniemieckie czy antyunijne . Czy coś konkretnego zrobiono w sprawie reparacji? Nic. Czy coś osiągnięto gadaniem? Nic. To o czym mówisz i kto tu ma "pusty łeb"?
nie ślepy2021.07.19 14:01
Nie zmieniaj narracji! Wyskoczyłeś ze stwierdzeniem o "mitycznych odszkodowaniach"! Mityczne to możesz mieć pokemony w swojej głowie! Zbrodniarze niemieccy i ich potomkowie za nic do dzisiaj nam nie zapłacili! Dociera?!
AparatczykSzynkwasKąsaNadąsanyOjczyście2021.07.19 8:24
Bez kraików Europy Środkowej UE doskonale sobie poradzi. Wiedzą o tym na Słowacji, w Czechach a przede wszystkim u pragmatycznych do bólu Węgrów. Na jedno mruknięcie niezadowolenia Niemiec, Włoch i Francji PiSocjalizm katolicki ze swoim wstecznictwem przegra każde głosowanie jak oborowa Szydło - 1 do 27.
ZMIJOWE PLEMIE2021.07.19 9:19
bucu z kibucu juz bykom jaja kolysales